Köln nem csak egyetlen templomról - a Dómról - híres, hanem arról, hogy nem egy, hanem rögtön tizenkét - nagyméretű - román stílusú bazilika is található a területén.
Ezek közül én se jártam még az összeset végig, de illusztrációként ide tudom tenni a Szent Gereon-templom képét, melynek legrégebbi részei a IV. századból származnak. Mai kinézete persze nagyrészt a XIII. századot idézi, de így is az egyik legrégebbi, még templomként használt építmény Németországban - a második világháborúban ugyan megsérült, de helyre tudták állítani.
Kevésbé volt szerencsés a mainzi vértanúról, Szent Albánról elnevezett belvárosi templom, melynek története a XII. század környékén kezdődött. Persze számtalanszor átépítették, a belseje a XV., homlokzata pedig a XIX. században nyerte el végleges állapotát (lásd ezen a képen a Dómtól jobbra, a kis torony alatt).
Pontosabban a végleges előttit, mert a végleges a második világégés végén alakult ki: a rommá változott épületnek csak a vázát és falait erősítették meg; a közösség új templomot kapott az ötvenes években, ezt a torzót pedig emlékhellyé avatták.
Az épület gyerekkoromban még nem volt teljesen (újra) körbeépítve, illetve a falai is helyenként sötétek voltak a koromtól, emiatt pontosan ugyanolyan hatással volt rám, mint a drezdai romok. Érdekes kérdés, hogy vajon ilyen csinosan helyreállított, világos homlokzattal is el tudja-e látni emlékeztető funkcióját...
Ez megy most