Tudnivalók

Egy Földön ragadt humanoid űrlény benyomásai az őt körülvevő világról, különös tekintettel Budapestre, a villamosokra, vonatokra, repülőgépekre, hajókra, zenékre. Meg minden másra.
 
Ha tetszenek a bejegyzések, ajánld a blogot/bejegyzést ismerőseidnek - ha csak egy-egy képet mutatnál meg másoknak belőlük, akkor is kérlek, írd oda mellé a készítő nevét, és hogy hol találtad, mondjuk link formájában! Köszönöm! A tartalmak publikálása, pláne kereskedelmi célú felhasználása értelemszerűen a készítő(k) engedélyéhez van kötve.
 
A kommentek tartalma nem feltétlenül egyezik meg a blog írójának véleményével. Sőt, néha még a bejegyzéseké sem ;) A trollkodás, anyázás, a spammelés és a túlzott offolás pedig ki lesz moderálva, ha úgy látom jónak.

  Gyorslinkek:
 
Régi képek
Villamosok
Hajók
Zene
Budapest
 
Hampage.hu frissítések
 
Énblog
 
Videók

Naptár

június 2026
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Ez megy most

  • nyelv-ész: @SomiTomi: Amikor a Trabinál 40 ezer után már főtengelycsapágyakat kellett cserélni, akkor egy Moszkvics elment 150 ez... (2026.06.17. 19:49) A majdnem-Trabant
  • Terézágyú: Junoszty mint számtek eszköz: Igazi formáját a magyar mikrogéphez, a PRIMOhoz csatlakoztatva mutatta meg. Elve a Prim... (2026.06.17. 17:39) Honda S800: új kedvenc autóm van!
  • SomiTomi: @nyelv-ész: Amennyire tudom, úgy általában sokkal rövidebb volt az autók élettartama, korrózióvédelem szinte ismeretle... (2026.06.16. 22:34) A majdnem-Trabant
  • nyelv-ész: @Hamster: A P70 favázas volt. Hiába a Duroplast nagyon sokáig bírja, de alatta a faváz elkorhad. Ez az egyik magyaráza... (2026.06.16. 11:12) A majdnem-Trabant
  • Hamster: @Fradista Utazó: "a 70-es évek végére azok is már húszéves autók voltak, ill. lettek volna." Vicces, de ma valószínűle... (2026.06.16. 09:11) A majdnem-Trabant
  • Fradista Utazó: A P70, ahogy te is írod, nem volt népautó. És nem is volt sokáig gyártásban. Már 1959-ben, kevesebb, mint 40 ezer dara... (2026.06.16. 07:45) A majdnem-Trabant
  • Hamster: @Fradista Utazó: Ma meg valami váltóhiba miatt volt gebaß. (2026.06.15. 19:08) (nem elég) régi idők vasútja
  • Hamster: @Siposdoktor: A mobillal én is le tudtam fordítani, de amikor az ember bealszik, felébred Sturovóban, és hirtelen ezt ... (2026.06.15. 18:49) Fényvillamosozás Pozsonyban
  • Siposdoktor: A "Loučíme se s cestujícími vystupujícími ve stanici" megfejtése: Búcsúzunk az állomáson leszálló utasoktól. (2026.06.15. 10:02) Fényvillamosozás Pozsonyban
  • Fradista Utazó: @nyelv-ész: tegnap este a 165, és, ennek egyenes következményeként ma reggel a 60, kompletten kimaradt. Igaz, emiatt ... (2026.06.14. 15:41) (nem elég) régi idők vasútja
  • Utolsó 20

Top 5

  1. Megtalált sínek: a Margit híd régi vágányainak darabjai a DunábanÉveket töltöttem Budapest elvesz(t)ett vágányainak felkutatásával, most azonban - kivételesen - megtalált sínekről fogok mesélni! Száraz időszakokban néha előfordul, hogy a Margit-sziget déli...
  2. Budapest málhásai: a MukikIsmét Tomáš Dvořák képeiből válogatok, témául pedig a guruló fadobozhoz hasonlatos "motoros fedett teherkocsikat" választottam. Persze valószínűleg nagyon ritkán hívták őket így hosszúra nyúlt...
  3. Végállomás, leszállás!Ez itt a bevezető hűlt helye. Normál esetben nyakatekert módon kellene felvezetnem, hogy mi a bejegyzés témája, és miért az, ami, de most egyszerűen csak pár érdekes régi képet szeretnék mutatni Ab...
  4. BUMM nincs, de (majdnem) minden más abból a korszakból itt van :)A jelek szerint az elmúlt hónapokban egy kő alatt éltem (esetleg szatyorban), mert teljesen elment mellettem, hogy az archive.org nem csak elkezdte összegyűjteni az univerzum összes C64-es programját,...
  5. Cégérek, táblák és neonok a hetvenes-nyolcvanas évek külvárosi utcáinJó régen nem csináltam már "régi képes" bejegyzést, de a minap valami mást keresve rámjött, hogy folytatást csináljak egy régi képmutogatós írásnak, melyben hirdetésekkel, neonreklámokkal...
  6. A nürnbergi Colosseum és a Birodalmi Pártgyűlés TerületeAz ember nem mindig csak szép vagy kellemes dolgokat lát utazás közben, hanem néha zavarba ejtőeket is. Életem egyik legfurcsább koncertje volt a nürnbergi Rock im Park, melyen a zenekarok a Harmadik...
  7. Komárnótól Komáromig, avagy az erőd velünk van II.Előzmény: (Rév)Komárom, és az ő naponta kétszer látogatható erődje A komáromi erődrendszer a ma a szlovák oldalon levő Öreg- és Újvárból, a Vág torkolata körüli sáncokból és bástyákból, és három...
  8. A Keletitől az Örs vezér teréig Noah Caplin képeinMostanában sokfelé jártunk régi képeken: a Moszkva téren, Soroksáron, a Duna-parton, a Hegyvidéken, de a zuglói hálózat kimaradt - és "zuglói" alatt most az Erzsébetváros északkeleti csücskén át...
  9. Amikor az utcák keskenyebbek, a villamosok pedig tényleg öregek voltakMúltkor elmeséltem, hogyan kerültem kapcsolatba Tim Boric-kal, most ismét mutatnék néhányat a hetvenes évek második felében készített képeiből. Kezdjük Óbudán, mondjuk a Flórián téren! A...
  10. Mi az: huszonöt emeletes, és átsüt rajta a nap?Természetesen a nyolcvan méteres pécsi magasház, melynek szomorú érdekessége, hogy 1977-től csak 1990-ig laktak benne, azóta üresen áll: A hatvanas-hetvenes évek fordulóján a magyar városépítőket...

Címkék

103 (7) 105Na (5) 1233 (12) 125év (7) 1522 (8) 1820 (13) 1969 (7) 1973 (6) 1976 (9) 1977 (7) 1978 (6) 1979 (10) 1980 (10) 2006 (5) 2018 (11) 2019 (49) 2020 (31) 2624 (23) 2806 (13) 3720 (11) 41-es (10) 424 (26) 436 (8) 5884 (7) 611 (10) abba (6) abszurd (26) Ab van Donselaar (42) aeropark (9) agyhúgykő (61) airway (96) álhír (6) állatkert (11) álom (5) alpok (12) amiga (8) amszterdam (5) aracs ms (5) augusztus 20 (6) ausztria (108) autók (96) bach (5) badacsony (6) badacsony ms (7) balaton (247) balatonföldvár (8) balatonfüred (15) balatonszemes (5) balaton ms (7) Balt Korthals Altes (14) bardotka (13) basel (8) bbc (8) bécs (53) belgium (13) bengáli (47) berlin (163) berlini fal (20) bíbic (6) bkv (65) blog (28) blues (6) bp nosztalgia (10) brno (17) brüsszel (7) budai vár (26) budaörs (39) budapest (1023) budapesti pillanatok (55) buék (9) busz (128) búvár (22) bytom (6) bzmot (16) c50 (14) c64 (18) caf (15) cégtörténet (6) cirkáló (8) city lights (77) classic remise (7) class 56 (7) combino (6) commodore (19) csak egy kép (61) csak egy videó (389) csehország (69) csehszlovák (42) csepel (7) csobánc ms (6) csörgő (18) cukiság (35) debrecen (25) demó (10) design (7) díszkivilágítás (32) divat (5) dízel (16) doctor who (42) drezda (10) duna (88) düwag (6) életkép (22) életképek (39) életmód (6) elveszett (34) emlék (14) emlékek (55) énblog (609) énzene (21) építészet (67) építkezés (22) épület (18) érdekes (5) érdekesség (39) erfurt (8) Ernst Plefka (7) esti városkép (12) évforduló (13) ezerötszázas (8) ezres (17) fan fiction (12) faros (11) favázas (12) feldolgozások (13) felhők (28) felső-szilézia (31) felső szilézia villamos (27) fentrol (7) fényvillamos (28) ferihegy (42) film (13) firka (5) fogas (7) fogaskerekű (31) fogyasztói (23) fonódó (11) fonyód ms (7) forintos emlekeim (5) fortepan (41) fotó (5) frankfurt am main (9) freddie mercury (7) füred ms (7) füsti (6) ganz (5) gary moore (37) gdynia (5) geek (7) gellérthegy (5) Geoffrey Tribe (17) gépsárkány (88) gibson (10) gigant (8) gitár (39) gmap (21) gmunden (7) goldtimer (6) gondolatok (12) gőzmozdony (58) gróf széchenyi ms (7) gyermekvasút (48) haditechnika (15) hajó (239) hajtóművek-motorok (9) hampage (480) hamster (5) hangok (5) hangszerek (13) hármashatárhegy (6) havazás (5) heavy metal (6) helikopter (14) helka ms (10) henschel (10) hév (49) heviz ms (8) híd (31) (36) hódmezővásárhely (7) hogylehetne (7) hogyvolt (7) house (6) hülyeség (10) humor (123) huszonötévesaközlekedésesweboldalam (17) idegenforgalom (21) ikarus (87) il 14 (10) innsbruck (7) internet (7) ipari létesítmények (7) írás (15) it (9) játék (5) jegyek (7) joe satriani (5) jókai ms (13) kalef (11) karácsony (15) karikatúra (5) Karl Holzinger (11) karosa (7) kassa (22) katamarán (22) katowice (7) kazetta (8) kcsv (5) kecskemét 2010 (6) kelenföld (11) kelén ms (16) kelet-berlin (5) képek (1155) képregény (94) kérdés (13) keszthely ms (10) kirándulás (14) kisföldalatti (16) kiskörút (6) kisvasút (62) ki vagy doki (13) klasszikus zene (5) köd (21) köln (36) kölni dóm (5) komp (31) konstal (8) körtér (8) közlekedés (483) kritika (72) kulfoldi szemmel (115) laminátka (6) lánchíd (8) lanovka (8) lapátkerekes (6) last ninja (6) látnivaló (11) lausanne (5) lelle ms (5) lengyelország (84) les paul (8) lhbs (25) linz (11) lipcse (12) li 2 (28) lkk (5) lodz (6) ludmilla (14) luzná u rakovníka (6) m4 (16) maci (9) magas tátra (12) magyarország (7) malév (6) margit híd (9) már nincs (6) mátyás-templom (6) máv (35) mdmot (6) medve (7) mercedes (8) metál (18) metró (47) miskolc (27) mittudoménmi (9) mk45 (6) mk48 (15) mk49 (7) MOD (7) morál (11) morgás (134) motorkerékpár (5) mozdonyok (33) mozi (11) mtp (7) muki (17) münchen (28) műrepülés (8) muv (10) múzeum (66) n19 (5) nagypolszki (6) naplemente (18) ndk (6) németország (336) neon (5) nerd (7) nincsmár (9) Noah Caplin (6) nohab (80) nosztalgia (243) nosztalgiabusz (55) nosztalgiahajó (41) nosztalgiahév (6) nosztalgiatroli (7) nosztalgiavillamos (136) nosztalgiavonat (28) nürnberg (20) nyílt nap (6) nyíregyháza (6) nyolcvanas évek (22) nyugat-berlin (6) NZA (12) olaszország (26) oldtimer (133) orgona (5) orkvadászok (11) országház (5) ostrava (8) osztyapenkó (5) otthoni turista (43) ozzy osbourne (10) pályahiba (6) pályaudvar (42) panoráma (111) paródia (7) pcc (7) pécs (13) Peter Haseldine (11) point n click turista (8) pop (31) popkultúra (139) pozitívum (12) pozsony (74) prága (27) programajánló (28) púpos (25) queen (20) r.i.p. (14) rádió (6) rajz (5) rajzfilmek (5) redbull air race (8) rejtvény (11) reklám (24) relax (12) rendez (15) repülés (136) repülőgép (48) repülőgépek (83) repülőnap (34) repülőtér (21) retró (65) rock (94) rocktörténet (5) róma (15) románia (5) s-bahn (15) semmering (9) sg (5) sid (5) siófok (6) siófok ms (7) skanzen (5) skoda (19) sky channel (11) SNL (17) sorozatok (15) soundcloud (15) spotting (19) st.pölten (5) stadtbahn (6) star wars (6) statisztika (5) stuka (6) stuttgart (9) super channel (5) svájc (30) szabadság híd (17) szárnyashajó (22) szavazás (6) szczecin (7) szeged (44) szekacs (8) szent miklós ms (7) szergej (50) szigliget ms (7) szilézia (6) szili (8) szilveszter (5) szinti (5) szliács (5) szlovákia (152) sztrájk (21) szünetjelzés helyett (253) t3 (6) t5c5 (5) tapolca (8) társadalom (5) tatra (50) taurus (7) tdt2020 (12) tdt2022 (6) technika (71) technikatörténet (90) tehervonatok (12) tél (20) templom (12) természet (11) tévéműsor (27) thin lizzy (8) tihany (11) Tim Boric (16) Tomas Dvorak (11) tömegközlekedés (532) történelem (29) totalcar (5) trabant (8) trainspotting (75) tram train (9) trolibusz (77) tünde ms (5) turizmus (20) tűzvonalban (15) tűzvonalban saját (8) tv (96) tw6000 (6) überzenészek (17) utazás (496) utcakép (232) uv (66) vár (11) várnegyed (9) város (568) városkép (119) városliget (10) varsó (8) vasút (659) vasútállomás (7) vasúti becenév (6) vélemény (31) vicinális (13) vidám park (5) videó (1051) villamos (891) vitorlás (21) vízibusz (32) vlog (7) wachau (5) wartburg (6) woltersdorf (5) wroclaw (6) wuppertal (7) würzburg (5) xi.ker (50) youtube (359) zene (230) ziu (5) zlin (13) zsiguli (6) zürich (15) Címkefelhő

Honda S800: új kedvenc autóm van!

2026.05.21. 01:18 :: Hamster

Mint az közismert, imádom Balatonfüredet, a város viszont nem igazán szeretett vissza a májusi hétvégén, amikor a XII. Concours d’ Elegance oldtimer találkozót rendezték. Na jó, a várossal igazából semmi gond nem volt, az időjárással annál inkább. Szombaton csak a közeli mélygarázsban tudtuk a résztvevő járgányokat megnézni, vasárnap viszont kijöttek a... hát nem a nagyfényre, de legalább a felszínre.

20260517_124914.jpg

Már előző nap is ott állt a Balatonfüredi Yacht Club régi épülete előtt a Vitorlás tér forgalom elől elzárt részén ez a kis ezüst bütyök, és azonnal megtetszett. Vasárnap pedig mozgott is egy kicsit!

20260516_131713a1.jpg

A szóban forgó ezüst bogár egy Honda S800 1967-ből. Úgy néz ki, mint egy régi Aston Martin, csak pici.

20260517_103655.jpg

Nagyon pici. A Honda ekkor még csak néhány éve gyártott személyautókat (az első ilyenjük néhány évvel korábban pont ennek a típusnak az elődje, az S500-as volt), de eléggé odatette magát.

20260517_104039.jpg

A rossz időnek annyi előnye volt, hogy kevesen jöttek el nézelődni, és közel tudtam mindenhez menni. A típus megnevezésében a 800 arra utal, hogy (majdnem) 800 köbcentis a négyhengeres motor:

20260517_103814.jpg

Pörög, mint a megveszekedett hercehurca, hogy kijöjjön belőle a 67 ló, állítólag 11000-ig gond nélkül fel lehet menni.

20260517_104025.jpg

A beltér nincs túlbonyolítva. Cuki, hogy a visszapillantó nem fentről lóg a szélvédő elő, hanem alulról nyúlik fel! A kilométerórán a 200-as szám költői túlzás, mert állítólag "csak" 160 a vége, de azért az se kevés. 

20260517_093912.jpg

Hátulról azért nem annyira Aston Martin, inkább japánosnak mondanám. Meg cukinak. Ha gyerekkoromban láttam volna ilyet, szerintem állandóan ezt rajzoltam volna.

Ezen a nagyon rövid videón a hangját is lehet hallni, a háttérben a móló végén pedig a Kelén nosztalgiahajó is feltűnhet az indokolatlanul alaposan odafigyelők számára.

20260517_125100.jpg

Bár Mariannal mindketten rá szavaztunk a közönségszavazáson, sajnos csak a kategóriájában (japán klasszikusok) lett első, a teljes mezőnyben nem, pedig igazán megérdemelte volna. Nem tudják az emberek, mi a jó! Én mindenesetre gratulálok az autó gazdájának!

34 komment

Címkék: énblog balaton videó képek balatonfüred oldtimer gépsárkány concours d-elegance kishonda

A bejegyzés trackback címe:

https://hamster.blog.hu/api/trackback/id/tr4519104383

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Ez tényleg jól néz ki, a motorja pedig egy csoda :)
Ahhoz képest, hogy a Honda az 50-es évek elején öntötte az első olyan dugattyúgyűrket ami nem törtek el elég messze jutottak.
A 70-es, 80-as évekre olyan szintre jutott a japán fémötési technológia hogy megmukálás nélkül is csak gyönyörködni lehet a blokkokban.

***
Más.
OFF, és később korszak de látni kell:

www.flickr.com/photos/9003948@N05/8580129875/in/photostream/
www.flickr.com/photos/9003948@N05/8581230788/in/photostream/
www.flickr.com/photos/9003948@N05/8580128609/in/photostream/

A kocsik színe. A kialakításuk, a forma. A piros hátsó lámpák azzal a nagy krómozott szegéllyel körülöttük...
Az állomások olajos illata, amit biztosan érezni lehetett.
Csodás! Ahogy írta valaki, majdnem olyan mint a mesterséges intelligencia lázálma!

Kár hogy ez a korszak a design-ban már nem jön vissza. :(
Akkoriban a japánokban nagyon megvolt az akarat, hogy megmutassák, semmivel sem rosszabbak a nagy ipari nemzeteknél. Mer'ugye a katana kovácsműhelyekből nem feltétlen finommechanika jött ki, hiába hirdetik magukat a japánok úgy, mint a fémmegmunkálás úttörői.

Bár nem autó, de a Honda egyik nagy dobása nem valami versenymotor, hanem a Super Cub nevű kis motorka, alig 50 köbcentis négyütemű(!) motorjával, amely olyan minőségű volt, hogy a 9-10 ezer feletti fordulatokat is tartósan tűrte. Így lépést tudott tartani a kor kétüteműivel, csendesebb és főleg szagtalanabb körülmények között :-) Nem tudom, hol tart most darabszámban, de 2017-ben már megvolt a 100 millió!
@cserepfalva: Azok a londoni metrós képek - miért írod, hogy későbbi korszak? Ránézésre azok a metrókocsik jóval régebbiek, mint a Honda.
@nyelv-ész: Glasgow-i, és igen, csak picit maradt le a mi Kisföldalattinktól, igaz, eredetileg madzaggal húzták.
@nyelv-ész: Ez most lehet, hogy nagyon buta kérdés lesz, de tényleg nem értek hozzá, és érdekelne: az, hogy pici de nagyon pörgős motor, annak van köze ahhoz, hogy főleg motorbicikliket gyártottak előtte?
@Hamster: Ezek miben különböznek a londonitól? Ránézésre a háború előtt Londonban is ilyen, félig a tetőbe benyúló ajtókivágásos metró járt. És a képek alapján azok is pirosak voltak.
"Úgy néz ki, mint egy régi Aston Martin, csak pici."
Hehe, ez nagyon találó! 8-)
@Hamster: Igen, a motoroknál nagyon számít a súly, nem lehet többmázsás öntöttvas blokkot belekanyarítani, mint egy autóba. Üzemanyagot sem vihet hektószám, így a motor hatékonysága is fontos szempont. A tervezésnél észnél kell lenni, hiszen pl. egy léghűtéses motort úgy kell tervezni, hogy a dugóban állva se főzze meg magát, tehát nem lehet olyan elnagyoltan tervezni és gyártani, mint ahogy például az amerikai gyártók tették évtizedeken át. Japánt még a nyersanyaghiány is sújtotta, valamint történelmi adottság a sok szűk utcájú, zsúfolt nagyváros is, ahol a jármű méretével is spórolni kell. Nem véletlen, hogy náluk alakult ki a kei car, és hogy egy kispolák méretű, aktatáskányi motorblokkú autóból ők sportkocsit tudtak gyártani.
"az, hogy pici de nagyon pörgős motor, annak van köze ahhoz, hogy főleg motorbicikliket gyártottak előtte?"

Is. Jó nyomon jársz, de szerintem az nyom leginkább a latban, hogy a Kei-Car szabályozás - feltételezem, hogy tudod mi az, ha meg nem akkor biztos vagyok benne, hogy rákeresel - miatt meg kellett tanulniuk, hogy hogy lehet kis hengerűrtartalomból minél nagyobb teljesítményt kihozni és az ő megoldásuk a fordulatszám. Ugyan a kei 660 köbcentis és 47 kw lehet max, a 800 ccm ami igazából csak 791 (!) egyenesen big block! 8-) 67-ben ez abszolút high-tech volt, ma is megsüvegelendő, még úgy is, hogy minél kisebb egy moci, annál "könnyebb" nagy fordulatot kihozni belőle. Szóval a mocikon szerzett tapasztalatok után belevágtak az autókba is, amikor úgy érezték, hogy már megy ez nekik. Az 1963-ban volt, amihez képest nem semmi ez a cukika 67-ben! Annyiban kötözködnék veled, hogy az elődje inkább az S600-as volt, amit 66-ig gyártottak, az 500-ast 64-ig.

Nem tudom, hogy észrevettél-e egy NAGYON fontos tulajdonságát. Melyik oldalon is van a kormánya? ;-)
@Sam. Joe: Nem csak nekem jutott eszembe, a szpíker is ugyanezt mondta. Valószínűleg nem véletlen, lehet, hogy a Honda körülnézett, hogy épp mi a legszebb a műfajban?
@nyelv-ész: Ma is járnak tetőkivágásos kocsik Londonban, csak nagyobbak. Ez az alagút piszok kicsi, kisebb, mint a londoniak. Én csak az új stokkot láttam egy kiállításon, de szinte makettnek tűntek: hampage.hu/trams/innotrans/index2.html
@Sam. Joe: Köszi a részletes választ!
A háború után a németeknél is nagyon mentek a mikroautók, a Goggomobil, a Kabinenroller meg az Isetta. Meg hát a Bogár se volt egy amerikai cirkáló, és abból csinálták a legszebb sport(szerű) autót ever (Karman Ghia), de azért az valódi autó méretű volt. Ott ezt a minizést gyorsan elfelejtették, mondjuk az is igaz, hogy mindenhova utakat építettek, hogy elférjenek az egyre nagyobb autókkal.

A kormány meg a jó oldalon van, gondolom export modell.
@Hamster: A németeknél ugyanaz zajlott, csak később, mint az USA-ban. Eleinte akinek nem volt sok pénze, az vett motort. Aztán a T-Ford nagyon hamar autóba ültette mindazokat, akiknek a motor csak szükségmegoldás volt a közlekedéshez. A németeknél a Goggomobil, Isetta, Lloyd, Kabinenroller mind csak motorpótló volt, és ezek a Bogár elterjedésével hamar ki is haltak az utakról.
Japánban ellenben nem volt a háború után (sem) hely soksávos autópályáknak, széles városi utaknak. Így akinek a motor nem felelt meg, vehetett a fent leírt kei car-ok közül egyet. A kei car az Isettával ellentétben nem szükségautó, hanem milliók egyetlen lehetősége autó tartására. Ha nem tudod igazolni, hogy van saját parkolóhelyed, nem tarthatsz nagyobb autót, csak a kei jöhet szóba. Így aztán kei carból is van mindenféle: takarékos, sportos, sőt luxuskivitelű is.
@nyelv-ész: A németek azért eléggé más utat jártak be: a régimódi települések miatt a háború előtt nem volt erős a gépkocsizás (annak ellenére, hogy ők találták fel). Viszont piszok jók voltak tömegközlekedésben, főleg a városiban (aminek az elektromos verzióit szintén ők találták fel), úgyhogy igény se nagyon volt rá. Aztán a háború jó sok helyet radírozott a városokba új utaknak és parkolóházaknak, az autobahn-hálózat (alapja) már adva volt, a gazdaság meg pörgette saját magát az autóiparral, persze, hogy rendesen felfutott. De azért nem végzetesen, mert annak ellenére, hogy hihetetlen mennyiségű vasutat és villamost bezártak, még mindig nagyon komoly tömegközlekedési kultúra (és infra) maradt, ellentétben az USA-val. Nem tudom, hogy mekkora divat volt ott a motorozás az autók előtt, nyilván sokat és jót gyártottak belőle, de nem hiszem, hogy autópótlásként. Az sokkal inkább a keleti oldalra volt jellemző (minél keletebb, annál jobban). Nyugaton inkább életérzés volt a motorozás, és a robogózás se volt olyan életforma, mint az olaszoknál. Én legalábbis mindig úgy éreztem, hogy a gazdagabb helyeken átugrották a túlhajtott barkács Emzék, Pancsik és Jawák világát, és a komoly gépeket hajtották (BMW-ket, japánokat, olaszokat - chopper is biztos volt, de az én időmben nem sokat láttam).
@Hamster: A háború utáni Nyugat-Németországban is szükségből volt a motorozás, csak épp a német gazdasági csoda sokkal hamarabb autóba ültette őket, mint a többi nyugati országot, főleg mint az olaszokat. Ugyanígy a szükségautók is nagyon hamar eltűntek. Nem véletlen, hogy míg az 500-as Fiat még 75-ben is gyártásban volt, addig a német szükségautók már a 60-as években eltűntek az utakról. A dögletes Lloyd 63-ban állt le a gyártással, a Kabinenroller 64-ben, az Isetta még 62-ben szűnt meg.

A német motorgyártók egy része már a japán invázió előtt tönkrement. Egy munkába járós Horex Regina vagy NSU Supermax a kutyának sem kellett a 60-as évek végén. Az NSU 1955-ben a világ legnagyobb motorkerékpár gyártója volt, 68-ban viszont már le kellett állnia a motorkerékpár gyártással, és egy év múlva a VW felvásárolta.

A BMW a nagy túlélő. A motorgyártását nem csak az autós részleg tartotta el, hanem részben azért tudott túlélni, mert sok volt a hadiipari és a rendőrségi megrendelés (még a svéd határőrök is BMW-vel járőröztek), másrészt főleg abban a kategóriában termelt, amelyikből később valóban hobbimotor vált. De a hobbiból tartott motorkerékpár az NSZK-ban már a 70-es, még inkább a 80-as években lett divat. Megöregedett az a korosztály, amelyik a háború után 18-20 évesen motoron kezdte a közlekedést, és nyugdíjas éveikre megvették a BMW valamelyik túramotorját hétvégére. Befért a garázsba a 2-3 autó mellé.
@Hamster: Ó hát a japánok ebben a korszakban a másolós korszakukban voltak ami a stílusjegyeket illeti. A vicces az, hogy szerintem elég érdekesen párosították az európai és jenki stílusjegyeket, de ezzel meg pont egy olyan stílust kreáltak, ami nekem nagyon tetszik.

Nyelv-ész már kifejtette, amit mondani akartam, hogy európában mindenki ezt az evolúciót járta be - az olaszokat nem említettük, pedig ugye az 500-as, 600-as, eredeti Multipla Fiatok -, csak amikor később már futotta, őket nem szorította a helyhiány, ami a japánoknál egyfajta "adottság". Amúgy a kei-carok zseniálisak abban, hogy tudnak nagyon jól kinézni, belülről nagyobbak mint kívülről - az ész megáll, tényleg - praktikusak. Állatira szeretném kipróbálni, hogy a 187 centimmel mennyire élhető egy ilyen kis gyösz. (Legnagyobb meglepetésemre a Smart /for Two/ az.)

Ó igen, a balkormány, bizony! Mindenhová exportálták, ahol balra tarts van, de a jobbra tarts helyekre csak elvétve. Például Belgiumba biztos. Ettől még menőbb és értékesebb.
@Sam. Joe: @nyelv-ész: Köszönöm az infókat! Szeretem, amikor nem egyirányú a blogban a kommunikáció, ti. hogy a /dev/null-nak mesélek a hajókról, hanem tanulok valamit.
Amúgy lesznek még képek, tessék majd visszanézni a hétvégén :)
@Hamster: Nincs mit, mi köszönjük a sok jóféle közlekedési témájú cikket.

Meséljek még a Lloyd-ról, ami nem angol, és nem egy biztosítótársaság? Egy rémületesen ócska autóval ijesztgették a németeket a brémaiak, 1950-től 52-ig. ez volt az LP 300. Az autó olyan hitvány volt, hogy a csúfneve leukoplastbomber volt. A nevet valószínűleg mindenki tudja értelmezni :-)

Hogy miért érdekes mégis ez az autó? Mert a motorja szinte teljesen olyan volt, mint a később keleten piacra került P50, ami később Trabant néven lett ismeretes.

És akkor egy videó a csodás technikáról: www.youtube.com/watch?v=cPff1aBEmYc
@nyelv-ész: Persze, hogy ismerem. De szerintem az egyik későbbi modell (a 400-as) volt az, ami egy az egyben a P70 volt kinézetileg. A Borgward Hansából meg a púpos Wartburg lett. Épp ma gondolkoztam azon, hogy kellene egy bejegyzést csinálni ezekről a tesókról :)

Az egészen az látszik, hogy az ötvenes évek közepéig gyakorlatilag nem volt műszaki különbség a két oldal közt, aztán a nyugatiak nekilódultak, keleten meg a rendszerváltásig alig változott valami.
@Hamster: Hátöööőő... azért a Borgwardot nem említeném egy lapon a 30-as évek DKW-technikájára épülő primitív, kétütemű Wartburggal.

A Lloydnak nem a kinézete, hanem a technikája volt a Trabant előfutára. A motor is hasonló volt, és a karosszéria sem fém volt, hanem favázra húzott szintetikus bőr. A Duroplast aztán jobb megoldás lett, de az elvek hasonlóak: fém helyett valami nagyon ocsó és könnyű anyagból legyen a karosszéria, amit olcsó gyártani, és a kis súly miatt olcsóbb, gyengébb motor is elég bele. A Lloyd LP 300-ról találsz videókat a jutyúbon, érdemes megnézni. Olyan nyomoronc volt, hogy a legkisebb emelkedőn is lelassult és vissza kellett váltani, hogy egy járókeretes rokkant gyalogos meg ne előzze.
@nyelv-ész: A Borgwardnál nyilván csak a kinézetre gondoltam. Ez egy keleti blokkos betegség volt, mint például hogy a Zaporozsec is valahogy olyan NSU Prinzesre sikerült, pedig más volt benne. A Trabant viszont fémvázas volt, nem?
@Hamster: A Trabantnak fém csőváza volt, viszont az első Zapi 965 még halványan sem emlékeztetett az NSU-ra. Olyan volt, mint egy 600-as Fiat, amire hátul egy puttonyt akasztottak: www.youtube.com/watch?v=nTgA-UG2pd8
Még egy Bond-filmben is szerepelt.
@nyelv-ész: "A" Záporjóska szerintem senkinek se a bogárhátú, hanem a 966/968/968M. Én az eredetit az interneten láttam először, sőt, talán azóta se láttam élőben.
@Hamster: De ez csak nálunk igaz. Tőlünk keletre a Zaz 965 volt a belépő szint az autózásban. Nálunk azért nem látod, mert anno a KERMI nem engedte forgalmazni, annyira hitvány volt. Képzelheted, milyen szar lehetett, ha a szovjet elvtársaknak be mertek inteni. Mondjuk Sztálin akkor már nem élt :-)
@Hamster: Nézd, feltettél egy kérdést egy ügyben, amihez konyítok, ezért megszólítva éreztem magam. 8-) Azért szeretek "nálad lenni", mert ez afféle béke szigete. Csomó olyan dologról írsz, ami érdekes / érdekel, de kicsit sem vagyok benne jártas. (Azért fejlődök, most már egész ügyesen megkülönböztetem a Szilit a Szergejtől!) Ha felteszek egy buta kérdést, akkor nincs fotelhuszár kórus, aki azonnal leugat, hanem válaszok vannak, azon a szinten, hogy "értve van" hogy van aki csak érdeklődik a témában, nem a témával kel-fekszik. Illetve ha valamiről ki merek jelenteni valamit, amiről úgy gondolom, hogy értek hozzá valamelyest, akkor nincs rögtön legalább egy valaki, aki szerint a fekete fehér és két mondata után látod, hogy nulla, de tényleg nulla hozzáértése van a témában és a legalapvetőbb fogalmakkal sincs tisztában. Na, ez a varázsa a HamPLÓnak! 8-)
@nyelv-ész: Tényleg nem engedték, vagy ez csak egy legenda, mint az, hogy a belvárosi plébániatemplomot eltolták, hogy elférjen az Erzsébet híd felhajtója? Úgy értem, hogy túl jó ahhoz, hogy igaz legyen :)

Lehet, hogy már írtam, hogy bár a Zapit mindenki kinevette, több példányt is láttam, amiben volt tévé, az a nagyon pici képernyős Elektronyika. Az egyiket az általános iskolánk előtt láttam, a másikat a Bocskai út egyik mellékutcájában, most nem jut eszembe a neve, a TIT és a tanácsháza közti. Annyira ortopéd volt az az autó, hogy meg kellett közelről néznem, és akkor láttam. Nem tudom, hogy ez a hazánkban állomásozók főtisztjeinek luxusa volt, vagy a Knight Industries Nineteen Seventeen prototípusaival találkoztam (bár akkor még nem ismerhettem azt a sorozatot), de annyira megdöbbentett, hogy még a helyszín is megmaradt bennem.
@Sam. Joe: Igen, megvan az előnye annak, ha kevesen kommentelnek valahol. De most van újabb autós bejegyzés, valaki kommenteljen oda is, hogy kérdezhessek :)
@Hamster: Az szerintem Rátóton volt, ahol a templomot eltolták :-)

A Zapi valószínűleg nem legenda, több forrásból is hallottam. A KERMI persze bizonyára selyempapírba csomagolta a szakvéleményét, aztán valamelyik fontos elvtárs volt olyan karakán, hogy nemet mondott arra a borzalomra. Nyilván ha szőnyeg szélére állították volna miatta, akkor lengethette volna a KERMI szakvéleményét - de erről nem szól a fáma.

Egyébként érdekes, hogy a Galaktikus Birodalom többi csatlós állama sem vitte a 965-öt, csak a Szovjetúnión belül lehet fellelni nagy számban. Talán a lengyeleknél még felbukkant, de valószínűleg ők sem álltak sorba érte.

Kistévé: igen, volt egy szovjet gyártmányú hordozható kistévé, ami 12 voltról is működött. Anno kempingezéshez ajánlották, de nyilván autóban is használható volt. Mondjuk nem dőltek a Keravill polcairól, bizonyára a szovjet piacon is elkapkodták, így kevés jöhetett hozzánk. A Junoszty volt, ami jobban el volt terjedve, de az nagyobb volt. Mondjuk épp ezért lehetett jobban elterjedve. Egyébként akkoriban egy családban többnyire egy tévé volt, a másodikat legfeljebb a nyaralóba vitték nyaranta. Eleve nagyon sokáig csak egyetlen csatornát lehetett fogni, így még az sem lehetett indok, hogy valami mást akart nézni, mint a többiek :-)
@nyelv-ész: Elég sok templomot tologattak, valszeg onnan az alapötlet. Például a Krisztina térit kettévágták, az egyik felét hátrébb tolták, és az így keletkezett rést beépítették, így nagyobb lett az épület. De ki hiszi ezt el, ha elmondod?

Nagymamának is volt ilyen szovjet kistévéje, hihetetlen éles képe volt, nyilván a kis felületre pontosabban rajzolt az elektronsugár. A Junoszty pedig százezrek belépője volt a számítástechnikába itthon :)
@Hamster: Ugyanannyi képsort kisebb területre kirajzolva, élesebb képet kapsz.

A Junoszty monitorként meg már a C64 korszakban szolgált, és akkoriban már többnyire színes tévéje volt a népeknek. Az előtte lévő évtizedekben a színes tévé maga volt a burzsoá dekadencia :-) Egy időben komoly státusszimbólum volt. Legalábbis mifelénk a 70-es évek elején egyik osztálytársam sem látott még színes tévét közelről. Csak a párhuzamos osztályban volt egy gyerek, aki azt kamuzta, hogy nekik színes tévéjük van. Hogy kamuzott, az jóval később derült ki, mert azzal etetett minket, hogy az Angyal sorozatban Roger Moore-nak piros ruhája van. Ráadásul az első évad még fekete-fehérben ment, tehát ha tényleg lett volna színes tévéjük, akkor se látta volna, milyen színű az öltönye.
@nyelv-ész: Nekünk ZX81-hez volt a Junoszty az iskolában. A számtech szakkör a technikateremben volt, ezekre a nagy, satus munkaasztalokra pakoltuk ki a gépet, a kábelt, a kistévét. Egyfajta bemelegítés volt ez, aztán a végén az elpakolás.

Csak valamikor '86-ban lett színes tévénk, és a családban se volt másnak emlékeink szerint, pontosabban lehet, hogy a nagyinak lett valamikor egy Color Star, már a fene se emlékszik. Színes tévét a vállalati üdülőben láttam, a Jamie és a csodalámpa című mese maradt meg, hogy wow.
Junoszty mint számtek eszköz:

Igazi formáját a magyar mikrogéphez, a PRIMOhoz csatlakoztatva mutatta meg. Elve a Primo prospektusain is Junoszttyal összekötve szerepelt a gép. (A Primónak olyan felbontása volt mint a Spectrumnak - de csak fekete-fehér volt...)
süti beállítások módosítása