Na jó, ennyire konkrétan én se, de a minap a youtube-on való elkalandozás (eredetileg Csernobilra kerestem rá, aztán jöttek az ajánlások) során azt tapasztaltam, hogy a legtöbb atomrobbantásos videó alatt vagy valami dübörgően sötét zene szól, vagy rákevertek valami robbanáshangot a képre: amint a fényt látjuk, már dübörög is, holott a valóságban a hang jóval lassabban terjed, mint a fény.
By Federal Government of the United States - This image is available from the National Nuclear Security Administration Nevada Site Office Photo Library under number XX-60. This tag does not indicate the copyright status of the attached work. A normal copyright tag is still required., Public Domain, Link
Aztán rátaláltam az Upshot-Knothole művelet Annie kódnevű robbantására. Ezt a szerkezetet 1953. március 17-én detonálták a nevadai kísérleti telepen. Érdekessége, hogy az amerikai tévé élőben közvetítette, illetve hogy a hangot is rendesen rögzítették hozzá. Az alábbi videón 0:16-kor jön az "atomvillanás", de a hangja csak 0:48-kor ér oda:
Persze körülbelül ugyanolyan hangja van, mint bármilyen robbanásnak (legalábbis gondolom, mivel a tűzijátéknál komolyabbat eddig szerencsére még nem hallottam), de valahol mégis fura érzés a képpel együtt - nem olyan, mint a filmekben megszoktuk. Az elején látható függőleges csíkok egyébként kutatórakéták, vélhetően valamilyen méréshez használták őket. Persze más hasonló videók is készültek akkoriban, ezt például annak idején egy másik bejegyzésem alatt egy kommentelő ajánlotta:
A felvétel érdekessége abban rejlik, hogy öt önkéntes (és egy operatőr) az 5-6 kilométer magasban bekövetkezett két kilotonnás robbanás alatt tartózkodott, egyikük magnóra is mondta, mit tapasztal. A detonáció fénye 0:57-nél látható, a hang 1:12-kor érkezik meg a mikrofonhoz. Morbid, de nagyon szép képeket rögzített a felfele néző kamera, a "közönség" is lelkendezik a színek láttán...
Ez megy most