Valószínűleg mindenki azt hiszi, hogy az NDK-ban minden gyár állami tulajdonban (Volkseigener Betrieb - "VEB") volt, de érdekes módon ez nem igaz. Ennél szerintem csak az meglepőbb, hogy a szocialista egységpárton kívül további pártok is "működtek", de most nem erről szeretnék írni ebben a spontán létrejött bejegyzésben, melynek elkészítése közben egyre több és több kérdés merült fel bennem. Kérem, hogy aki többet tud ezekről a járgányokról, ossza meg velünk tudását kommentben, mert elég kevés dolgot találtam a témáról a neten, és az a kevés is többnyire ugyanannak az információnak az újra és újra és újra feldolgozása volt. Ami persze passzol a bejegyzés főszereplőjéhez :)
A névadó Fritz Fleischer tulajdonában levő Geraer Karosserie- und Fahrzeugfabrik Fritz Fleischer 1927-től 1972-ig működött ebben a formában. Akkor államosították, onnantól VEB Karosseriebau Gera néven készítette termékeit. Az eredetileg csak javítással, felújítással foglalkozó cég az ötvenes évek végén önhordó karosszériás buszokat is elkezdett gyártani, az NDK viszont körülbelül ugyanekkor - a KGST keretében - lemondott a buszok gyártásáról az Ikarus javára. Igen ám, de a mátyásföldiek nem bírták teljesíteni a kvótákat, úgyhogy a német cég kerülő megoldásként "felújítás" címszóval kezdett járműveket előállítani. Ezzel a trükkel minden szocialista országban éltek, így nálunk is, gondoljunk csak az acélvázasított villamosokra vagy a Bengálira!
A tranzakció valahogy úgy nézett ki, hogy a vevő hozott valami busz jellegű járművet, de legalábbis fődarabokat, papírokkal, leadta, és kapott helyette egy "felújított" buszt. De ha jól értem, nem "átpapírozásról" volt szó, mert ezek a buszok tényleg valami más alapjára épültek, az S2RU-k például IFA H6B-kre, más sorozatok (S4RU? S5RU?) pedig Ikarusokra. És ha minden igaz, volt egy sorozat (S6), ami konkrétan Ikarus 260-asok átépítése volt. A neten talált, egymásnak ellentmondó infóknak köszönhetően a típusjelzések teljesen átláthatatlanok számomra, de ha minden igaz, a szám utáni "RU" a "javítás keretében való átépítést" ("Reparaturumbau") jelentette. A fentebbi képen egy Fleischer S5-ös (S5RU?) látható - vélhetően egy '72 előtti példány, mert még a régi embléma van rajta. A weben egyébként S4 típusjelzéssel is megtaláltam ezt a rendszámot, úgyhogy nem tudom, mit gondoljak, mert nem világos számomra, hogy mi az S4 és az S5 közt a különbség, illetve hogy volt-e külön S5 és S5RU, vagy csak le szokták hagyni a két betűt a szám mögül.
Amikor 2005-ben ezeket a képeket készítettem, fel se tűnt, hogy az imént látott - szerény nyomott véleményem szerint nem különösebben csinos - darab mellett áll egy másik is, mely a hasonló kinézet ellenére mintha kicsit más lenne.
Csak pár hete, amikor valamit kerestem a képeim közt, figyeltem fel arra, hogy ezen a másik (a kék) buszon Ikarus dísztárcsák vannak! Na, ekkor támadt kedvem utánaolvasni a témának, és itt kezdődnek a kérdéseim: a források egy része új buszként hivatkozik a Fleischerekre, másutt viszont azt írják, hogy IFA-ra, Ikarus 55-re, Ikarus 250-ra épültek. Namármost ha a Fleischer önhordó kasztnikat gyártott, az Ikarusok meg eleve szintén önhordók voltak, akkor mennyi maradt az eredetiből, mennyire régi vagy mennyire új az "új" jármű?
Némi keresgélés után megtaláltam ugyanezt a buszt, az üzemeltetője ezen a videón szépen végigmutogatja a végigmutogatnivalót (a dísztárcsa már nem Ikarusos, de ezt említi is). Az úriember úgy fogalmaz, hogy egy Ikarus 55-ös van a kasztni alatt, tehát szerinte se csak papíron átépítés a jármű,. Az új karosszéria mellett mást is cseréltek benne, például a schönebecki traktorgyár 190 lovas motorja hajtja, de persze az NDK-ban a valódi Ikarusokat is gyakran újramotorizálták, mert a Csepelt gyengének találták. Most már csak az érdekelne, hogy a másik S5-ös alatt is Ikarus volt, vagy mindig arra építették rá az új Fleischer kasztnit, amit a vevő épp hozott? Valaki, aki ismeri az Ikarus 55-öst, a felvétel alapján meg tudja mondani, hogy az itt látható váznak van-e köze még ahhoz, vagy már valami teljesen új, ami alá betettek két Ikarus tengelyt a papírforma kedvéért?
Források: német wikipedia, youtube, Rolf Koestner bejegyzése a Drehscheibe Online-on, die-oldtimerschmiede.de, busfahrer-magazin.de
Ez megy most