Kör alakú terek sokfelé léteznek, és még "villamos körforgalmakat" is találni a világban, például Brüsszelben vagy Berlinben - a legszabályosabbat viszont szerintem Münchenben találjuk:
„München - Karolinenplatz (Panorama)“. Lizenziert unter CC BY-SA 2.5 über Wikimedia Commons
A Karolinenplatz a belváros egy kicsit talán félreeső sarkában van, és alaprajzát tekintve ennél körterebb aligha lehetne (ennél még a régi Móricz is szögletesebb volt). A közepén egy obeliszk áll, ezt a téren áthaladó villamosok szabályosan körbejárják. A fő irányuk persze az (észak-déli) átmenetel, de akár szó szerint is körbemehetnek! Ez persze feleslegesnek tűnik - kivéve, ha városnéző villamosról van szó, aminél kifejezetten jól jön, hogy amíg az idegenvezető magyaráz, szó szerint körbejárható a tér - és ha esetleg nem fejezte be egy kör alatt, lehet még egyet menni :)
Figyelemre méltó, hogy a be- és kikanyarodás, a váltókon áthaladás, és maga a körbegurulás is milyen halkan történik - tessék figyelni, hogy mennyivel hangosabbak a környezet zajai, szinte még az egymás közt beszélgető biciklisek is ;) Persze van ennél szűkebb körvágány a városban, de szerintem nálunk ez a tér is állandó csikorgáshoz és váltócsattogáshoz vezetne.
„München - Karolinenplatz 1“ von Anonym - private collection of Wolfgang Sauber (Xenophon). Lizenziert unter Public domain über Wikimedia Commons
Sajnos a tér a második világháború végére elvesztette eredeti épületanyagát, így nem olyan szép, mint egykor lehetett, de az obeliszk most is ott áll a közepén. Az emlékmű annak a harmincezer katonának az emlékét őrzi, akik nem jöttek haza a nem kicsit Napoleon-mániás (ráadásul neki lekötelezett) I. Miksa bajor király által az oroszországi hadjárathoz felajánlott kontingensből. A 29 méter magas építmény bronzdíszeiről hallottam/olvastam már azt, hogy a napóleoni hadjáratok ágyúgolyóiból készültek, és azt is, hogy legyőzőtt török hadihajókból termelték ki anyagukat. Valamelyik még akár igaz is lehet.
Ez megy most