Hoppá, emellett az évforduló mellett majdnem elmentem: 1963. november 23-án a BBC-n egy új műsor első epizódját láthatták a nézők. A történet két tanárról szólt, akik egy furcsán viselkedő diákjuk után kutatva egy szeméttelepre jutnak. Véletlenül épp ekkor bukkan fel a lány nagyapja, akit a tanárok gyorsan lenyomnak, azt gondolván, hogy a tata gonoszságból bezárta az unokáját egy kopott rendőrségi telefonfülkébe. Nagy meglepetésükre a fülke belülről nagyobbnak bizonyul, mint kívülről, a nagypapa pedig rendkívül rossz néven veszi, hogy felfedezték a titkát, ezért némi lökdösődést és kiabálást követően elrabolja a két tanárt:
Elég furán hangzik, de nagyjából így kezdődött a Doctor Who / Ki vagy, Doki? immár negyvenhét éve tartó sikere.
Szerencsénkre a nagyfater gyorsan megszerette a földlakókat: az elején még csak unokája - Susan - miatt volt hajlandó hosszabb időre megállni ezen a primitív bolygón, később viszont már rá merte bízni a lányt egy másik földlakóra (ideje is volt, mert nagyon idegesítő karakter volt szegényke), ekkor végleg beállva a kék bolygó megmentőjének (már amikor épp nem egy másik bolygót kell megmenteni - az egész Világegyetem megmentése csak kicsit később vált hobbijává).
Érdemes figyelni a párbeszédet: ekkor még nem heroikus űrkalandor a Doktor, csak egy nagypapa, aki elvitte kirándulni az unokáját, és aki el szeretné tüntetni ott jártának nyomait (később kiderül, hogy nem csak az emberek elől).
Tulajdonképpen jó, hogy változtak a színészek, mert William Hartnell eléggé "öreg genyóra" vette a figurát, így pedig nehéz lett volna hosszú távon főhősként tisztelni... Mindenesetre már a legelső részben elhangzik a TARDIS neve, halljuk a TARDIS hangját (bár még kicsit másként, mint később), ott a kerek minta a falon, a sokszög alakú konzol a fel-alá mozgó hengerrel, illetve kiderül az is, hogy a Doktor nem földlakó, és senkinek sem árulja el a nevét. Sőt, még ugyanebben a történetben, a második részben elromlik a "kaméleon áramkör" is, beragadva a kék fülke képébe. A második történetben - ami az ötödik résszel kezdődött - aztán a Dalekok is megjelennek. Sokmindent árnyaltak a Doctor Who "mitológiában" azóta, de az alapok már 1963-ban megvoltak.
Egyessel ellentétben Tizenegyes már profi világmegmentő, ráadásul színes-szélesvásznon menti a világot:)
Az első részt egy héttel később megismételték, mert az eredeti adás a Kennedy-gyilkosság másnapjára esett, amikor kevesen figyeltek rá. Ez azért bizonyult jó döntésnek, mert így azok is előről tudták nézni a sorozatot, akik az eredeti első adásról lemaradtak, és akiknek csak következő héten az iskolában mesélték az osztálytársak, hogy milyen jópofa dolgot láttak. Érdekes módon egyébként az első rész már eleve a második nekifutás volt, az eredeti felvételen ugyanis annyi hibát találtak (szövegtévesztést, összekevert kosztümöket, képhibákat), hogy inkább újraforgatták az egészet, egy héttel elcsúsztatva az adást. Ennek köszönhetően ha az ember a Youtube-on keresgél, ugyanazokat a jeleneteket kétféleképpen is megtalálhatja (illetve természetesen a díszdobozos DVD-n is mindkét verzió rajta van).
Poénként az első adást a Doktor utolsó előtti eredeti évadjában is majdnem láthattunk: a Remembrance of the Daleks című részben hősünk visszamegy 1963-ba, ugyanarra a szeméttelepre, csak kicsivel később, mert ott hagyott valamit. Ace, a Doktor aktuális útitársa az egyik jelenetben épp elhagyja ideiglenes szálláshelyét, amikor a tévében a bemondó a következő műsort konferálja fel: "This is BBC television, the time is quarter past five and Saturday viewing continues with an adventure in the new science fiction series Doc..." Kíváncsi vagyok, hogy ehhez képest is mit találnak majd ki a sorozat ötvenedik szülinapjára :)
Hogy ne ragadjunk le 47 évvel ezelőtt: a legújabb inkarnáció leghülyébb pillanatai, 2009-2010-ből :)
És ha születésnap, akkor pár szám: az 1989 és 2005 közt parkolópályára tett sorozat hétszázvalahány részt foglal magába (nagyrészt 25, a feltámasztás óta pedig 45 perceseket (bár a nyolcvanas években is voltak hosszú részek)), plusz egy "tévémozit". Ezen felül volt és van Doctor Who újság, és megjelent néhányszáz (!) könyv is a csavargó Time Lordról, melyek többnyire nem a tévés részek átiratai voltak (de természetesen olyanok is léteznek). Képregény formában is létezett, amennyire tudom, sokszor a BBC-féle kontinuitástól jelentősen eltérve - és ez az 1965-ös és 66-os filmekről is elmondható (érdemes megnézni ezeket a trailereket - hű, de régen volt ez... és milyen bénának tűnik, hiába színes). A fan-fiction/fan-art variációkat meg valószínűleg össze se lehetne számolni rendesen. Ha mindehhez hozzávesszük a dalek-mintás zoknikat, TARDIS-mintás pokrócokat, a cosplay-ben rejlő üzleti lehetőségeket, a szónikus csavarhúzó alakú fogkeféket (ez utóbbit most találtam ki, mégse lennék meglepődve, ha tényleg lenne ilyen), no meg a számítógépes játékokat (nem csak a mostani WII/PS3/stb-ket (mondjuk azok rossz példák, mert az angol BBC előfizetőknek ingyenesek), hanem a régi C64/Amiga-sokat is), és a két spin-off sorozatot (a gyerekeknek szóló Sarah-Jane-Adventures-t és a NAGYON nem gyerekeknek szóló Torchwood-ot), akkor valószínűleg senki nem fog vitatkozni azzal az állítással, hogy sikeres volt a BBC negyvenhét évvel ezelőtti döntése, miszerint érdemes családi műsort indítani egy olyan idegenről, aki egy kék telefonfülkében lakik :)
Ez megy most