Sokszor írtam már a Sky Channelről, de gyakorlatilag mindig az 1987 decemberétől 1989 februárjáig tartó időszakról volt szó, amit "klasszikus Sky" címszóval szoktam illetni: rengeteg amerikai sorozat, rengeteg rajzfilm, és még több zene. 1989 februárjában azonban Rupert Murdoch, a tulaj átalakította a csatorna profilját: az addig egész Nyugat-Európát célba vevő programok és reklámok helyett hirtelen minden csak Angliáról szólt. Addig ugyanis voltak például holland - és néha német - reklámok, volt skandináv reggeli adás, a műsorok egy része pedig eleve Hollandiában készült. |
|
Mi több, a kontinens nézői elől rögtön el is zárták a műsor egy részét '89 februárjától: a régi Eutelsat műholdon délután egy órán át a The Landscape Channel című érthetetlenséget, majd este néhány további órán át a Eurosportot adták a rendes műsor helyett. Legalábbis Gazdagréten, mert a vizafogói lakótelepen valószínűleg átálltak az új Astra műholdra, ott ugyanis egész nap megszakítás nélkül a "full" adás ment. Persze lehet, hogy 14 évesen nem értettem a váltás műszaki hátterét, de emlékszem, milyen csalódás volt a csonka műsor otthon, míg unokatesómék továbbra is mindent láttak. Másnak esetleg van ilyen emléke? Akár Vizafogón felnőtt olvasónak, akár olyannak, aki értette a változás műszaki részleteit!
Pedig mennyire vártuk, hogy lássuk, milyen lesz az "új" csatorna; fogalmunk se volt, hogy "kijjebb fognak zárni" bennünket abból a nyugati világból, amibe alig 14 hónappal (sokkal többnek tűnik!) korábban belekerültünk. Emlékeim szerint (valahol megvan VHS-en, de most nem fogom megkeresni) 1989. február 5-én egész nap csak egy "nemsokára indul a Sky Television" feliratot lehetett látni a csatornán, alatta a Sky Radio zenéjével, aztán este hatkor hirtelen elindult a fentebb látható prezentáció. Aztán amikor vége lett az önreklámblokknak, a műsor helyett elindult a Eurosport, ami bennünket tesómmal kicsit se érdekelt...
Néhány hónappal később aztán új nevet kapott a csatorna, onnantól kezdve Sky One néven hirdették magukat. Ami persze érthető volt, ha több csatornát akartak üzemeltetni, csak sajnos immár egyik se nekünk szólt.
A régi műsorok nagy része eltűnt, legalábbis én nem nagyon emlékszem zenei adásokra a továbbiakból (az aktuális dolgokat ezután a kábelen akkoriban megjelenő MTV-ről vettük). A DJ Kat Show mondjuk maradt, csak Londonba költözött, illetve új, rap jellegű intrót kapott, amit utáltam. Így utólag furcsa, hogy a '87-89-es időszakból tonnányi emlékem van, '89 utánról viszont nem nagyon emlékszem a műsorszerkezetre, inkább csak az rémlik, hogy egy csomó új sorozatot láttunk, melyeknek köszönhetően manapság egész jól elnavigálok a popkulturális utalások/metautalások világában, hiszen körülbelül ugyanazokat a sorozatokat láttam gyerekkoromban (még ha néhány év késéssel is), mint amiket egy azonos korú amerikai vagy angol gyerek.
Az egyik legemlékezetesebb "új Sky-os" sorozat a Family Ties volt, mely annak idején ismertté tette Michael J. Foxot - és mely majdnem megfúrta a Vissza a jövőbe-trilógiát, ahogy ma ismerjük, mert a sorozatot készítő stúdió erdetileg nem akarta elengedni őt a film forgatására. Nem volt az a kimondottan térdet csapkodós vígjáték, de szerintem itt tanultam meg azt, hogy léteznek konzervatívok (jelesül Alex Keaton, azaz Fox) és liberálisok (ebben az esetben a szülei), akik állandóan piszkálják egymást. Ez akkoriban csak egy zavarosan vicces helyzet volt, ami annak ellenére távolinak és érthetetlennek tűnt, hogy az emdéefesek és az eszdéeszesek itthon se nagyon szerették egymást.
Évtizedekkel később az Így jártam anyátokkalban rendszeresen felbukkant Alan Thicke, akiről itthon szerintem csak az tudhatta, hogy kicsoda, aki hozzánk hasonlóan nézte a Growing pains-t a Sky-on. Mondjuk őszintén szólva ebből a sorozatból nekem csak a szereplők maradtak meg, és a főcímdal, más nem...
A Full house már jobban bevésődött, tavaly rá is csodálkoztam a Netflixen, hogy elkezdték folytatni. Az itteni színészek jobban reflektorfényben maradtak: az apuka a narrátor volt az Így jártam... angol nyelvű változatában, John Stamost legutóbb a Vészhelyzetben-ben (hogyan kellene ezt írni?) láttam, a babát felváltva játszó Olsen-ikrek is léteznek még, Becky nénit pedig idén küldték börtönbe...
Ha valakinek el kellene magyaráznom, hogy' néztek ki a kilencvenes évek, azt mondanám, nézzen meg egy részt a Parker Lewis Can't Lose-ból. Furcsa, de még én is szerettem ezeket a ma már idétlennek tűnő színes ingeket! "Kúlnak" találtam őket - igaz, ezt a szót nem sokan ismerték itthon akkoriban :)
Az Alf nagyot ment az évtizedfordulón: a sorozaton túl volt belőle rajzfilm, amit valamelyik német csatornán néztünk, és képregény, amit rendszeresen vásároltunk. Ja, és volt matricás rágó is. Viszonylag hamar kinőttünk belőle tesómmal, de azért kedves emlék.
Este az eddigieknél felnőttebb műsorok mentek, de ezek közül csak a Murphy Brownra emlékszem. Mondjuk szerintem erre a sorozatra nem volt jellemző az a fajta slapstick humor, amit a fentebbi videón láthatunk.
A legnagyobb hatással valószínűleg a Simpsons volt ránk, amit szintén itt láttunk először. Ma már lassúnak és bénának tűnik, de akkor egészen különleges volt, ...
... akárcsak a Star Trek: The Next Generation. Utóbbi a legjobb Trek ever, ami bármikor köröket ver az eredetire. Sose voltam trekkie, de a TNG jó sorozat volt önmagában is :)
Az a vicces, hogy nem emlékszem, mikor tűnt el a Sky a csatornák közül. Szerintem a végén már nem nagyon néztük, egyrészt mert elkezdtünk felnőni, másrészt meg ekkor már elég sok adót lehetett fogni, és nem ragadtunk le egyetlenen. A wikipedia szerint '93 szeptemberétől kódolva adták, de lehet, hogy a gazdagréti kábelről már hamarabb kivették.
Mások hogy élték meg ezt az átállást '89-ben? A youtube videók alatti kommentekben több helyen olvastam azt, amit én éreztem, hogy az igazi Sky Channel akkor meghalt, és nem igazán lett hasonló csatorna helyette.
Ez megy most