Bár már több mint két hónap eltelt azóta, és pár bejegyzés érintette is a témát, most megint a szeptemberi belga villámtúránkról fogok írni. Kicsit konkrétabban Gentről. Kelet-Flandria központjának villamosait ugyan már bemutattam, de ez a város sokkal többet érdemel közlekedési eszközeinek mutogatásánál!
Hogy többet érdemel, azt szerintem nem nehéz alátámasztani; elég pár képet mutatni a belvárosról. Például olyat, amin csak úgy hemzsegnek a gótikus csúcsívek:
Baloldalt a Szent Miklós-templom lóg be kicsit - ez egy öreg, XII. századi építmény, de persze azóta nem maradt érintetlen: hozzátettek, csinosítgatták. Középen a 91 méter magas harangtorony - ez se mai darab, 1313-ban kezdték építeni, és még az eredeti tervrajzai is megvannak. Ez az a fajta előny, ami nekünk soha nem adatott meg, nálunk általában még az épületeket is elsodorta a történelem, nem hogy a dokumentációt! Jobboldalt a harmadik torony a Szent Bavo katedrálishoz tartozik, mely az előbbi építményekhez képest szinte még bejáratós, annyiszor átépítették a XIV. és XVI. században. A berendezése szót se érdemel: az oltárképet a van Eyck fivérek festették, de egy Rubens is van az egyik sarokban. (A kép alján pedig villamosvágány-építést láthatunk, hogy ne keveredjünk túl messze kedvenc hobbijaim egyikétől:)
És az élvezetek fokozhatók: a katedrálisokon túl van egy vár is a belvárosban! Egy olyan igazi, romantikus kinézetű XII. századi váracska, tornyokkal, meg minden - ez a Gravensteen.
Hogy mennyire a belvárosban van, azt ez a kép jól illusztrálja: két oldalról olyan utcák veszik körbe, ahol még villamos is jár. Egyébként ez a beépítettség nem új jelenség a várral kapcsolatban: egyedülálló védművi szerepe talán sose volt, mert a tizenkevesedik században már bíróságként és börtönként használták. Később köveit elkezdték elhordani, hogy házakat építsenek belőle, majd a XIX. században majdnem lebontották. Végül a város vette meg, és lebontás helyett inkább eltüntette az oldalához épült házakat, és visszaállította a várszerű állapotot. A jelek szerint ott már akkor gondoltak az idegenforgalomra...
Még egy pillantás a váracskára az egyik odavezető utcából. Az érdekesség kedvéért a fotózás helye egy csatornát átívelő forgóhíd, fapallós útburkolattal.
A belváros egyetlen jókora forgalomcsillapított övezet, sokszáz éves házakkal, és persze turistákkal. Az előtérben látható pálmák is valószínűleg turisták, mert nem tűntek őshonosnak :)
Itt a piacteret látjuk, ami gyakorlatilag a főtér-főutca kombója. Természetesen villamossal, mert hát ez nem a pesterzsébeti Vörösmarty, vagy a II. kerületi Török utca, hogy félteni kelljen a házait és lakóit a döcögényektől :)
Ami egyébként még érdekes, az a kikötő. Ezt sajnos nem fotóztam, pedig érdekes, hogy a szárazföld közepén, a tengerparttól 40 kilométerre Gentnek jókora tengeri kikötője van: a harmadik legnagyobb az országban (a város gazdagságának egyik oka mindig is ez volt). Régen természetes folyókon hajóztak le idáig, ma a Schelde folyó hollandiai szakaszához vezető Gent-Terneuzen-csatornát használják.
Brugge szépsége manapság már a magyar turisták számára is ismert, Gentben viszont valamiért kevesebben járnak. Lehet, hogy egyszerre a kettő már kicsit túl sok a szépből, de szerintem ide is érdemes elnézni!
Ez megy most