A "Muki" néven is ismeretes villamos tehermozdonyok (hivatalos definíció szerint "motoros fedett teherkocsik") gyakran felbukkannak Budapest utcáin, illetve ebben a blogban: szerepeltek itt már régi képek róluk "belszolgálati" szerepben, és "közületi" szállítás közben is. Viszont azt gondolom, hogy soha nem elég belőlük, úgyhogy itt van még néhány :)
Ehhez hasonló menettel akár manapság is lehetne találkozni itt, a Ferenc körúton: a képen látható közelebbi lóré még megvan (talán a távolabbi is, csak annak nem látni a számát), a 7039-es mozdony pedig az, amelyik az elmúlt tizenvalahány évben a legtöbbször a fényképezőgépem lencséje elé került.
A rákospalotai villamosvégállomás voltaképp annyira sokat nem változott első ránézésre (másodikra azért elég igen), de a képen látható kocsik közül már egyik se létezik. A legtovább a Muki bírta - ha jól tévedek, valamikor a kilencvenes évek közepén selejtezték. Érdemes megfigyelni, hogy a "sima" villamosok lírájához képest az ő áramszedője rugós megoldású, hogy bárhol könnyen át lehessen fordítani a másik irányba haladáshoz. Hogy honnan jött, vagy hova ment ez a mozdony itt, az jó kérdés, bár voltaképp én is fotóztam itt már Mukit, ami kimondottan csak a fotózás kedvéért jött ;)
Ez a kép nem Mukit ábrázol, viszont ez az, amit a budapesti villamos "történelem" szerelmesei őszinte pillanataikban "csodálatos életképnek" neveznek: tehervonat kanyarodik a külső Váci útról az Aranyközbe, elöl a 7080-as pályaszámú mozdonnyal, amit a Dózsa Főműhely épített 1957-ben. Néhány éve elbontották a háttérben álló gyárépületet, de az egyemeletes épület még megvan, és tán most is söröző működik benne.
És végül egy nyolcvanas évekbeli kép: a Kelenföld kocsiszín/Füzesi Főműhely vágányain álló Mukin már ICS áramszedő van, de a festése fura: egyrészt az alváz kivételével minden egyszínű (kasztni, tetőszerelvények és az áramszedő is), másrészt az az egy szín is kicsit más, mint amit megszoktam. Vajon csak a dia kékült-lilult be, vagy ez a kocsi tényleg így sikerült?
A fényképekért köszönetet szeretnék mondani Ab van Donselaarnak, illetve Tim Castricumnak, aki bescannelte őket!
Ha tetszenek a képek, ajánld a blogot/bejegyzést ismerőseidnek - ha csak egy-egy képet mutatnál meg másoknak, akkor is kérlek, írd oda mellé a készítő nevét, és hogy hol találtad (mondjuk link formájában)! Köszönöm!
Ez megy most