Annak idején büszke C64 tulajdonosként felhasználóként kicsit még a játékoknál is jobban szerettem a játékok zenéjét. Az egyik kedvencem ez volt:
A videót sajnos leszedték, és nem találtam hasonló változatot helyette :(
Fel kellett nőnöm ahhoz (meg még kicsit meg is öregedni:), hogy megtudjam, ez a zene tulajdonképpen így szólt:
Akinek nem volt 64-ese, az talán nem is érti, mit kell hallani - vagy látni - idefent, ezért elmondom: a 64-es hangképző chipje, a SID három csatornát tudott egyszerre megszóltaltatni - itt fent meg négyet látunk! A trükk az, hogy valaki felfedezte, hogy a chip a hangerőregiszter tartalmának megváltoztatásakor kattan egyet. Ez elvileg akár egy elég idegesítő hardver bug is lehetne, csakhogy ennek a kattanásnak a szoftveres manipulálásával digitalizált hangmintákat is le lehet játszani, ami a nyolcvanas években űrtechnológiának tűnt (ha van itt valaki, aki jobban el tudja magyarázni, ne fogja vissza magát a kommentek közt:). Namármost, a fentebb leírtak igazak voltak a SID chip eredeti inkarnációjára, melyet jobbára (de nem csak) a régebbi kinézetű ("kenyértartó alakú") gépekbe szereltek:
A "kenyértartó". Forrás: Bill Bertram - Self-published work by Bill Bertram, CC BY-SA 2.5, Link
Nekünk viszont már újabb fajta 64-esünk volt, az áramvonalas, törtfehér színű (vagy bézs? éljen a színtévesztés!) verzió, aminek ideje lenne már valami becenevet kitalálni, hogy ne csak a réginek legyen :) Erről van szó:
Az újabb fajta 64-es. Forrás: MOS6502 - Own work, CC BY-SA 3.0, Link
Ez az újabb kivitel (jobbára, de nem mindig) új, átdolgozott alaplappal jött, amihez új, átdolgozott SID járt, amiben kijavították a kattogós hibát, ezáltal viszont a digi hangok alig hallhatóvá váltak. A bejegyzés elején szereplő zenében konkrétan villanygitáron eljátszott akkordokat kellett volna hallanom, de nem hallottam. Persze a youtube-on fent levő verzióból azért ki lehet hallani őket, de az Orion Viking tévé hangszórójából kiszűrődő zajok közt nem fedeztem fel annak idején a gitárt. Úgyhogy én - harmincvalahány év után - a tegnapi napon hallottam először a zenét úgy, ahogy az írója megálmodta :O
A kvázi negyedik csatornaként használt digi... minek is nevezzem... zajra azért volt szükség, mert a három SID csatorna egyenként monofón volt, azaz minden csatorna csak egy hangot tudott egyszerre megszólaltatni. Namármost három hang ugyan kiad egy akkordot, de akkor hol fog szólni a "dob meg basszus"? Pláne a fő dallam? Rob Hubbard, a zeneszerző tehát azt találta ki, hogy az alap akkordok digitalizáltan fognak szólni, föléjük meg a SID három normál csatornájával fog építkezni. Ugyanezt csinálta a fentebb látható-hallható főcímzenében is, melyet a "Skate or Die" című játékhoz írt. És itt nem csak arra kell gondolni, hogy megkomponálta a zenét, és bedigitalizálta a gitárt és az orgonát, hanem a lejátszó rutinokat is neki kellett leprogramoznia! És én ezt az opuszt is csak most tudom először teljes valójában értékelni... Persze most már tudom, hogy egy ellenállás megfelelő helyre beforrasztásával az új SID is képes a digi hangokat rendes hangerőn lejátszani*, de annak idején nagyon csúnya szavakkal illettek volna a szüleim, ha nekiálltunk volna megpatkolni a több havi fizetésbe kerülő masinát :) Meg igazából fel se merült a dolog, mi több, fel se tűnt nekünk, hogy otthon másként szólnak a zenék, mint a régebbi 64-esekkel rendelkező haveroknál! Más esetleg már akkor felfigyelt erre?
Egyébként azóta még tovább fejlődött a technika: ma már 48 KHz-en digitalizált zenét is le tudnak játszani a 64-esen, ami nyilván sokkal jobb minőség, mint az a zörej, amit '87 körül produkálni tudtak. Igaz, valaki azt is kitalálta, hogy hogyan lehet Amiga MOD-ot lejátszani - elég durva, hogy egy maholnap negyvenéves hardverplatformon még mindig tudnak újat mutatni!
* Az új SID a 8580-as számot viselte. A számítógépekben legtöbbször a 8580R5 verzióval lehet találkozni - R4-est egyszer láttam, akkor is csak képen :) Namármost karácsonyra megleptem magam egy új masinával, amiben egy 8580R5B van:
... és ami az előbbiekben említett ellenállás nélkül is rendesen lejátssza a digi hangokat! Vagy csak valahova máshova lenne beforrasztva? Mindenesetre viszonylag ritka kütyü lehet ez az R5B, mert a gugli is csak körülbelül két találatot dobott ki rá. Valaki már látott ilyet?
Ez megy most