Sokszor úgy változik az utcakép, hogy észre se vesszük. Máskor észrevesszük, és bár nem sírjuk vissza a korábbi állapotot, azért nosztalgiázunk egy sort, ha a kezünkbe kerül egy-egy régebbi fotó...
A Március 15. téren és környékén annyi dolog változott mostanában, hogy senkinek sem volt ideje a neonreklámokat gyászolni. A 2000-es években még ott levő Videoton felirat ráadásul már csak halvány árnyéka volt az egykor itt működő, több részes, őrülten villogó kompozíciónak. Igaz, mintha Tildy Tibor régi képén nem az látszana, ami gyerekkoromban volt: nekem legalábbis úgy rémlik, hogy a Videoton felirat körül kis négyszögek keretet alkotva úgy villogtak, mintha mozogtak volna. Ugyanakkor ott volt a "VT / TV" mellette, tehát az én képem és az ő képe közt valahol félúton volt az az állapot. Már ha tényleg volt ilyen. Valaki meg tudja erősíteni, hogy volt?
Ez a Kálvin téri monstrum is egy korszak egyik utolsó hírmondója lehetett: azé, amikor a szerdai vagy csütörtöki újság (melyikben is közölték mindig a mozik műsorát?) mellett még az utcaképben is reklámozták a filmeket. Igaz, ezzel a konkrét táblával kapcsolatban nincs élményem, így nem tudom, hogyan működött. Fényreklám volt, vagy minden héten kirakták rajta pontokból a címeket belülről?
Néha nem csak felfelé, hanem az orrunk elé is érdemes volt nézni: az erzsébetvárosi Bethlen Gábor utcában '56-ig jártak villamosok, majd '68-ig egyetlen vágány megmaradt a Damjanich utcai egykori kocsiszín, későbbi troligarázs felé - a kockakő azonban még a kétezres évek második felében is őrizte a sínek nyomát.
Sajnos még nem láttam képet az utcának ezen a szakaszán haladó villamosokról, de érdekes lehetett - ugyanakkor érteni vélem, miért cserélték le trolira.
A Liget téri aluljáró története több mint szánalmas: egykor úgy gondolták, metró jön majd ide, amihez aluljárós csomópont illik, aztán mindebből csak az aluljáró valósult meg, ami a rendszerváltás után erősen közveszélyes hely lett. Emlékeim szerint valamikor kipucolták, újrafestették és visszarakták a közvilágítást, de az önkéntes "városrendezők" hamar visszaállították a posztapokaliptikus állapotokat. Az aluljáró feleslegessé tétele érdekében előbb a villamosmegállót tették át másként is megközelíthető helyre, majd befedték a lejáratokat - jó kérdés, hogy hiányzik-e valakinek.
A Jászai Mari téren a közelmúltig két aluljáró volt: egy a hídfő két oldalán levő parkok közt, egy pedig a villamosmegálló és a körút két széle közt. Előbbit felújították, utóbbit megszüntették, hogy végre lépcsőzés nélkül is át lehessen kelni - ha a Falk Miksa utcánál van lámpa, nem sokat változtat, ha itt is! Egyébként emlékeim szerint eredetileg ott se volt zebra, csak annyian keltek át ennek ellenére, hogy "hivatalossá" kellett tenni az átkelőt. Sőt, ugyanez lejátszódott a Nyugatinál is, ahol a mai McDonald's vonalában szintén nem építettek zebrát eredetileg - később mégis fel kellett festeni egyet, mert mégiscsak a város van az emberekért, nem pedig az emberek a városért :-/
A bejegyzést rejtvénnyel zárom: vajon mit látunk a képen? Ez ugyan se nem a fejünk fölött, se nem a talpunk alatt volt, de megváltozott.
Ez megy most