Érdekes időket élünk: egy hete még "csak" a kőolaj kifogyásán / drágulásán / elérhetetlenné válásán agyaltunk (attól függően, ki mennyire parás alkat), most viszont a japán fejlemények miatt valószínűleg az atomenergia használata is csökkenni fog (bár meglepő módon a politikusok még viszonylag visszafogottak, és - egyelőre - nem rohannak olcsón a sötétzöldek kegyeit keresni). Adódik a kérdés, hogy mi marad. És ez picit bonyolultabb ügy annál, amit egy átlagember végig tud gondolni - különösen ha figyelembe vesszük azt, hogy a kőolajos téma is csak olyan mélységig ér el sokak egysejtjeiig (mind a háromig), hogy az iwiw-en csoportot alapítsanak "Le a magas benzinárral!" néven. Mert hát ez csak ilyen, hogy drága, fujj, fujj - legyen olcsóbb!
Persze bízhatunk abban, hogy a japánok élen fognak járni a megoldáskeresésben, mert amennyire a kultúrájukra rálátok (az nem sok), ott még a vécédeszka is villannyal megy. Talán előkerülnek a sifonérból a kőolaj- és sugárzáslobbi által elnyomott energiatermelési megoldások... vagy mehetünk mind a tábori áramfejlesztő biciklit tekerni, mert az tuti, hogy százméteres szélkerekekkel és napkollektorokkal még nem fogjuk tudni ellátni magunkat! Bár saját megfigyelésem szerint ha Ícé barátom egyedül megy villamost fotózni, akkor süt a nap, ha meg velem, akkor beborul és fúj a szél, tehát azt már tudjuk, mikor és hova milyen áramtermelő berendezést érdemes telepíteni ;)
Termikus energia, persze... Legalább fűtésre megpróbálhatnánk használni, bár vannak kétségeim, hogy a föld alól kiszivattyúzott melegvíz odalenti hiánya nem okozhat-e ugyanúgy kellemetlenségeket a későbbiekben, mint bármelyik másik energiatermelési mód. Még ha a lehűlt vizet vissza is nyomják a forró helyére. Ráadásul egyszerűen nem hiszem, hogy ez alkalmas lenne a civilizáció hatalmas energiaigényének kielégítésére. Például Kínában csak most kezdődik igazából az ipari fejlődés, és ha ők mostantól kezdve nem építhetnének atomerőműveket, úgy sejtem, tíz éven belül megfulladnánk a hőerőműveik füstjétől...
Kezdetnek lehet, hogy meg kéne valósítani Karinthy Frigyes, a híres magyar feltaláló (hisz az internetes szociális hálózatokat is ő találta ki:) ötletét: minden sarokra kell egy fogantyút tenni, azt pedig generátorhoz kötni, mert az biztos, hogy minden arrajáró gyerek meghúzná a fogantyút, így áramot termelve. Internetül mondva: infinite energy... U JELLY?
Ez megy most