Előző rész: a korszak BASF-jei
A múltkori bejegyzés kommentjei közt említette valaki a BASF melletti talán másik legkomolyabb európai gyártót, az AGFA-t. Természetesen ez a márka is felbukkant nálunk a panelban. Sőt, talán már korábban is, amikor még öntött betonos (szerintem alagútzsalus) házban laktunk :) Még hagyományos, tekercses magnószalagként ismertem meg, az emblémájuk - a Polimerével együtt - elég mélyen bevésődött.
Az első kazettánk (konkrétan az egyes sorszámú) valószínűleg a márka lakáson belüli ismertsége miatt lett AGFA, de ez az 1980-81 körüli kivitel biza elég régimódian nézett ki - bár az ezüst rozetta tetszett. Utóbbi miatt valahogy előkelőnek tűnt a kazi, pedig ez volt a német-belga cég egyik legolcsóbb gyártmánya.
'82-ben aztán dizájnt váltottak: megérkezett a négyzetháló! Ha valaki a nyolcvanas éveket akarja grafikailag érzékeltetni, érdemes négyzethálót rajzolnia, mert az valahogy nagyon ment akkoriban. Ennél már csak az lehet "nyolcvanas évekebb", ha a négyzetháló neonszínekben izzik :)
A különböző színek - ahogy a BASF-nél is - különböző minőségi kategóriákat jeleztek, bár a piros (?) és a fekete is alapvetően Type I kazetta volt.
Az eggyel magasabb osztályú, Type II-es, króm-dioxidos "Stereochrom HD"-t fehérbe öltöztették, és nekem kinézetileg ez volt a kedvencem a sorozatból. Itt szeretném jelezni, hogy érdekelne, hogyan álmodták meg ezeket a márkaneveket! Az világos, hogy mindennek "szupernek" meg "színesnek" kellett lennie, de azt biztos nem gondolták komolyan, hogy ez lesz az első termékük, amire sztereóban fognak a felhasználók felvenni :)
Érdekes módon ugyanez a kategória '85-től kezdve fehér helyett ezüst lett. Mondjuk így se nézett ki rosszul, csak nem öregedett olyan jól, ma már kicsit bazárinak tűnik ez a szín. '82 és '85 közt az ezüst még a "Superchrom HDX" márkajelzésű termékhez tartozott, ami a végén levő "X" miatt komolyabb minőségűnek hangzik. Vajon miért strukturálták át a színkódokat?
Természetesen AGFA-ból is voltak magasabb osztályú kazetták, mint például a sötétkék (?) alapon arany borítójú AGFA FeCr III Carat HDX vagy az arany alapon fekete Pure Metal HDX, de ezek hiába bírnak komoly "retro cool" faktorral, bontatlanul 40 ezer fölött mennek az Ebayen, szóval ilyet nem tudok sajátot mutatni...
Most pedig ti meséljetek, nektek is voltak ilyen kazettáitok? Vagy esetleg ti is még tekercses magnószalaggal kezdtétek? :)
Folyt. köv. Legalábbis amennyiben érdekel valakit a téma. De lehet, hogy akkor is, ha nem :)
Ez megy most