Biztos én hiányoztam általános iskolában, amikor ezt tanították, de van valami neve annak a vékony világos csíknak, ami naplemente után látható a Balaton felületén a távoli horizonton? Gondolom valami fénytörés, olyasmi, mint a forró aszfalton látható pocsolya-délibáb, de miért nincs mindig? Legalábbis én nem mindig láttam, pedig végignéztem már pár naplementét a tavon. A látótávolságtól függ? A képek most hétvégén készültek, a kérdéses világos csík alatt volt egy vékonyabb, hozzánk közelebb pedig egy jóval vastagabb is. Olyan látvány volt, mint egy szelet baklava oldalról :)
Arról az 1-2 pixel magas csíkról van szó a víz és az ég határán, ami mobilról nézve valószínűleg nem is látszik, a valóságban viszont szabad szemmel nézve elég feltűnő volt.
Itt jobban látható, és talán sejthető alatta a másik csík is. Meg a harmadik. Utóbbiról azt gondolom, hogy ott talán más irányból fújt a szél, ezért másképp hullámzott a víz, ezért másképp tükröződött rajta a felhők fénye. Esetleg elhiszem, hogy a második csík is emiatt volt, de az ég és víz határán levő csík más volt. Mintha "izzott" volna, és a másik kettőtől eltérően nagyon éles határai voltak:
Ahol a vékony csíkot látjuk, már olyan messze van, hogy ott más szögben esik a vízfelületre a naplemente utófénye? De akkor miért határozott szélű csík, miért nem észrevehetetlen átmenet?
Ez megy most