Múltkor (megint) rábukkantam egy régi Danubius Rádiós, sőt: "Radio Danubius"-os szignálgyűjteményre a youtube-on, és elkezdtem gondolkodni, hogy mennyire tudom összerakni a fejemben az időbeli sorrendet, hogyan alakult ki "a" kereskedelmi rádió, mely azóta már el is tűnt. Nos, nem tudtam összerakni, és a neten talált, néha egymásnak ellentmondó adatok, dátumok csak még jobban összekavartak. Valaki nem emlékszik, hogy mi mikor volt? :)
A történet elejéről lemaradtam, mert '86-ban még csak a Balatonon lehetett fogni az adást, és akkor is csak nyáron. Történetesen jártunk abban az évben Széplakon, de nem rémlik, hogy Danubiust hallgattunk volna. Egy évvel később aztán Pesten is megjelent az éterben az adó, de még mindig németül. Egy ideig minden osztrák rekámokkal volt tele: "Billa heute, freut euch, freut euch Leute!", "Wie macht das der Niedermayer?", no meg kicsit később a kint élő magyarok által üzemeltetett boltok magyaroknak szóló hirdetéseivel. Furcsa időszak volt ez '87 őszétől kezdve: világútlevél, "máriahilferstrassze", Gorenje hűtőszekrény, "mervestájer", meg minden. A német adás reggeltől estig tartott, azon kívül a Kossuth Rádió szólt a frekvencián.
A fentebbi lejátszóban egy 1988-as nap keresztmetszetét halljuk, amit valaki feltöltött: hajnali 5 és 8 közt magyar adás volt, utána (a lejátszóban 2:14-től) este 10-ig német, azt követően (a lejátszóban 3:40-től) éjjel 2-ig ismét magyar. A neten olvasottak alapján októbertől a rákövetkező tavaszig már teljesen magyar rádióként üzemeltek. Ha valaki megkérdez, én azt mondtam volna, hogy csak egy évvel később lett önálló magyar adás, de elfogadom, ha valaki másként, pláne jobban emlékszik.
1989 turistaszezonjában napközben ismét németül szólt a rádió, de ez az időszak nekem valamiért teljesen kimaradt - azt hiszem azért, mert a nyarat nagyinál töltöttük, akinek a Sokolja stabilan a Kossuthra volt hangolva - mi meg eközben a tévé előtt a Sky és Super Channelen lógtunk. Pedig érdekes időket éltünk, hiszen ez volt az NDK menekültek nyara, a Vasfüggöny lebontásának tényleges kezdete. Állítólag a Danubiusnak is volt némi szerepe azokban a hetekben, hiszen az NDK-sok rájuk hangolták rádióikat, így direktben el tudták őket érni.
Úgy emlékszem, hogy a magyar adás kiterjesztésével kezdtek megjelenni a későbbiekben éveken át meghatározó nevek, például Rónai Egon, Buza Sándor, Boros Lajos, Rókusfalvy Pál, és néha Geszti Péter is. Eltűnt viszont a német adást gyakran vezető Fikár László, aki kicsit joviális, de nyelvtanilag tökéletes stílusával egy régebbi generációt képviselt.
És itt ugrunk egy nagyott, hiszen éppen a felnövéssel voltam elfoglalva, na meg esténként a műholdas csatornákon lógtunk, nem rádiót hallgattunk. '93-tól kezdtem újra rádiózni, de csak késő estétől reggelig, a számítógép előtt ülve. Ekkor - illetve talán már ' 94-ben - tűnt fel a Szombat Esti Extázis című adás, melyben Villám Géza mellett ott volt a már megszűnt német adás egyik alapembere, Bochkor Gábor, aki szerintem ezzel a műsorral pozicionálta át magát lemezlovasból humoros műsorvezetővé. Ez a műsor rettentő kaotikus volt, de legalább valami más, mint a tökunalom (vagy adásszünet), ami a többi adón ment.
Több helyen olvastam, hogy '96-ban indult a Danubius Capuccino című, Magyarországon formabontónak számító, és eleinte tényleg szórakoztató műsor, de kivételesen pont emlékszem, hogy már korábban hallgattam azt, '95-ben már egészen biztosan. Érdekes, hogy mindenki Boros - Bochkor produkcióként emlékszik a reggeli adásokra, pedig sokáig nem egyszerre szerepeltek: egyik nap Bochkor volt egy leányzóval, másik nap Boros egy másik leányzóval. Aztán lehet, hogy pénteken egyszerre volt mindenki, ilyen részletekre már nem emlékszem. Sajnos a hölgyek közül csak Vas Maya neve maradt meg, másikuk őőőő, hátizé... valamilyen Heni volt. Valaki nem emlékszik?
Frissítés: a másik hölgyet Kádek Heninek hívták.
Update Komjáthy Zoltán jóvoltából: Az első adás 1995. június 2-án ment le. Eleinte csak pénteken volt, július végétől hétfőn is, szeptembertől pedig minden hétköznap. Egyik héten Boros + Kádek, másik héten Bochor + Vas vezették, a stáb egy része is az egyik vagy másik párossal dolgozott.
Érdekes, hogy alig találtam valamit erről a műsorról a neten, pedig akkoriban elég nagyot ment. A klasszikus Capuccino végül '98-ig tartott, amikor Bockhor átment a Sláger Rádióba a Bumerángot csinálni. Valamivel később Boros is átment, de bevallom, egy idő után leszoktam a reggeli rádiózásról.
Naszóval, a kérdés az, hogy van valakinek bővebb emléke, esetleg valami tárgyi emléke (újságcikk, rádió- és televízióújság), hogy hogy néztek ki - és mikor fejeződtek be - a "német évek", illetve hogy pontosan mikor indult a Capuccino? A rádió és a reggeli műsor is meghatározó tényező volt a magyar médiában, ehhez képest a wikipedián és pár, már csak az archive-org-on fellehető weboldalon kívül gyakorlatilag semmit nem találni róluk...
Ez megy most