Nem, az égadta világon semmi rosszat nem akartam mondani a címválasztással. Kíváncsi vagyok, észreveszik-e egyesek, hogy ezt ideírtam, mielőtt bekommentelnek, hogy "most miért kell fikázni a szelektív hulladékgyűjtést" ;)
United Colors of Budapest
2009.08.03. 07:30 :: Hamster
30 komment
Címkék: budapest kép városkép szünetjelzés helyett
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
waltermelone.blog.hu/2008/06/15/mindennapi_mocsok
Nem tudom, tényleg ez-e a legjobb megoldás a szelektív gyűjtésre?
Az igazán vicces szerintem nem is a sok kuka, hanem az oszlopok: hányfélét látunk? Csak villamos felsővezetéktartóból kétféle színűt :)
Amit rajta látok az kevéssé. Ez a módszeres városképrombolás egyik intézményesített formája (karöltve jó minőségű, faragott, egyedi fa nyílászáróink, gagyi műanyagra cserélésével). Okosabb országokban, és szerencsére már pár kerületben is, a szelektív hulladékgyűjtés kapualjanként valósul meg. Sőt legjobb helyeken már a lakáson belül.
Mondjuk én örömmel látnám, ha a gyártók akkor már nem adnának nekünk 10 perc pluszmunkát azzal, hogy egy termék mindössze fémből, papírból, műanyagból van. Persze, majd én fogom szétszedegetni.
;)
remek fotó, jó a szemed hozzá. ha a fű mellett még háromféle térburkolat (egyik rosszabb állapotban mint a másik :) látszana, plusz a fű közepén is lenne parkoló autó, akkor ez maga lenne budapest kvint-, sőt szextesszenciája.
Pluszban az a rémálom is a szemem előtt lebeg, hogy az emberek gyűjtenek, szortíroznak, aztán a végén a szeméttelepen minden egy halomba kerül.
Van egy cég (Asco, www.ascohungaria.com), amelyik ad papírnak, üvegnek, PET-palacknak, fóliának tárolót, színes kukát, illetve zsákot és hívásra kimegy elvinni. Akárhányféle és akármennyi a hulladék, alkalmanként 1000 Ft + áfa az ár. Ezt minden társasház kibírja, különösen, ha vissza tudnak adni egy kukát, ami háromszori ürítésnél már 18 ezer Ft havonta.
Ezen felül minden szir-szar egyenként van zsugorfóliázva a boltban, az ország államformája meg a tíz példányban kinyomtatott és aláírt A4-es papírlap. Hetente vagy fél kiló papírhulladék csak az a spam, amit bedobnak a postaládába, plusz a kerületi újság, stb, ezek mind mennek a kukába, ami hiába van a levélszekrény mellett, fél nap alatt megtelik, mert ugye sok lakás van a lépcsőházban.
Ezekkel a dolgokkal kéne valamit kezdeni, nem a színes kukákkal bohóckodni. Nálunk amúgy szemétledobó van, nem férne el még hét másik cső az egy mellé, és a lakásban sem lenne hely túl sok tárolónak. Az FKF hulladékudvart természetesen jól ismerjük, pár hónapja szerintem örvendeztem itt neki a blogban.
Persze akkor mi csak álltunk ott hülyén, mert ugye a konténerekre rá volt írva, hogy PET, meg PVC, meg hasonlók. Nekünk, zsírpapírhoz meg zacskóstejhez szokott bugrisoknak meg fogalmunk sem volt, hogy melyik csiricsáré csomagolóanyag miből is van.
Aztán persze megtaláltuk a megoldást: szépen szétszortíroztuk a szemetet több különböző zacskóba, majd látványosan bedobáltuk mindegyiket más-más konténerbe. Hadd lássa a környezettudatos labanc, hogy a szittyamagyar nem a nyereg alatt puhítja már a folpackba csomagolt parizert.
Na itt jön be ugye a környezettudatosság. A kuka helyett nálunk a cserépkályhában végzi a reklám. Nyáron gyűjtjük, télen gyújtjuk.
Persze emiatt nem biztos, hogy minden panellakásba cserépkályhát építenének.
Gondolom, mellé végeztetek kémiai tanulmányokat is. Én például ha megfeszülök, akkor sem tudok rájönni, hogy például a csokiknak az az eltéphetetlen kis szar csomagolása vajon miből is lehet, de a kitalálója torkán szívesen letolnék vagy féltucat ilyet.
Aztán például honnan tudod, hogy valami polietilén vagy polipropilén? A legtöbb esetben ezt sem tüntetik fel.
Épp fel akartam erre hívni a figyelmedet :)
Szóval azért elvártam volna egy kis elismerést a nem kis energiát és odafigyelelést igénylő házi gyakorlatunktól.
Nem részleteztem, de most írok róla. Mivel rájöttünk, hogy a házunk vendéglátóhelye nagy, ötliteres csavaros üveget is kidob, aminek az ára 500 Ft + 140 a kupak, ezért azokat különtetetjük és hetente elvisszük egy piaci savanyúságosnak, aki örömmel veszi az ajándékot. Ezt sem tesszük jól?
Persze, nem lesz steril az osztályozás, de a hulladékelszállítók mindent továbbválogatnak és pl. a polietilénfóliából egyelőre csak az átlátszót tudják hasznosítani.
Inkább azon gondolkodom el, hogy a nem túl nehéz PET-palackért hajnalonta a FKF olyan óriási kukásautót küld, aminek úgy látom, hogy min. 10 kereke van. Ezért a könnyű anyagért sokkal könnyebb autó is jöhetne.
Meg azt sem értem, hogy ha Kínában fel tudják dolgozni a PET-palackot, akkor itthon miért nem lehet, bár dereng valami hazai hasznosító üzemről szóló hír.
Nem a nixdájcs volt a fő probléma, hanem az, hogy '84-ben a nyugaton használt csomagolóanyagok többségét hírből sem ismertük, és bármilyen furcsa, a gyártók akkoriban sem nagyon jeleskedtek, hogy az orrodra kösszék, miféle "környezetbarát" szemétből tákolják össze a csomagolást.
Ha már itt tartunk: te például a Sportszelet meg a különböző műzliszeletek nyúlós, téphetetlen csomagolását hova sorolod? Egyáltalán miből van az a szar?
Vagy például a vákuumfóliába csomagolt parizer csomagolóanyaga? Az mi a túró? Polietilén, polipropilén, polivinilklorid? Vagy valammi egyéb?
Ezt a példát hoztam volna én is fel, ha kérdeznek. Ezért is jobb a hagyományos Sportszelet, ott külön van alufólia meg papír, azt értem.
De mondjuk néhány közértben a felvágottakat újabban olyan papírba adják, ami belülről valami műanyagfóliával van egybeépítve. Az minek számít?
Aztán ott van némely instant kaja: meg mertem volna esküdni rá, hogy fém, aztán ha leszedtem a tényleg fémből levő tetejét (fólia), akkor lehetett mikrózni, ergo mégse fémfólia volt. De akkor mi?
Biztos a listaság is bennevan, de nem hiszem, hogy az a helyes út, hogy mindenki napi egy órán át szortírozza a szemetét. Csökkenteni kéne a leendő szemét mennyiségét, ahogy írtam is itt korábban. Mert kétfele plusz különleges hulladékok még hajlandó vagyok szortírozni, de nyolcfele már nem.
Nehogy azt mondjátok, hogy a többit (papír, üveg, étolaj, elem, izzó, polisztirolhab, PET-palack) szétválogatni nagy gondot jelent bárkinek. És ezek többségét tárolni sem kell a lakásban, mert a vegyes szemét kukába levitelekor az ember magával viszi és a helyére teszi. Ez a mi házunkban és a téren még két - általam ily módon megszervezett épületben - működik.
Persze a következő hétfő reggel hétkor fogadom a begyűjtőkocsit, hogy mind a három házból elvigye a palackokat, a papírt és a fóliát. Mivel van kulcsa a házakhoz, nélkülem is menne az elszállítás, de akkor vagyok nyugodt, ha segíthetek neki. Ez kb. félóra kéthetente, ami azért sokkal kevesebb időráfordítás, mint egy kutya rendszeres sétáltatása...
Hamster! Kérdezd meg azt a barátodat, akinek a neve egy autótípus, hogy mennyire komplikált egy lakónak ez a szelektív hulladékkezelés, ugyanis ez még perceket sem jelent a gyakorlatban. Persze, aki a szervezést felvállalja,annak kicsit több, mert pl. időben kell értesíteni a szállítókat, ha eljön az ideje. És ugyebár mindenkinek arra van ideje, amire akarja.
ekkor még mindig marad az opció, hogy lóbálod a labanc orra előtt a kólásüveget a konténerek közt, és kérdő tekintettel pl olyasmi megerőltetőt mondasz, hogy "hilfe". vagy eccerűen "he?", ha nem fussa többre.
egy nyelv-észnek ez nem lehet akadály.
ha mindenki válogatja a nagyját, már baromi nagy az előrelépés.
Papír: ha nem alufóliás az egyik fele, akkor nyáron gyűjtjük, télen gyújtjuk. Be vele a cserépkályhát. (Ha alufóliás, akkor kuka.)
Üveg: ha sörös vagy egyéb italos, akkor visszaváltjuk. Ha befőttes, akkor megy a kamrába, jó lesz befőzéshez. (Fémdobozos sört, üdítőt nem vásárolunk.)
Étolaj: ??? (Biztos az étolajos műanyag flakonra gondolsz. Megy a kukába.)
Elem: nem használunk hagyományos elemet, csak feltölthető ceruzaakkut. Zseblámpába, távirányítóba, fényképezőgépbe, satöbbi. Ha kipurcan, a melóhelyemen bedobom az erre szolgáló gyűjtőbe.
Izzó: olyan sincs nálunk. Kompakt fénycső van már vagy 10 éve mindenhol, még az olvasólámpában is. Nagy ritkán egy-egy megadja magát, ezeket félretesszük oda, ahová más bedöglött, javításra már nem érdemes műszaki cikket, és 1-2 évente eltakarítjuk a közeli, háztartási gépeket is fogadó hulladékleadóba.
Polisztirolhab: na ilyet meg végképp nem eszünk. Nem is tudom így nagy hirtelen elképzelni, hogy egy háztartásban milyen okból bukkanhatna fel polisztirolhab.
PET-palack: na ennek utána kellett gugliznom, hogy ez miafene. Szóval az eldobható műanyag palackok nagyon ritkán bukkannak fel nálunk, és ha eredeti küldetésüket befejezték, akkor két út áll előttük. Ha az a vastagfalú, visszaváltható fajta, akkor visszaváltjuk. Ha a vékonyfalú, akkor általában valamit tárolunk majd benne. Most épp szederszörpöt, mert annak van szezonja.
És akkor beszéljünk a konyhai szerves hulladékról, mert eddig erről nem nagyon volt szó.
Ami növényi eredetű, az megy a kert végi komposztba, aztán majd jó lesz zöldtrágyának.
Ami nem növényi eredetű: csirkecsont, halszálka megy a macskának, nagyobb csontok a szomszéd kutyának.
No ennyit az európai értelemben vett környezettudatos háztartásról. Mivel vidéken kertes házban lakunk, a nagyvárosi ember hulladékproblémáinak egy része minket nem érint. A többi is csak a csomagolóanyaggyártók fafejűsége miatt probléma.
Étolaj: közben leesett... szóval a növényi olaj nem jelent komoly környezeti veszélyt, ellentétben az ásványolajjal. Ha az ember kertjében vannak esővíztárlók, akkor még nagyszerű szúnyoglárva elleni védekezésre is jó. 2-3 naponta egy keveset kell a víz színére önteni, és a lárvák ettől nem kapnak levegőt. Nem lesz szúnyogtenyészet a kertben. Az esővízzel meg így, étolajosan is lehet locsolni.
Mellesleg nem baj, legalább csatlakozhatok: ha ugyanis eltekintünk attól, hogy nagyon aranyos fotótémát sikerült a Főkefének installálnia, akkor azért azt a kérdést is fel lehetne tenni, hogy hány méterre található a legközelebbi lakóház? Ha jól sejtem ugyanis, a kép a Dózsa térről készült, azaz a kukák nagyjából egy park kellós közepén állnak.
Nincs is jobb, mint egy reggeli-esti séta a parkban, kezedben három darab szemeteszacsival a szelektív kukákhoz...
Ez megy most