A vatikáni Szent Péter teret mindenki ismeri, legalább képről. A biztonság kedvéért megmutatom, róla lenne szó:
A világ egyik legismertebb építészeti egysége lenyűgöző látvány; annál furcsább, hogy az innen a Teveréhez vezető sugárút milyen dísztelenül ér véget a folyónál:
Az ember azt gondolná, hogy egy ilyen nagy hatalmú, gazdag állam/entitás ennél reprezentatívabban zárja le a kvázi "főutcáját"!
Ez a gondolat azonban már csak azért is téves, mert a Via della Conciliazione ("Kiegyezés útja") nem a Vatikán területén húzódik. Régen persze ez is a pápai állam része volt, de azok az idők 1929-ben hivatalosan is véget értek.
By Uncredited. - Charles B. McClendon, "The History of the Site of St. Peter's Basilica, Rome", Perspecta, Vol. 25. (1989), pp. 32-65., Public Domain, Link
Maga az út pedig még ennél is újabb: Mussolini 1936-ban kezdte építtetni, és csak a második világháború után fejezték be. Ahogy az a fentebbi képen látszik, a létrehozásához...
By Diliff - Own work, CC BY-SA 3.0, Link
... egy sor házat le kellett bontani. A terület alaprajza miatt az út térfalai nem egyenesek, így nem is párhuzamosak, ezt az obeliszknek álcázott lámpák sorával álcázzák, egész sikeresen.
Van azonban egy még látványosabb, bár tulajdonképpen láthatatlan út a Vatikán központja és a folyó, még pontosabban a folyó partján álló Angyalvár közt, ...
... mégpedig a régi vatikáni városfal belsejében húzódó Passetto di Borgo. Az eredetileg a IX. században felhúzott erődítést a XIII. században bővítették ki ezzel a menekülési útvonallal.
Két pápa is használta a védett útvonalat szorult helyzetében: először VI. Sándor, majd VII. Kelemen menekült itt át a mauzóleumból bevehetetlen erőddé alakított Angyalvárba. Még akkor is megtartották, amikor a városfal funkcióját vesztette, egy ideje pedig látogatható is, legalábbis elvileg, mert mi nem találtuk meg a bejáratát. Na, majd legközelebb!
UI: Persze a Vatikánt igazából nem az imént bemutatott útvonalakon kell megközelíteni, hanem 19-es villamossal ;)
Ez megy most