Az valószínűleg mindenkinek megvan, hogy a Városliget volt az 1896-os millenniumi ünnepségek részeként megrendezett Ezredéves Országos Kiállítás helyszíne. Ez azonban nem az első kiállítás volt itt; a korábbiak többek közt olyan tárgyi emlékeket hagytak ránk, mint az Olof Palme-ház vagy az Iparcsarnok (mellyel még fogunk találkozni a bejegyzés során). Az 1896-os rendezvény szintén örökül hagyott nekünk pár ma is látható épületet, például a Műjégpályáét, a Kós Károly sétány hídját, a Vajdahunyad-vár koncepcióját (a ma látható épületcsoport néhány évvel később, már nem ideiglenes jelleggel épült), vagy éppen a Közlekedési Múzeum eredeti központi épületét. Finoman szólva sem volt üres akkoriban a "Lizsé"!
Rögtön az elején azt szeretném kérni, hogy senki se kezdjen a kommentekben politizálni. Ez a bejegyzés egy rácsodálkozós emlékezés, melynek nem célja a jelennel foglalkozni, sem azzal, hogy ki szerint mit kellene csinálni a Városligettel.
Ez a vásárváros funkció nem múlt el a millenniummal, sőt, egészen az 1970-es évek elejéig megmaradt. Mai ésszel szinte felfoghatatlan, hogy a fentebbi fotó a Napozórét helyén készült! A Groupama-székházon kívül már semmi sem áll a rajta látható épületekből!
Nevezett irodaház itt is látható a háttérben, az előtér hangulata és építészeti stílisa pedig nem nagyon különbözik attól, amit gyerekkoromban a kőbányai vásárvárosban láttam. Érdekes módon a vásárok odaköltözése után nem minden tűnt el innen: itt-ott megmaradt egy-egy csarnok vagy éppen egy büfé - valamint a képből felül kilógó világítótorony, amire még bőven emlékszem. Ma már persze rég nincs meg az se - de félreértés ne essék, nem hiányzik :)
Az érthetőség kedvéért itt egy 1966-os kép, ami az ellenkező irányból néz visszafele, talán pont a már kétszer is említett irodaházból fotózva. Jól felismerhetők rajta az imént látott építmények. És hogy mi az a nagy tömb az előtérben? Hát az, amit később Petőfi Csarnok néven frekventáltam, hol a benne működő repülési múzeum, hol pedig koncertek miatt! De nem ez volt az első épület ezen a helyen:
Készítette: Editors: Dobrowksy és Franke 1885 - http://helyiturista.blogspot.com/2010/03/idoutazo-varosliget-1885.html, Közkincs, Hivatkozás
Ez a csarnok ugyanis az 1885-ben az Országos Általános Kiállításhoz épült vasszerkezetes, de palota kinézetű Iparcsarnok romjain állt. Az épület a II. világháború végére gyakorlatilag megsemmisült, ezért egy egyszerűbbet építettek az alapjaira a szocialista nehézipar propagandája számára. A vásárok Kőbányára költözése után bútorraktár lett belőle, míg a nyolcvanas évek közepén valaki ki nem találta, hogy átvehetné a Várbazárban szó szerint szétesőfélben működő Ifjúsági Park funkcióját.
Ezen a képen a gömb alakú valami mögött látható, hogy hogyan nézett ki ez a kohó- és gépipari csarnok. Egyébként nem ismerős a gömb? Aki válaszként a "de, most, hogy mondod"-ot jelölte meg, annak igaza van, ezt az építményt ugyanis ma a balatonboglári Gömbkilátóként ismerjük! Valamiért mindenki úgy tudja, hogy Brüsszelből vitték oda, de valószínűleg az Atomiummal keverik, mert ez eredetileg is itt állt a Városligetben :)
A gömbhöz hasonlóan az ezen a fotón látható építmény is a magyar alumíniumipar sokoldalúságát hirdette, nehéz- és/vagy vegyipari kiállítóhelyként. A kép 1969-ben készült, és az is észrevehető rajta, hogy elég sűrűn be volt építve a terület. Maga a vásár egyébként nem csak a Napozórét és a PeCsa területére korlátozódott, hanem elnyúlt egészen a Kós Károly sétányig és a Vajdahunyad-várig.
Ezen az 1984-es fotón még áll a háromszögekből álló csarnok (sőt, mintha a világítótorony árnyékát is ki lehetne venni), az egy évvel később átadott PeCsát pedig még épp csak átépítik. Érdekes, hogy eközben a jelek szerint már állt a Közlekedési Múzeum modern kiegészítése, ami néhány éve az eredeti résszel együtt eltűnt. Pedig valamiért úgy emlékeztem, hogy az későbbi.
Most pedig következzék a szokásos kérdés: van itt valaki, aki emlékszik erre a ligeti vásárvárosra? Zsúfoltabb volt, mint a kőbányai, vagy esetleg pont különleges hangulata volt a helyszín miatt? Őszintén szólva nekem a mostani helyszín nem jött be soha, már csak azért se, mert mindentől messze volt, építészetileg meg unalmasnak találtam: csupa dobozépület (ami a funkciót tekintve természetesen érthető). Természetesen PeCsás emlékeket is lehet mesélni, ha már szóba került, de olyanból már nekem is van rengeteg :)
Források: wikipedia, pestbuda.hu, elbeszélések, emlékek
Ez megy most