Természetesen a nyolcvan méteres pécsi magasház, melynek szomorú érdekessége, hogy 1977-től csak 1990-ig laktak benne, azóta üresen áll:
A hatvanas-hetvenes évek fordulóján a magyar városépítőket is elkapta a felhők karcolása utáni vágyódás: ekkor épült toronyház Szolnokon, Debrecenben, Gyöngyösön, Miskolcon, Újpalotán - meg ahol még elég rámenős volt a tanácselnök, hogy kiharcolja. Valahol persze érthető ez a vágy, hiszen építésznek és építőnek egyaránt kihívás egy ilyen épület létrehozása, az eredményt pedig büszkén lehet mutogatni. Az NDK-t például telepakolták hasonlókkal, annak ellenére, hogy a magasabbakhoz még liftet se tudtak gyártani...
A házat Jugoszláviából importált módszerrel építették, ám technológiai hiányosságok miatt a szerkezet már a nyolcvanas években gyengülni kezdett. Több helyütt csak annyit írnak, hogy tömítőanyag korrodálta a tartószerkezet bizonyos részeit, másutt viszont kifejtik, hogy a kivitelező megváltoztatta az említett tömítőanyag összetételét az eredetileg előírthoz képest, ez vezetett gondokhoz - eközben az eredeti technológiával épült házak vígan állnak ma is az egykori Jugoszlávia területén...
Mindenesetre az épületet 1990-re kiürítették, egy ideig őrizték, aztán elkezdték kibelezni, megerősítették, eladták, úgy döntöttek, hogy lebontják, aztán mégse kezdték el. Persze vannak ilyen és még ilyenebb "szellemtornyok" a világban, de itthon a közelébe se érhet semmi!
A nyílászárókon kívül a két szélen lévő lépcsőház burkolatát is eltávolították, amitől még betegebbnek tűnik az épület. Igazi posztapokaliptikus hangulata van, ami csak nyomasztóbbá válik, ha a belváros felől visszanézünk:
Ugye nem vicceltem, tényleg átsüt a nap rajta! És mivel jókora épületről van szó, a város nagy részéből látni lehet ezt a szomorú fényjátékot... Kíváncsian várom, hogy most már eljutnak-e a bontásig pár éven belül. Nem lesz olcsó, de lassan el kellene kezdeni, ha nem akarják megtartani!
És a végén valami könnyedebb: ez a három airbrush-portré az épületet övező palánkot díszítette; három pécsi "vonatkozású" művészt láthatunk: Victor Vasarely-t, Weöres Sándort és Breuer Marcellt.
Ez megy most