Mint a közlekedési jegyek lelkes gyűjtője, érdeklődéssel figyeltem, hogy 2014-ben a korszerű automatáknak köszönhetően végre a budapesti tömegközlekedésben is megjelentek a "német típusú" (nem tudom, mi a pontos nevük, én így hívom őket) hőpapírok... és hamarosan gond is támadt velük.
Azok kedvéért, akik nem figyelnek oda annyira ezekre a fecnikre, mint én, bemutatnám a fejlődés irányát, bécsi vonaljegyek példáján:
Ez itt egy pénztárban vásárolt, előrenyomtatott vonaljegy azokból az időkből, amikor még a schilling volt a hivatalos fizetőeszköz Ausztriában. Mivel rendes papírra készült, "klasszikus" nyomtatással, vélhetően száz év múlva is olvasható lesz.
A formátum ugyan megmaradt a hőpapír bevezetésével, de az automaták fizetés után immár helyben állítják elő a jegyet a mintás - plusz vízjellel és egyéb azonosítókkal ellátott - papírra. Az eljárás hátránya, hogy ezek a jegyek néhány év alatt kifakulnak, a gyűjtő meg a haját tépi...
... mert egyszercsak azt veszi észre, hogy a gondosan őrzött lefűzőben "üres" papírdarabok figyelnek csak. Azt még csak-csak meg lehet állapítani, hogy mikor használták az adott jegyet, mert a pecsételés nem halványul el, de a jegy megnevezése, ára, és a viszonylat menthetetlenül eltűnik. Persze be lehet scannelni minden jegyet használat után, de az ilyen "gyűjtemény" hangulata nem ugyanaz, úgyhogy részemről temetni kezdtem ezt a hobbit.
És ekkor jött a meglepő visszatérés: a német vasút mobiltelefonos alkalmazása lehetővé teszi az interneten megvásárolt jegyek letöltését. Persze MMS-ben is el lehet küldetni magunknak őket, de frappánsabb a DB Navigatorban tárolni - csak vigyázni kell, hogy legyen szufla az aksiban akkor, amikor jön a kalauz :) A fizetést igazából a QR kód (lásd jobbra) és valamilyen azonosító dokumentum együttes felmutatása igazolja*, de a jegy szöveges leírása a hőpapírnál megismert mintát mutatja háttérként. Apró poén, de nekem tetszik - ennél már csak az lenne szívmelengetőbb, ha Edmondson-jegy kinézete lenne a mobilon megjelenő képnek!
*Akit érdekelnek a részletek: a kalauz a nála levő készülékkel a mobil kijelzőjéről leolvassa a QR kódot, majd ellenőrzi az azonosító igazolványt is. Nálam ez a vásárláshoz használt bankkártya volt, amit a kalauz ugyanazon készülékével le tudott húzni - pénzt persze nem vett le, csak beolvasta a kártya számát. Az elmúlt években pár ezer kilométert biztosan utaztam ezzel a módszerrel, illetve analóg tesójával, az otthon kinyomtatott jeggyel - sokkal kényelmesebb, mint a pénztárazás!
Ez megy most