Turistautak alkalmával mindig imádtam azokat a helyeket, ahol a régi városfal maradványaira fel lehetett mászni, neadjisten ahol egész kapukat meghagytak emlékül, még akkor is, ha a forgalomnak onnantól kezdve kerülgetnie kellett azokat. Buda alsóvárosi falából (ami ugye nem egyenlő a budai vár falával) csak pár méternyi maradt meg a Széna térnél, de az legalább látható (még ha az arrajárók 96%-a valószínűleg nem is tudja, hogy a későbbi régi lövőház fala mögött megbújó Városfal étterem nem véletlenül viseli ezt a nevet). Pesten viszont csak történelmileg "úgymaradt" tűzfalakba ágyazva látható az 1700-as évek végén megszüntetett erődítés néhány maradványa:
Nem, nem mondom, hogy bontsuk le a Kiskörutat a belső oldaláról határoló tömböket, hogy előkerüljenek az ehhez hasonló maradványok (mekkora marhaság lenne, bár biztos lennének támogatói, mint minden marhaságnak:), de valahol akkor is szomorú, hogy az átlagos szemlélődő maximum a Ferenczy István utca északi oldalán láthat egy rövid darabot az egykori falból. A fentebbi képen látható részt, ami a beszédes nevű Bástya utcában található, most még játszóterek veszik körbe, egyfajta védelmet nyújtva, de egyszer valakinek biztos eszébe fog jutni, hogy milyen jó kis "üres" telek van itt, csak egy saroknyira a Kiskörúttól. Ha jól emlékszem, tervben is volt valamiféle sport- és oktatási központ építése ide, a háztömb Királyi Pál utcáig való áttörésével egybekötve, de ennek perpillanat semmi nyomát nem látni (szerencsére).
Tudom, ezen felül egyes kiskörúti/Magyar utcai házak udvarán/pincéjében is látható valami a falból, illetve a Király Pál utca 13/b udvarán egy állítólag egészen egyben megmaradt rész is áll még, de ezekre a helyekre nem lehet csak úgy bejutni. Vajon vigyáz ezekre a maradványokra valaki? Csak mert örülnék, ha egyszer még én is tudnék darabokat mutatni a régi pesti városfalból az unokámnak, mint annak idején Nagyi mutatta nekem őket, miközben a Dédihez gyalogoltunk a Fővám tér felől.
UI: Csak nekem rémlik úgy, mintha a Kálvin téri Korona szálló építése előtt az ottani üres telket határoló tűzfalban is látható lett volna a fal egy darabja? Még mintha valami bástyaféleség is rémlene. Vagy azt csak utólag építették oda a hetvenes évek elején végzett városfal-feltárás és restauráció keretében (jelzésképpen, mint ahogy a Váci utca burkolatában is kőlapok jelzik az egykori Váci kapu alaprajzát)?
Ez megy most