Érdekes - és felvállaltan provokatívnak szánt - írást olvastam a budai Várnegyedről a Városképp blogon. Ti. hogy "jelenlegi állapotában egy csőd". Gondolkodtam egy sort azon, hogy ebben vajon mennyi a szokásos magyar busongás, miszerint nekünk a sz*r se elég büdös (és amely hozzáállás eme blogtól sem áll elég messze;), és mennyi az igazság.
Nyilván a mi kis várunk is rendelkezik mindazon hibákkal, mint egész Budapest, vagy az ország. Nyilván szeretnénk szebbnek, tisztábbnak, csillogóbbnak, egyedibbnek látni azt, ami a miénk. És igen, nyilván van pár oda nem illő épület is ott.
Ugyanakkor meg kell említeni egy aprócska-picike kis tényt: a budai vár (rájöttem, hogy mégis inkább végig kisbetűvel írom, de nem nemecsekeskedésből, hanem mert tulajdonnévnek túl egyszerű az elnevezés) egyik legnagyobb csodája, hogy még létezik. Ez persze Budapest tetszőleges régi részéről elmondható, de egyszer el kellene kezdenünk végre örülni ennek. Ott van például a varsói óváros, ami gyakorlatilag tizenpár éve "készült" csak el, mégse láttam, hogy olyan nagyon szégyellnék.
El kéne fogadnunk, hogy hozott anyagból dolgozunk. Ez persze mindenütt így van, de boldogabb helyeken ha elkészül valami jó, akkor az úgy maradhat. Mi ilyen szempontból nem voltunk boldog hely. Még csak alig több mint hatvan éve, hogy a második világháború összes nagyhatalma versengett egymással azon, hogy minél kevesebb maradjon a városból! Na jó, csak majdnem az összes - a japánok túl messze laktak; különben pár kamikáze ide is jutott volna :( És ez a pusztítás nem az első volt a Várnegyed esetében. Minden újjáépítés átalakítással járt, mert az új idők új emberei az éppen aktuális igényeiknek és ideáljainak próbálták megfeleltetni a végeredményt.
Szerintem pont ettől izgalmas a végeredmény, hogy nem egyetlen korszak egy kaptafára készült épületei sorakoznak egymás után. Van az átlényegült házak közt, ami jobban sikerült, és van, ami kevésbé, de én mindig találok újabb és újabb nézegetnivalót, ha - sajnos viszonylag ritkán - erre vezet utam. Kit érdekel, hogy az adott ház hogyan nézett ki száz éve? És ha az meg arra nem hasonlított, ami 1700-ban állt ott? Az pedig a török idők előttire? (Voltaképp a gondolatindító blogbejegyzés is ezt feszegette, csak más kicsengéssel, mint én.)
A "vár" mint városépítészeti objektum, amúgy is Patyomkin-kategória jó ideje. A bajor II. Lajos Neuschwanstein-ja valószínűleg a kontinens egyik legismertebb turistalátványossága, pedig teljes egészében az 1860-as években épült. Ehhez képest a mi várunkban konkrétan élnek emberek, nem csak egy díszlet. Meg amúgy is, miért legyen második "Arany utcácska" mondjuk az Úri utca? Abból már van egy, a miénk legyen másmilyen. (Túl azon, hogy szerintem Prága egyik legkevésbé érdekes része az ottani vár, Szent Vitus katedrális ide vagy oda...)
Nem tudom, milyen turisták mit pusmognak, amikor itt vannak, de nem hiszem, hogy újonnan nyitott boltoktól előnyére változna bármi is. Túl azon, hogy az egy újabb festett felhő kergetése lenne, hiszen egy olyan állapotot mutatna, ami nem feltétlenül volt jellemző a helyre. A Vár gondja szerintem nem építészeti, maximum városépítészeti - de inkább szervezési: az a rengeteg autó, az nem kéne az utcákra. Egyszer szeretném végre a Dísz teret látni, és nem egy parkolót! Aztán kellene még pár jó étterem, ahol nem húzzák le az embert rossz kajákkal. Kéne egy olyan Halászbástya, ahol nem szednek belépőt. Na jó, a Honvédparancsnokság romjait el lehetne tolni, észben tartva azt, hogy az az épület amúgy is idegentest volt a Várban, amikor száztizenvalahány évvel ezelőtt felépült. Ha már se visszaépíteni nem bírják, se elszakadni attól a téveszmétől, hogy oda mindenképpen egyetlen hatalmas épület kell, akkor legyen helyette park. Platánfás sétány a Szent György térig, vagy állandósult Mesterségek Utcája, vagy papucs orrán pamutbojt, csak valami gyökeresen más.
Mindenesetre engem nem zavar jelenkori várnegyedünk - szerintem a csőd nem így néz ki. A "minél régebbi, annál jobb a turistáknak" hozzáállással sem értek egyet: szerintem a turisták 80%-a nem tudna két épületet kor alapján megkülönböztetni egymástól. Odaviszik/terelik őket valahova, látnak valamit, ami régebben épült, mint a ház, ahol laknak, és akkor már jó nekik. A többi csak propaganda kérdése :) Esetleg kicsit segíthet, ha a helyiek nem teljesen búvalbégetett negativizmussal járkálnak körülöttük, hanem látszik, hogy jól vannak, mert otthon vannak...
Ez lett volna a véleményem a polgárvárosról - a már legutolsó Habsburg-korabeli átépítésekor is csak díszlet indíttatású Palotát most hagyjuk.
Ez megy most