Gyerekkoromban még nem beszéltünk brandekről; a legrosszabb esetben is csak márkákról eshetett szó (én a meggyeset szerettem a legjobban;). Ugyanígy logókat se ismertünk, maximum emblémákat. A megfogalmazástól függetlenül ezek ott voltak körülöttünk, hiszen akkoriban valahogy sokkal nagyobb kultúrája volt a neonreklámoknak. Most pár ilyet mutatnék, Ab van Donselaar fényképei segítségével.
Az egyik leggyakrabban használt akkori márkajelzés az ABC-é volt, a személyes kedvencem pedig a Csemege üzletláncé. Ezen a képek a kettő együtt trónol az akkoriban szintén divatos brandnek számító Marx Károlyról elnevezett téren (ma: Nyugati tér). A leghihetetlenebb dolog a fotón persze az, hogy a 47-es és a 49-es villamos idáig járt - pontosabban az a hihetetlen, hogy ezt megszüntették.
Kicsit arrébb, a Margit híd budai hídfőjénél szintén ott figyelt a két márka, még nagyobb neonhirdetésen. A háttérben ezen túl kivehető, hogy akkoriban a HÉV-nek is volt emblémája, mely a metróéhoz hasonlított, csak zöld volt. És ha engem kérdeztek, a megállótáblák is ikonikusak voltak, nem a mai, nemzetközileg egységesnek mondott, ám valójában nem az (hiszen ha átmegyünk Bécsbe, máris nem ilyet látunk) típusúak.
Nem is emlékeztem, hogy az Üllői út - Nagykörút kereszteződésben (azóta Corvin-negyed megállóhely) is volt ilyen guruló kerekes casco neon. A "guruló kerekek" itt azt jelentik, hogy este a lámpák váltakozó felvillantásával azt az érzetet keltette a reklám, hogy a felirat jobb és bal oldalán levő abroncsok forognak. Vagy lehet, hogy az itt levők nem is forogtak? Nekem a Kosztolányi Dezső téren levő rémlik, az "forgott" - imádtam is!
A biztosításokon túl a szerencsejátékok neonjaiból is bőséges volt az ellátás. Ezen az 1976 karácsonyán készült képen hátul a Móricz Zsigmond körtéri "lottó" neon látszik. (Aki hiányolja a leglátványosabb budapesti neonreklámot, a takarékbetétkönyveset, itt találja róla Tim Boric fotóját - az most ebbe a bejegyzésbe nem fért be...)
És itt egy másik szerencséjáték: lottó után totó, a Váci út és a Dózsa György út kereszteződéséből. A villamos mellett álló UAZ-452-es se semmi, bár ezekből a mai napig látni néha egy-egy példányt - náluk gyorsabban eltűntek viszont a pótkocsi mögül félig kilógó Latvija tesói. Utóbbi mögött pedig lehet találgatni, hogy két Nagypolszki áll vagy két Lada - vagy mindkettőből egy-egy... de milyen sorrendben? :)
Élmunkás tér, leánykori nevén Ferdinánd tér. Ma Lehelnek mondjuk, annak idején pedig Hómunkás térként emlegettük. A villamostól jobbra látható fal igazi gyűjteménye a korabeli hirdetéseknek: "biztosítás - biztonság" feliratot néha még ma is látni (talán a Délinél még megvan a házak tetején), de ilyen Állami Biztosító emblémát már aligha. És sajnos a Volán-csiga is eltűnőben van.
A legvégére hagytam az akkori idők legerősebb brandjét, ami valószínűleg ma is a legismertebbek közé tartozik - ha ugyan nem _a_ legismertebb még mindig: az Országos Takarékpénztárt. A helyszín a Nyugati tér, pontosabban a Jókai utca: a nagykörúti villamos így, a mai Skála Metró teraszrendszerének helyén át kanyargott el a metróépítés munkaterülete mellett. Az OTP neont tartó ház ma már nem áll, van viszont, ami azóta se változott: a mindenütt össze-vissza parkoló autók :)
A fényképekért köszönetet szeretnék mondani a fotósnak, Ab van Donselaarnak, és Tim Castricumnak, aki bescannelte őket!
Ha tetszenek a képek, ajánld a blogot/bejegyzést ismerőseidnek - ha csak egy-egy képet mutatnál meg másoknak, akkor is kérlek, írd oda mellé a készítő nevét, és hogy hol találtad (mondjuk link formájában)! Köszönöm!
Ez megy most