Gyerekkoromban nem rémlik, hogy jártunk volna a Bécsi úton az amfiteátrumtól kifelé, úgyhogy amikor a nyolcvanas évek vége felé egyszer mégis erre mentünk Esztergomba, csodálkozva néztem, hogy a 17-es villamos végállomásánál az egyik oldalon egy hatalmas lakótelep terpeszkedik, a másik oldalon viszont üres a hegyoldal, ami pedig előtte és utána is be van építve. Szüleim mondták, hogy azért van üresen tartva a hegyoldal, mert lehet, hogy itt rendezik majd a világkiállítást. De mi volt itt azelőtt, ami miatt beépítetlenül maradt a terület? Nos, téglagyárak:
Pest-Buda, majd Budapest világvárossá kiépítéséhez rengeteg építőanyagra volt szükség, a kiscelli agyag pedig remek alap volt az azokat gyártó üzemek működéséhez. A Victoria Gőztéglagyárat 1867-ben alapították a mai Eurocenter területén, az Újlaki Tégla és Mészégető Rt.-t pedig 1869-ben valahol ott, ahol ma a Praktiker van. Volt még egy harmadik téglagyár is a Bécsi út óbudai szakaszán, még kijjebb, a mai Tesco környékén, de ez a fentebbi képen nem látszik: azt 1893-ban alapították Budapesti Tégla- és Mészégető Rt. néven (meg persze még kijjebb, Pilisborosjenőn is volt egy, meg a tágabban vett környéken még néhány). Ahogy az a rendhagyó helymegnevezésekből sejthető, a nagy áruházláncoknak áldás volt a sok beépítetlen terület a lakóövezetek közepén százegynéhány évvel később :) A fentebbi légifotón berajzoltam saját különbejáratú mániámat, az "elveszett síneket" is, a gyárakhoz ugyanis az akkori Filatorigát HÉV állomástól sínek vezettek. Ezek természetesen nem csak a téglagyárakat szolgálták ki, hanem a környező egyéb létesítményeket is, ahogy az ezen a térképen látható, 1955 és 1974 közt pedig az 5-ös villamos is a Bogdáni és Hévízi úti vontatóvágányon közlekedett.
Nem sok képet találni ezekről a HÉV iparvágányokról, ezen a fentebbin is inkább csak sejthető, ahogy a Bécsi út és az Ágoston utca torkolatában az egyik vágány északra, a Victoria gyár felé fordul, a másik pedig egyenesen délre tart, az Újlakihoz (az előtérben a Bécsi úti villamosok egyik vágánya is sejthető). A megtalálásukat a felsővezeték segíti.
Fortepan 70121: munkáslakások a Körte utca és Ágoston utca között, háttérben a téglagyár
Az alacsony épületek az Ágoston utca két oldalán a téglagyári dolgozók lakótelepéhez tartoztak, bár az internetet böngészve úgy tűnik, hogy az ötvenes-hatvanas években már nem csak ők laktak ezekben a házakban.
A "Victoria" 1906-tól Bohn Mihály és Társai Rt. néven futott, az "Újlaki" pedig 1928-ban a Nagybátony-Újlaki Egyesült Iparművek Rt. részévé vált. A II. világháború után mindkét gyárat államosították, a hatvanas évektől a környék üzemei a Budai Tégla- és Cserépipari Vállalatba tagozódtak be. A fentebbi légifotó 1963-as: az Újlaki téglagyár 1953-ban bezárt alsó, azaz a Bécsi úttól keletre eső részén már az Óbudai kísérleti lakótelep áll. A gyár felső (azaz a Bécsi úttól nyugatra eső, hegyoldali) része még egészen 1973-ig működött.
A bezárás természetesen az egykori Victoria-Bohn gyárat sem kerülhette el: erre 1975-ben került lakat, amikor a Bécsi út túloldalán már épült a látképet ma is meghatározó panellakótelep. Talán érdemes még megemlíteni, hogy a Bécsi út ezen szakaszán 1958 óta nem járt villamos: a 7-es, majd 17-es viszonylat ekkor a Margit Kórház előtt fordult. A tuják csak 1981 januárjában tértek ide vissza, a mai, széles Bécsi út elkészültével.
Ezen a '79-es légifotón az Újlaki gyár gödreit már benőtte a növényzet, a Victoria-Bohné viszont még nyílt seb a tájon. Ha minden igaz, a bányagödröket meddővel töltötték fel, és földdel fedték le, ennek ellenére a kilencvenes évek végén, amikor elkezdték az Eurocentert és a fölötte fekvő házakat építeni, Óbudának ezen a részén lakva hetente többször kellett port töröljek, mert egy-két nap alatt mindent beterített az építkezések által felkavart finom agyagpor.
És itt a mai állapot - ahogy látható, a bányagödrök területe még mindig gyakorlatilag üresen áll. Nem tudom, hogy nem szabad vagy nem lehet itt házakat emelni (például mert csúszik az egész), de látható, hogy minden oldalról körbe vannak építve, úgyhogy furcsa, hogy még nem nyitottak lakóparkot rajtuk. Mondjuk a golfpálya pont jó felhasználásnak tűnik, ha engem kérdeztek...
Források:
3.kerulet.ittlakunk.hu: Az egykor volt óbudai téglagyárak
egykor.hu: Óbudai téglagyárak, cegaj
ohegy.hu: Újlak II. téglagyár
Ez megy most