Hevenyészett ajánló következik: bár a blog címét már láttam máskor is, valahogy sosem kattintottam rá. Most megtettem, és órákig elvoltam a csillagászattal és űrhajózással kapcsolatos írások és képek közt.
Gyerekkoromban a csillagok, a bolygók, de főleg az űrhajók érdeklődésemnek eléggé a középpontja környékén voltak, és most kivételesen nem a Csillagok háborúja iránti rajongásomról beszélek, mert az csak egy mese :) Így utólag úgy tűnik, a téma irodalma elég komoly volt akkoriban: egyszerűen nem lehetett úgy könyvtárba menni, hogy az ember ne talált volna újabb és újabb kölcsönöznivalókat. És ezek nem csak a szovjet űrhajózás dícséretéről szóltak (ami egyébként szerény nyomott véleményem szerint nem volt teljesen alaptalan, lévén nevezett ország igencsak ott volt a szeren a műfajban), hanem úgy általában a technikáról és az emberiséggel kapcsolatos aspektusokról (pl.: tudunk mesterséges gravitációt csinálni? eljuthatunk nagyobb távolságokra a jelenkor technológiáival? egyátalán hol van a technika, és hol van az ember képességeinek a határa?). A tudományos-fantasztikus (akkoriban még így mondtuk a sci-fit) könyvek, filmek, képregények étvágyat csináltak a tudományosabb irodalom olvasgatásához, márpedig tudományos-fantasztikus/fantasy irodalomból akkoriban nem volt hiány (Kozmosz könyvek, Robur, Galaktika, stb). Ráadásul a lakótelepi kábeltévében marha jó filmeket is leadtak, például az amerikai űrrepülőgépek egy-egy útjáról, űrállomásokról (azt hiszem, talán Schuminszky Nándor kommentárjaival és kiegészítéseivel). Aztán elkezdett jobban érdekelni a számítástechnika, a rendszerváltás után meg az űrhajózás "dicsfénye" is mintha megkopott volna, szóval az érdeklődésem alábbhagyott. Vagy csak én nem tudtam, hol lehetett volna utánajárni a témának, ha akartam volna? Mindenesetre a tévében manapság a fellövéseken és sikeres leszállásokon túl maximum akkor lehet űrhajókról és műholdakról hallani, ha lezuhannak. Na, ezt a hiányt töltötte be most az az oldal, amire rákattintottam. Nem tudom megítélni, szakmailag hol áll - privát érzésem szerint jól egyensúlyozik az érdekes közérthetőség és a nehezen emészthető tudományosság határán :)
Ehh, majdnem elfelejtettem, erről a blogról van szó: knights of cydonia region. (Majd valaki magyarázza el a blog nevét nekem, mert semmit sem mond, és a hasonló című Muse számhoz se tudom kötni...)
Ez megy most