Már megint tekergetni kellett az órákat. Legalábbis egy részüket, mert a számítógépek és a mobilok átálltak maguktól. Persze a spontán hétvégi uborkaszezonban minden újság és weboldal erről írt, hevenyészett - és vélhetően egymástól átvett - sztorikat közölve az óraállítás történetéről, visszamenve majdnem az ősi rómaiakig. Na jó, az ókori rómaiakig talán nem mentek vissza, mert asszem nekik valami fura nem-állandó időmérési szokásuk voltak. De legtöbben odáig eljutottak, hogy Benjamin Franklin, aki vélhetően a világtörténelem legjobb agyú politikusa volt, vetette fel először a külön nyári/téli időszámítás szükségességét. De csak viccből. Aztán az első világháború környékén jött az ötlet megint, és sok helyütt be is vezették, hogy spóroljanak a szénnel és petróleummal. És itt vége is volt a sztorinak a legtöbb weboldalon. Pedig szerintem sokkal érdekesebb történet, hogy ezután egy időre elfelejtették az óratekerősdit, majd a második világháború alatt megint elővették, legalábbis nálunk. De 45-ben asszem nem, talán azért, mert akkoriban akinek még volt órája, az nem terkergette, hanem dugdosta :-/ Aztán az ötvenes években megint próbálkoztak vele, de pár év után elvetették.
Az óratekergetés ismételt felvetődésének egyik legfőbb oka az olajválság volt, mely hozzánk késve ért el, akárcsak a '76-ban Franciaországban ismét bevezetett óraállítás. Nekem '79 vagy '80 rémlett itthonra, és ami forrást találtam, az tényleg azt mondja, hogy 1980-ban vezettük be újra (Almár Ákos barátom ellenben '78-ra emlékszik). Tudtam, hogy ez valami viszonylag újkeletű dolog volt a gyerekkoromban! Persze ekkor a legtöbb ország magának találta ki a sarokdátumokat - és itt egy kis kitérő: lehet-e belügyminiszternek valaha is nagyobb hatalma annál, hogy elrendelheti, hogy mától egy órával később van? :) Emlékszem, tán '88-ban, a Sky Channelt nézve figyeltünk fel arra öcsémmel, hogy egyszercsak nem egy óra (Greenwich Mean Time +1) volt a különbség az angol csatornán kiírt időpontok, és azok itteni megfelelője közt. Aztán az EU '96-ban egységesítette az átállítási dátumokat, azóta legalább itt az öreg kontinensen együtt tekergetünk. Valaki igazán utánanézhetne ennek pontosan, és aztán bővíthetné a vonatkozó magyar Wikipedia oldalt!
Itt jegyzem meg, nem vagyok benne biztos, hogy manapság még sok értelme van az óraátállításnak, amikor egyre több helyen mennek folyamatosan a légkondik, illetve világítanak a lámpák. Mindenesetre az őszi visszaállástól kezdve gyakorlatilag reménytelen, hogy munka után még elugorhassak valahova fotózgatni :-/
Köszönet Brouwer Dániel-nek a témával kapcsolatos kiegészítéséért!
Ez megy most