Ha valaki esetleg nem menne társaságba ma este, akkor se maradjon néznivaló nélkül - ilyenkor a bekapcsolt tévénél ugye még a kikapcsolt is szórakoztatóbb. Persze aki olvasni akar...:
Két éve ilyenkor a saját hülyeségeimet reklámoztam, most inkább a nagyokhoz nyúlnék vissza: az angolszász szórakoztatóipar - szerintem - legnagyobbjaihoz, a Monty Pythonhoz. Sőt, még régebbre visszamennék: amikor a fiúk már az iparban voltak, de még nem együtt.
Nem akarok töriórát tartani, mert csak lusta vagyok azt már biztos megtette valamelyik másik blog, úgyhogy véletlenszerűen (na persze!) választva az At last the 1948 show egyik jelenete következik. Ebben a sorozatban John Cleese és Graham Chapman íróként és előadóként működött közre (másokkal együtt), előbbit látjuk is a fenti skeccsben. Érdekes, hogy a Doctor Who-hoz hasonlóan ennek a sorozatnak a részeit is letörölték annak idején, csak véletlenül maradt meg belőle ez-az. Az angolok jó dolgukban azt se tudták, mit tesznek :(
Persze ez a műsor még nem a Repülő Cirkusz volt, de azért már felfedezhető benne ugyanaz a játékosan abszurd humor, ...
.. bizonyos jeleneteket pedig később a Python maga is játszott, például a Four Yorkshiremen sketchet. A Youtube-on számtalan változat fenn van, többek közt olyan vendégszereplőkkel, mint Peter Cook vagy Rowan Atkinson; aki nagyon ráér, nézze végig őket, hogy eldöntse, melyik a legjobb - és már el is jött az új év (a 2016-os).
A csapat másik része ezzel közel egy időben a Do not adjust your set című műsort nyomta: Michael Palin, Terry Jones és Eric Idle írt és játszott, Terry Gilliam pedig gyakorlatilag egy az egyben a később a Pythonnal elhíresült animációkat csinálta. Lehet, hogy velem van a baj, de amit eddig láttam belőle, nem varázsolt el - lehet, hogy azért, mert az ITV eredetileg a fiatalabb közönséget célozta meg a sorozattal?
Azért néha felbukkan a pythonos abszurditás, sőt, ugyanazok a figurák is, mint amiket a Repülő Cirkuszból ismerünk.
A legérdekesebb azonban talán az, hogy Terry Gilliam néha valószínűleg ugyanazokat a kivágott képeket használta, mint később Pythonként, csak jobban elengedte magát. A fentebbi animációs filmecske szerintem egy az egyben hozza a későbbi szintet, csak hosszabb.
A How to irritate people elvileg az "1948" stábjának műve, a gyakorlatban viszont arról híres, hogy szereplőként felbukkan benne Michael Palin, illetve Cleese felesége, Connie Booth, akivel később a Waczak szállót írta. Maga az adás felejthető, bár persze tele van jó ötletekkel; a legjobb szerintem a fentebbi jelenet, ami akár a Repülő Cirkuszban is lemehetett volna! És ezzel elérkeztünk a sokszor említett Cirkuszhoz, amit nem hiszem, hogy be kellene mutatni. Tessék benyomni a DVD-be, bármikor garantált a jókedv! Persze, ahogy már mondtam, akinek nem jön be, az menjen olvasni:
Az ominózus sorozatnak van két része, melyeket nem mutatott be a Magyar Televízió, bár Galla Miklós megemlékezett róluk valamelyik bevezetőben, illetve pár jelenetet le is vetítettek (vagy az a néhány skeccs a rendes részekben is szerepelt? rég volt!). Angol humor aligha lehet abszurdabb annál, hogy németül adják elő:
A német tévések még a világhír előtt figyeltek fel a csapatra, és két 45 perces részt készítettek velük - az elsőt németül, a másodikat angolul. És még mondják, hogy a németeknek nincs humora! Bónuszként érdekes München utcáit, vagy a neuschwansteini kastélyt háttérként látni - és aki figyel, még egy P-kocsit is felfedezhet :)
Na BÚÉK!
Ez megy most