Bár a "Búvár" kétségtelenül a legjellegzetesebb csehszlovák dízelmozdony, elődje, a "Bardotka" se egy átlagos fémhasáb. A típust a hatvanas évek első felében fejlesztette ki a ČKD általánosan bevethető mozdonyként, 1470 lóerő körüli teljesítménnyel. Hogy a mellben előreugró homlokfal hogyan jutott a tervezők eszébe, azt ma már nehéz lenne rekonstruálni, de tény, hogy akkoriban a német mérnökök is kísérleteztek valami hasonlóval.
Augusztus eleji prágai látogatásom előtt körbenéztem az interneten, hogy milyen érdekesebb vonatot kaphatnék el a főpályaudvaron. Őszinte meglepődésemre rögtön négy bardotkásat és egy régi motorkocsisat is ki sikerült szúrnom a kínálatban, úgyhogy vasárnap még reggeli előtt kiruccantam a vágányok mellé, míg Mariannom aludt.
Az első fogás egy régi kocsikkal Jičínbe induló gyorsvonat volt, mely júniustól szeptemberig minden szombaton és munkaszüneti napon közlekedik (R1576 "Podtrosecký rychlík"). Az 1006-os pályaszámú mozdony ráadásul az előszériához tartozik, azaz gömbölydedebb aaaa... szóval a "melle", az oldala pedig sima. A jármű a KŽC Doprava tulajdonában van. Ezt a céget közlekedésbarátok alapították; ma alapvetően olyan kiránduló járatokat üzemeltetnek, mint ez, plusz két prágai Esko viszonylatot (S24, S34), illetve van egy múzeumi célokra használt vasútvonaluk is. Sajnos nem tudom, miből finanszírozzák mindezt, de egy ilyen társaság fájóan hiányzik Magyarországról!
Összehasonlításként itt van egy későbbi Bardotka 1968-ból: a "melle" szögletes, az oldala bordás; ez a gép egy Březnicébe tartó - a ČD által üzemeltetett - kirándulóvonat (R1684 "Cyklo Brdy") elején dolgozott. Az indulásakor jól jött, hogy a csarnokban voltunk, a lassú járású dízelmotor szépen traktorszerűen pöfögött, ahogy az a bejegyzés végén levő videón hallható is.
Újabb Bardotka, újabb színterv - miért is kellene mindennek egyformára festettnek lennie? Ahogy látható, ez szintén ČD gép 1970-ből, szerelvénye (Os9057 "Posázavský pacifik") pedig emeletes kocsikból áll. Aki nagyon odafigyel, az azt is kiszúrhatja, hogy az előző géppel ellentétben itt egészen a tető széléig bordázva van az oldalfal.
Ahogy az elején említettem, négy példányt láttam a típusból alig több mint egy óra leforgása alatt - pontosabban ötöt, mert az egyik szerelvénynek a végén is pöfögött egy. Ezek mind láthatók-hallhatók a fentebbi videón, tehát az a vonat is (R1571 "Rakovnický rychlík"), amelyikről nem tettem be képet. Jó kis fotózgatás volt, élményekkel telve tértem vissza a szállodába :)
Ez megy most