Gyerekkorom olvasni tanulós periódusának egyik zavarba ejtő felfedezése volt, hogy egyformának tűnő teherautók elejére hol az volt írva, hogy Csepel, hol meg az, hogy STAR. Persze hamar napirendre tértem fölötte, azt gondolván, hogy utóbbi biztos az előbbinek valami külföldre szánt változata - fel se merült bennem, hogy esetleg nem a magyar név az eredeti :)
Persze tulajdonképpen a magyar kocsi is eredeti volt, lévén saját fejlesztés, viszont fülkéből a STAR feliratú "originálabb" volt: a Csepel ebben az időben barter jelleggel Lengyelországból szerezte be ezeket, ahol a Jelcz (a fülkék készítője) és a starachowicei FSC Star is gyártott ilyen "arcú" teherautókat. Érdekes, hogy nem nagyon rémlik, hogy Jelcz feliratút láttam volna itthon, STAR-ból viszont talán többet is, mint Csepelből! A fülke dizájnját a lengyelek egyébként a Chausson céggel együttműködve alakították ki - a franciák ekkoriban eléggé ott lehettek a műfajban, hiszen a MAN, Rába, ROMAN fülkéjét is egy francia cég, a Saviem tervezte.
Nálunk már a Csepelek és a Starok is nagyrészt eltűntek, Lengyelországban viszont még mindig sok van ilyen fülkéjű teherautóból. Nem reprezentatív felmérésem (=kinéztem a fejemből) alapján egyébként Jelczből kevesebbet látni, mint a másikból, a felső-sziléziai villamosüzem pedig mintha kifejezetten utóbbit gyűjtené: ezek a képek mind a bytomi remizben készültek. Az elsőn egy két-, a másodikon egy háromtengelyest és egy "kétéltűt" láthatunk, különböző felépítménnyel.
Az eddig látott gépek a nyolcvanas évekből származnak, ez itt viszont elvileg '94-es gyártású. Sok különbséget nem bírok felfedezni rajta, vélhetően a motor lehet más a régebbiekhez képest.
És még nincs vége a kavalkádnak, ez a példány például műhelyes felépítménnyel épült. Azért a BKV D754-es nagysegélye impozánsabb, nem? :)
A Star kicsivel tovább bírta, mint a Csepel Autógyár: ez itt egy Star L1142CF 1999-ből - az új homlokzat mögött fel lehet fedezni a régi dizájnt, minden jel szerint ők sem tudtak már nulláról újat tervezni. És ez tényleg a hattyúdal volt, még abban az évben megvette őket a(z) MAN (ki hogy mondja a német cég nevét: mannak vagy em-á-en-nek). Mindenesetre ennek a fülkének köszönhetően egy kicsit még igazabb lett a régi mondás - még a teherautóink is rokonok voltak :)
Akinek kiegészítese, neadjisten konkrét emléke, pláne összehasonlítási alapja van ezekről a teherautókról, ne tartsa magában!
PS: A bejegyzés címe innen jött - ez a dal sose tetszett, most mégis beugrott valahonnan...
Ez megy most