A Sárospatak feletti Megyer-hegyi tengerszemről tíz-tizenöt éve még csak nem is hallottam, egy ideje viszont közismert turisztikai látványosság. Tudom, a nem-ismerés elsősorban engem minősít, ezzel együtt úgy érzem, hogy a hazai idegenforgalom elég jól fejlődik ahhoz képest, hogy soha nem volt ilyen könnyű külföldre kirándulnunk, mint manapság.
A hegy tetején elhelyezkedő tengerszem igazából nem tengerszem, és nem is természetes képződmény, hanem egy malomkő-bánya esővízzel feltöltődött gödre. A mélyedés szögletesen szabályos falai a XV. századtől a XX. század elejéig folyó termelésnek köszönhetők.
Ez sem természetes szurdok, hanem a víz leengedésére kivájt járat. Érdekes belegondolni, hogy egy ilyen csonkítás ellen ma valószínűleg tiltakoznának a környezetvédők, viszont így, hogy már itt van, elképedve rajongunk érte.
Egy további fonák gondolat is felötlött bennem: ha kevesebb lenne a fa és bokor a szurdok falán és alján, még látványosabb lenne az egész. Viszont így természetes - már amennyire természetes lehet egy helyenként 50-60 méter magas falú bányagödör :) A másik lehetőség, hogy télen jön ide az ember.
De nem csak maga a tó szép, hanem a körben mindenfelé húzódó erdők is, illetve a szőlővel beültetett hegyoldal fölötti panoráma, a távolban Tokajjal. Ha nem lett volna ötven fok, kicsit több időt is eltöltöttem volna itt; így kicsit rövidre sikerült a látogatásunk. Természetesen mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy jöjjön el ide!
És ha már Zemplén: a füzéri várat is megnéztük - alulról, mert szégyenszemre nem éreztük magunkban az erőt, hogy felmásszunk. Egyébként rekonstrukciót látunk, néhány éve még csak romok álltak itt. Sokan fel is háborodtak az újjáépítésen, én viszont örülök neki, mert szerintem nem túl érdekfeszítő, hogy csak romjaink vannak, vár kinézetű váraink alig. Tudom, ennek történelmi okai vannak*, de nem látom be, hogy miért kellene mindenütt így maradnia. Egyszer-kétszer a csupasz kőfalmaradványok is érdekesek, de teljesen érthető, hogy a turisták inkább a Rajna- vagy a Loire-völgybe mennek...
*A téma szakértői szerint tévképzet, hogy a Habsburgok a magyaroktól való félelmükben rombolták le a várakat és városfalakat; azt mondják, elavultságuk, és a törökök kiverésével feleslegessé válásuk miatt történtek az irányított bontások (az osztrák idegenforgalom mázlijára az ő váraik nagy része nem avult el, így elég sok megmaradt, és ide tessék egy cinikus szmájlit ideképzelni). Viszont a jelek szerint a füzéri várat mégiscsak azért rombolták le, nehogy valami császárellenes csoportosulás bázisa legyen, szóval nem kell annyira védeni őket ;)
És hogy ez a bejegyzés se legyen teljesen vonatmentes: amikor áprilisban Szlovákiában azt az öreg motorvonatot fotóztam, valamiért úgy éreztem, mintha a világ végén lennék, pedig az a vasútállomás konkrétan légvonalban tíz kilométerre volt csak innen - ha elromlott volna a kocsi, toronyiránt a hegyeken át hazaértünk volna gyalog is pár óra alatt :)
Ez megy most