Vonattal elég későn, 2011-ben jártam először Prágában (pontosabban kétszer átmentem rajta éjszaka korábban, de akkor nem láttam semmit a kusettből). Közvetlenül a megérkezés előtt szemem-szám eltátottam, hogy micsoda viaduktos-alagutas csomóponton áthaladva közelítettük meg a főpályaudvart:
A különböző irányok szétválasztása és összeágazása a Sluncová felüljárón (Estakáda Sluncová)
By JanSuchy - Own work, Public Domain, Link
A főpályaudvar felé menet érintett Sluncová elágazás már önmagában olyan létesítmény, amihez hasonlót nem látni itthon. Kétvágányos főirányok, bújtatások (=olyan kis alagutak, melyekkel egy-egy vágány a szembejövő irány szintbeli keresztezése nélkül tud átmenni a neki szükséges oldalra), vágánykapcsolatok mindenütt, természetesen szintbeli közúti vagy gyalogos kereszteződések nélkül. (Ha jobban megnézzük a képet, a távolban egy plusz hidat is felfedezhetünk: azon a villamos és a közút "ugorja át" a nagyvasutat már régebb óta.)
A négyvágányos viadukt, balra a távolban a főpályaudvar (nem) látható.
By PatrikPaprika - Own work, CC BY-SA 4.0, Link
A Sluncová csomópont után két kétvágányos alagút következik, majd egy négyvágányos viadukton gurulunk be a főpályaudvarra, közben áthaladva a Masaryk pályaudvar mélyebben fekvő vágányai fölött.
A derék csehek nem kivagyiságból építettek ilyen látványos műtárgyakat: tényleg van rajtuk forgalom, nem is kicsi, lásd a fentebbi videót! Mindez azonban meglehetősen új: az "Új Kapcsolat" (Nové Spojení) nevű projekt 2002 és 2010 közt öltött testet. Összesen 28 kilométer új vágány épült, azzal a céllal, hogy a főpályaudvar rendes összeköttetést kapjon az északra és keletre haladó vonalakkal, ezek ugyanis régen nem voltak kényelmesen megközelíthetők onnan. Ennek oka, hogy a kelet (Olomouc, és az osztrák északi vasúton át Bécs), illetve észak (Drezda, Berlin, Hamburg) felől érkező vonatok a kezdetektől fogva az 1845-ben megnyitott Masaryk pályaudvarra (Masarykovo nádraží) érkeztek, nem a mai főpályaudvarra (Praha hlavní nádraží). Ezeket a vonalakat, illetve a kettő közt húzódó deltát az alábbi térképen kékkel (de lehet, hogy lilával) jelöltem:
Az 1871-ben egy másik társaság által megnyitott mai főpályaudvar eredetileg csak dél felől, a Vynohrad alagúton át fogadott vonatokat Bécs felől. Egy évvel később aztán kapott két új kapcsolatot az északi végére, a cseh főváros átjárhatóságának biztosítása végett: az egyiken át (ezt a térképen narancs színnel jelöltem) a Masaryk pályaudvarról kivezető vágányokat érte el, a másikon (ez sárga, esetleg világoszöld) át Vysočanyn keresztül Hradec Kralové felé lehetett menni. Csak volt egy kis gond, és ez 3D-ben talán jobban látszik:
A főpályaudvar északkeleti vége ugyanis egyenesen a Vítkov nevű hegynek kanyarodott neki, a Masarykovo vágányai ráadásul jelentősen mélyebben feküdtek. Emiatt mindkét kapcsolat csak egy-egy vágánnyal épült ki, kalandos, a száguldást lehetetlenné tevő vonatvezetéssel: az egyik a hegy egyik oldalán ment, a másik a másikon. A "piros vonal" a Hrabovská spojka névre hallgatott a közelben álló Hrabovka major után. Kimondottan meredeken indult lefelé a főpályaudvarról, régi vasúti épületek közt, ...
Itt ereszkedtek lefelé a vonatok 2005-ig - ez volt a Hrabovská spojka. Balra a jelenlegi viaduktos bevezető látszik.
By ŠJů - Own work, CC BY-SA 3.0, Link
... hogy azután egy látványos támfal tövében csatlakozzon a lenti vágányokhoz. Mivel kelet felé kapcsolódott azokhoz, a két pályaudvar között csak irányváltással lehetett közlekedni, azaz igazából ezt a kapcsolatot csak kelet felé vagy kelet felől lehetett használni.
A Youtube kiapadhatatlan forrása az érdekes videóknak, úgyhogy be tudom mutatni, hogyan nézett ki egy ilyen főpályaudvarról leereszkedés. Hihetetlen, hogy az amúgy nálunk jellemzően izmosabb vasúti infrastruktúrával rendelkező Csehországban ilyen minőségű kapcsolat még létezhetett a kétezres években. Még hihetetlenebb, hogy ehhez képest mekkora fejlesztés történt!
A másik egyvágányos vasút, a Vítkov másik oldalán ma bicikliútként működik
By ŠJů (cs:ŠJů) - Own work, CC BY-SA 3.0, Link
A másik kapcsolat, a térkép sárga (de lehet, hogy zöld) vonala a Vítkovská spojka névre hallgatott. Ez a főpályaudvar másik oldaláról indult, átment egy ma is meglevő hídon, majd házak hátsó fertálya és a hegy közt haladt.
Körülbelül egy kilométer után aztán egy alagúttal átfúrta magát a Vítkovon, és egy ideig a Masaryk felől jövő sínek (a térképen kék vonal) közelében haladt, majd Balabenka városrésznél átment azok fölött, és észak felé távozott. Bár logikusnak tűnne, hogy rögtön bekössék a Masaryk felől Libeň felé vezető vágányokba (ti. a kék vonalba), ez a kapcsolat csak 1926-ban épült ki.
És így néz ki ez a környék ma. A bal alsó sarokban alul jön a két alagút a főpályaudvar felől, fölöttük a hegy tövében a Masaryk felől jövő vágányok, aztán mindenki összefonódik mindenkivel. Érdemes belenagyítani, és követni, hogy mi hova megy!
Természetesen a 2008-ig használt Vítkovská spojka utolsó állapotáról is van videó a Youtube-on! Az érdekessége, hogy indulás után balra már látszik a mai, négyvágányos viadukt építése, illetve 4:32 körül odalent már látszik a Sluncová csomópont. A videón szereplő vonat az eredeti vonallal ellentétben nem megy el északra, hanem az említett, 1926 óta létező kapcsolaton Libeň felé halad tovább. Normál esetben oda a másik összekötőn leereszkedve is eljuthatott volna, de azt már 2005-ben felszámolták a viadukt és az alagutak építése miatt.
Autor: ŠJů (cs:ŠJů) – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz
Ahogy említettem, a "vítkovi kapcsolat" alagútja ma is megvan. Ezen a képen balra fent az északi bejárata látható, jobbra lent pedig a főpályaudvar felé vezető két új alagút szája tátong.
Az Új Kapcsolat főpályaudvari bevezetését - viadukttal, alagúttal, csomóponttal - 2008-ban adták át, a mai utolsó videón ezen haladunk át. Tiszta Németország, hogy nem hússzal robogunk, nem? A vonat itt Děčínbe, azaz észak felé megy, és bár az ötödik perctől kezdve elhagyjuk azt a részt, amiről a bejegyzés szólt, de ezekben a karanténos időkben talán másnak is jól esik egy kis vonatozás :)
Források: cseh és német Wikipedia, www.litomysky.cz/drahy
Ez megy most