Tapasztalataim szerint a Budai Várral kapcsolatban a téma iránt látványosan érdeklődők elsősorban két dolgot akarnak: a Palotát újra a Hauszmann-féle formában látni, illetve a Dísz téri Honvéd Főparancsnokságot visszaépíttetni. Én inkább a prioritásokon és a realitásokon gondolkodnék most egy sort, mert a két nevezett objektum közti fura ürességet önmagában zavarónak gondolom.
Látlelet
A Budai Vár nem egységes, és soha nem is lehetett az, hiszen a történelem újra és újra átgyalogolt rajta, a negyed pedig - az ország egészéhez hasonlóan - igyekezett a megváltozott körülményekhez alkalmazkodva életben maradni. Ma három látványosan elkülönülő részből áll: a polgárias Várnegyedből, melynek hangulatos utcái ellen szerintem egyetlen turistának vagy városlakónak sem lehet komoly kifogása; és a Palotából, melyet jelenlegi állapota miatt sokat szidnak, holott ez az állapot lassan már hosszabb ideje fennáll, mint amennyit a visszasírt Hauszmann-féle változat megélt.
Ja igen, három részről írtam. Nos igen... Szerintem perpillanat ez az igazi sebhely a Vár képén, amellyel valamit végre csinálni kellene.
A harmadik...
... a polgárnegyed és a Palota közti rész, melynek legfeltűnőbb eleme perpillanat a Dísz téri Honvéd Főparancsnokság romja. Ez úgy gáz, ahol és ahogy van - ráadásul a helyzet kezeléséhez a jelek szerint egyszerűen nem vagyunk felnőve. Kétfajta vélemény van a romról: az egyik szerint azonnal helyre kell állítani eredeti formájában, a másik szerint hatalmas üveg-beton szörnyeteget tenne a helyére, mert az a legfeltűnőbb (ez elméletem szerint annak bizonyítéka, hogy a legtöbb mai építész nem épületet tervez, hanem névjegyet - saját magának).
Az új épületekkel kapcsolatos tervekről nem szeretnék beszélni, szerintem nem érdemlik meg. A visszaépítéssel kapcsolatban viszont arra hívnám fel a figyelmet, hogy a visszasírt épület sem igazán történelmi: 1897-ben készült el, a mögüle mára már teljesen hiányzó Honvédelmi Minisztériumnak támaszkodva (mely egyébként csak tizenpár évvel volt idősebb). Ráadásul nem is volt kiemelkedően szép, egyszerűen csak egy hatásvadász óriás volt, mellyel a hatalom a Kiegyezés után a saját jelentőségét igyekezett demonstrálni. Az ilyen épületek szerintem teljesen jó helyen vannak a Kossuth vagy Szabadság tér környékén, de a Várban idegentestnek számítanak (szerintem az Országos Levéltár is az, csak az nagyrészt megmaradt és megszoktuk). Egyébként ha a HFP újjáépülne, akkor mögötte a Minisztériumot is újjáépítenék? Mert az ma már teljesen hiányzik, anélkül viszont fura lenne.
Persze tudom én, egyesek szerint nem is ember az, aki nem mindent a Ferenc József korabeli állapotára akar helyreállítani :) de tessék megnézni, mennyire ráült a Dísz tér régebbi épületeire ez az óriás (a Palotát nyilván nem tudta volna elnyomni, de azt vélhetően nem is engedték volna):
Forrás: Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budapest Gyűjtemény
Ránézésre persze egy szép "régi" palota, de azért gondoljunk bele, hogy már építésekor is némileg anakronisztikus volt: úgy néz ki, mintha középkori lenne, holott akkor épült, amikor Budapest utcáin már villamosok csilingeltek, sőt, már a Kisföldalatti is közlekedett! Persze jól hangzik az, hogy "XIX. századi épület", de épphogycsak az...
Szerintem őszintén el kellene gondolkodnunk azon, hogy ha nem tudunk értékes épületeket tervezni, melyek ebben a történelmi közegben megállják a helyüket, akkor lehet, hogy hagyni kellene az egészet. Ugyanakkor nem vagyok biztos abban, hogy pont EZ az épület lenne az a Várban, melynek kvázi újbóli felépítése elengedhetetlen. Nem jó érzés ilyet mondani, de lehet, hogy ezt a romot el kellene engednünk, és más részek újraépítésére koncentrálnunk. Az egyéb teendők is még jó ideig meg fogják haladni a lehetőségeinket - ugyanakkor ezt a romot kerülgetni sem méltó a helyhez.
Tessék beparkosítani-rendezni a területet, és legyen ez az új felvonulási (úgysmint Parádézó -> Díszelgő -> Dísz) tér - mint ahogy valamennyire már ma is az. Hogy ez talán nem is nézne ki nagyon furcsán nyílt térként ez a sáv, annak illusztrálására álljon itt egy panoráma:
Szerintem elég hangulatos a volt Várszínházzal és a Sándor-palotával a háttérben! A másik iránya nézve pedig a Budai-hegység látszik, az se rossz. Tényleg az hiányzik nekünk, hogy ideépítsünk egy monolit jellegű épületet? Minek? És főleg: kinek? A város tele van meg nem becsült, rosszul kihasznált régi épületekkel (pl.: Néprajzi Múzeum - Királyi Kúria), erre építünk mellé újakat, gyakorlatilag díszletnek, hogy úgy tegyünk, mintha még mindig a XIX-XX. század fordulója lenne? Idáig sikerült csak eljutnunk a XXI. századra?
Persze ez csak egy vélemény...
Ez megy most