A tetőpanorámás blogbejegyzésnél többen megkérdezték, hogy "ugye a Divatcsarnok tetőteraszáról készültek egyes képek?". Igen, onnan - a Kulturális Örökség Napjain egyszerűen ki kellett használni a lehetőséget, hogy bejárhassuk az épületet, hiszen ki tudja, a leendő bérlő mit tervez vele, kit enged majd be/fel.
Nem volt egyszerű bejutni: szombat kora délelőtt már csak másnapra lehetett időpontot előjegyezni. Viszont megérte várni, mert ha jól gondolom, akkor pont a felújítás vezető tervezője volt a házigazdánk. Az mindenesetre biztos, hogy olyan szeretettel és elismeréssel beszélt az épületről (az eredetiről), ami mindenképpen rokonszenves volt.
Kezdjük talán hátulról, a Paulay Ede utca felől, ahol tettenérhető az épület Janus-arcúsága, mivel itt megmaradt az áruház alapjául szolgáló Terézvárosi Kaszinó historizáló (neoreneszánsz jellegű? segítsetek, stílusok felismerésében sose voltam igazán jó) homlokzata, miközben aki az Andrássy út felől nézi, már egy jóval modernebb, szecessziós épületet lát.
Ráadásul vasbeton szerkezetűt, ami nem kicsit lehetett modern 1910 környékén, amikor az áruházat kialakították.
Gyerekkoromban a nagyival jártunk ide, emlékeim szerint ruhának való szöveteket vásárolni, vagy valami ilyesmit. Emlékképként tulajdonképpen csak az átrium maradt meg, bennem, amit - ha jól értettem - még az eredeti kaszinóépületből "örököltek".
És így néz ki az átrium a tetőteraszról lefelé nézve. Kicsit furcsa, hogy az eleve vegyes épületet megfejelték egy újabb, XXI. századi értelemben modern réteggel, de nekem tetszik. Bár mások vízesést emlegettek az üvegfallal körbehatárolt átrium kapcsán, nekem inkább egy jéghegy jutott eszembe (de nincs ezzel semmi gond).
Persze ha erre az áruházra gondolok, egyből beugrik a régen sokszor hallott reklám: "kemping és sportcikkek vására a Divatcsarnok Lotz-termében". Nos, a Lotz-terem a legkevésbé sem nevezhető modernistának:
Ez bizony az 1880-as évek "terméke", amikor minden az ország újból visszaszerzett dicsőségét és gazdagságát volt hivatott szimbolizálni.
Na, szóval a Westend McDonald's-ében nincs ilyen, de itt szerintem jó mindez :) Elvileg "kultúrális kávézó" lesz a helyiségből, bármit is jelentsen ez. Ehhez a pompához képest meglepő, hogy a díszterem fölé vasbeton szerkezettel (annak idején, nem most!) oda bírtak építeni egy ismét csak modernnek számító vasbeton csarnokot, az épület akkori büféjét:
Nem egy egyszerű tér ez se, a magasított zenekari karzattal! Sajnos ebbe a terembe a félkész parketta miatt még annyira se tudtunk bemenni, mint a Lotz-terembe...
Ha jól értettem, az egykori áruháznak csak az alsó két szintje lesz (könyv)áruház (plusz a a Lotz-terem, mint kávézó), a többit iroda céljára fogják bérbeadni. Remélem, a tetőteraszra azért kitalálnak valamit (még ha nem is jégpályát, mint eredetileg volt), de valami olyan funkciót, ami lehetővé teszi Budapest rajongóinak, hogy onnan gyönyörködhessenek a panorámában!
Ez megy most