A "dómváros" szót hallva nekem speciel inkább Köln vagy Milánó jut eszembe, de Naumburg an der Saale is így hirdeti magát, lévén van egy híres székesegyház a városban.
A harminckétezres lakosú városka viszont nem csak egy azaz 1 darab dómmal büszkélkedhet, hanem egy teljes középkori óvárossal!
Az világosan látszik, hogy Naumburg egykor jelentősebb település volt, mint mostanában - világi szerepét Lipcse vásárvárosi felemelkedésekor vesztette el, az egyházit pedig a reformáció során.
Ami akkor hátrány volt, az utólag pozitívumként is értelmezhető: nem bontották le a régi házakat, hogy újabbakat, modernebbeket építsenek a helyükre, nem épültek végtelen gyárak, lakótelepekkel, új lakók tízezreivel. Érdekes, hogy ehhez képest azért a villamos csak megjelent: mi több, ma is megvan, bár az egykori "hálózatnak" csak töredékén, önkéntesek által üzemeltetett turistalátványosságként. Tessék megtippelni, hogy fogok-e még írni róla a későbbiekben ;)
Ez itt a XVI. század elején épült városháza. Érdekesek az oromzat-szerű tetőablakok...
... melyek a városban máshol is felbukkannak. Az elöl levő kis épület szinte eltörpül a mögötte álló...
... Szent Vencel-templomhoz képest, melyről már megemlékeztem orgonája kapcsán. Az óra fölötti ablakok mögött a toronyőrök egykori lakása rejtőzik, ha minden igaz.
Megint egy utcakép, ahol maximum véletlenül lehet függőleges homlokzatot találni - de kit zavar ez :)
És itt van az a bizonyos dóm, a késő román, gótikus és barokk stílusok érdekes keveréke, amihez teljesen hasonlót még tényleg nem láttam eddig.
A székesegyház azonban nem is annyira magáról az épületről híres, hanem a "naumburgi mester" által készített szobrokról. Ezek egyrészt arról nevezetesek, hogy szentek helyett világi alakokat ábrázolnak (az eredeti templom donátorait), másrészt pedig kidolgozottságukról.
Minden különösebb cél nélkül is jó volt ezeken az utcákon bolyongani... Ha valaki Lipcsében jár, és van egy kis ideje, ugorjon át ide; autóval nincs egy óra, de vonattal se lehet több - viszont nagyon megéri!
Ez megy most