A hétvégén megpróbáltuk Riannával behozni mozi-elmaradásunkat. Ez valamennyire sikerült is, plusz jól megfáztak az ízületeim, olyan rohadt hideg volt a meglátogatott filmszínházakban. A városban kószáló jegesmedvék lennének a célközönség, vagy mi ez, hogy hosszú farmerben és hosszujjú ingben is fázik az ember?
G.I. Joe
No mindegy: míg nézőtérben a jégkondicionált a divat, témailag a régi sorozatok felmelegítése megy. Pár hete a Transformers második része volt terítéken, most egy másik Hasbro-indukált mű következett, a G.I. Joe. A nyolcvanas évek végi műhold-áradatból annak idején két akció-rajzfilmsorozat ragadt meg bennem a Sky és a Super Channel műsorából: előbbin az átalakuló robotok, utóbbin a Cobra ellen harcoló szuperkommandósok futottak. Mindkettő borzasztóan megrajzolt sorozat volt, a vélhetően olcsó munkaerővel készített, kevés kocka per másodperces animációkban rendszeresen csúnyán összeveszett a "kameramozgás" és a szereplők mozgása, ugra-bugráló, torz jeleneteket eredményezve. Ennek ellenére valahogy mégis ottragadtunk előttük 12-13 évesen, bár nem voltunk jó célcsoport: soha nem lett Transformers vagy G.I. Joe-bábúnk - igaz, nem is nagyon hiányoztak, lévén LEGO-ból azt építhettünk magunknak, amit akartunk (például Csillagok háborúja folytatást, a Darth Vaderként meghalt, majd jó emberként feltámadt, de továbbra is géppel légző Anakin Skywalker kalandjaival). Ezzel együtt hatással volt rám a csillagos-sávos kommandó, olyan formában, hogy megcsináltam paródiáját, a magyar szuperkommandót. "I.Á. Joe" néven. Jól van, tudom, nem valami szellemes, de mondom, 13 éves voltam ;)
Aztán elfelejtettem ezt a sorozatot, egészen a Transformers első részének megjelenéséig. Akkor volt egy olyan gonosz gondolatom, hogy "mi jöhet még, filmet csinálnak a G.I. Joe-ból is?". Amikor egy újabb Sky Channel-en látott sorozatból, a Get Smart-ból is film lett, ismét felötlött bennem ez a gondolat - aztán az imdb.com-on rákeresve kiderült, hogy nem tévedtem, már forog is ez a film.
És most itt van. Háááááát... Reméltem, hogy ennél jobb lesz, végülis az a Stephen Sommers rendezte, aki a Múmia első és második részével - szerintem - klasszikust teremtett (újra); illetve a főgonoszt játszó Christopher Ecclestone, az első "újkori" Dr. Who miatt is kíváncsi voltam rá. Az elég hamar világos lett, hogy a rendezőnek megmaradt egy adag számítógépes trükkje a Múmia filmekből, emiatt a történet egy része a sivatagban játszódott, de persze ennél feltűnőbb volt, hogy szereplőként bennragadt a Múmiát játszó fickó, de még két perc erejéig Brendan Fraser is... Kár, hogy ez a maximális párhuzam, ami a tényleg szellemes és látványos Múmia-filmekkel húzható. A számítógépes trükkök szerintem helyenként gyengék voltak, de leginkább fárasztóak, a techno-blabla pedig olyan szinten zavaros volt, hogy szerintem egyszerűen hagyni kellett volna. Egy érdekes dolgot azért megjegyeznék: a globalizáció oda-visszahatásaként a "real american hero"-ból mára nemzetközi csapat lett!
Star Trek
A Start Trek-mánia igen nagy ívben kerülte el Magyarországot, és bár a nyolcvanas évek végén a SAT1-en a Raumschiff Enterprise formájában alkalmam volt belepillantanom ebbe az univerzumba is, nem igazán fogott meg. Ismertem, elismertem, de akkor már inkább a Dr. Who vagy a Csillagkapu :) Ehhez képest a J.J. Abrams-féle új film kifejezetten tetszett! Nem tudnám pontosan meghatározni, miért, de talán azért, mert képesek voltak humorosra venni a stílust. Persze van nagyívű történet apáról és fiúról, illetve van köldöknéző bölcselkedés vulkáni módra, de jól vannak adagolva a látvány, az izgalom és a röhögés közé. Így kell(ene) ezt csinálni!
Igazából persze ez is csak nyári limonádé, de ezt a filmet jobb szívvel tudnám másoknak ajánlani...
Ez megy most