Hol is hagytam abba legutóbb? Ja, megvan: a frankfurti felhőkarcolók sokaságából megmutattam úgy hatot-hetet. Igazából tizenegynéhány darab után elteltem velük, de azt a párat, amit lefotóztam, még megmutatnám.
Az egyik bajom a felhőkarcolókkal, hogy a tervezők - teljesen érthetően - igyekeznek eltérni a leglogikusabb, és egyben legunalmasabb formától, a négyszög alapú hasábtól, de csak ritkán hoznak létre tényleg szemet gyönyörködtető látványt. Ki így ki, ki úgy próbál "nemkocka" épületeket létrehozni:
A Main Tower tervezői például a hasáb melletti másik legegyszerűbb megoldást, a hengert választották, mert ez még senkinek nem jutott eszébe - és hogy ez ne tűnjön fel senkinek, odaragasztottak hozzá egy hasábot is ;) A 200 méter magas torony tetején egy 40 méteres antenna található, valamint számos turista (én nem álltam be az utcára kilógó sorba, inkább átgyalogoltam a belvárosba).
A jóval alacsonyabb, alig 115 méteres Japan Center nevéhez illően japán formával operál, illetve anyaghasználatával és ablakkiosztásával is igyekszik eltérni a környezetétől, de ettől még nekem speciel nem tetszikt. A fentebbi fotónak nem igazán használt, hogy készítése közben elment a nap (és úgy is maradt), de talán látszik, hogy eléggé egymás mellé dobált hatása volt a sok toronynak; se nem alkottak térfalat, se nem álltak össze valami erősebbé, mint az egyes épületek önmagukban.
A(z) Eurotower már ránézésre is a hetvenes évek terméke, simán elfért volna a Dallas főcímében. 2014-ig az Európai Központi Bank székhelye volt, a jövőben valószínűleg az egységes európai bankfelügyelet fogja használni.
És akkor most nézzünk kicsit a tornyok mögé, szó szerint: a másik dolog, ami miatt nem tetszenek a felhőkarcolók, az az itt láthatóhoz hasonló városi szurdokok kialakulása. Mint korábban említettem, még soha nem jártam New Yorkban, vagy más hasonló helyen, ezért nem tudom, ott mivel tudják ezt ellensúlyozni*, de itt sétálva nekem egyátalán nem a nagyvonalúság, a siker, pénz, csillogás jutott eszembe, hanem az, hogy "és mi még azt hisszük, hogy nincs rosszabb a Türr István utca végét elálló szálloda betonfalánál" :-/
* Esetleg az lenne, amit egy kommentelő írt alul, hogy szélesebb utcák mellett egészen más hatásuk van a magasba nyúló homlokzatoknak?
Ehhez képest talán még jó is, ha valahol csak egy-egy pontszerű torony (a képen a Frankfurter Büro Center látható a hetvenes évekből) emelkedik; bár lehet, hogy másként gondolja az, aki egy ilyennek az árnyékában lakik. Tényleg érdekelne, hogy csak én vagyok régimódi, ha azt mondom, hogy nekem például a pesti belvárosból kicsit sem hiányoznak az ilyen épületek**? Csak mert szemmel láthatóan sokan úgy gondolják, hogy az nem is város, ahol nem lifttel lehet közel kerülni a felhőkhöz. És persze mondjuk Varsót is kötelező példaképként felhozni, mert hát nincs is nagyobb egyéniség annál, mint aki mindig másokhoz viszonyítja magát.
** Persze Angyalföldön vagy Csepelen éppenséggel elférnének toronyházak, csak nem tudom, a hiányuk tényleg Budapest legnagyobb problémája-e. Pláne, hogy a város még mindig tele van beépíthető területekkel, nem kell a magasba törni. Akinek meg csak a magasság hiányzik, menjen fel a Gellért-, Hármashatár- vagy János-hegyre ;)
És most kicsit kanyarodjunk vissza egy régebbi bejegyzésemhez: az IBCF (teljes nevén: Deutsche Bank Investment Banking Center Frankfurt) kapcsán egyszer azzal viccelődtem, hogy itt megépítették az angyalföldi Nyugdíj States Building NSZK-s verzióját. Nos, az IBCF-et jövőre le fogják bontani, és az így kiürített tömb helyére többek közt egy 170 méter magas lakótornyot fognak építeni. Kíváncsian várom, hogy ezzel elkezd-e vegyes használatú lenni az eddig túlnyomórészt irodaházakkal benépesített bankárnegyed.
Ugyancsak az előbb említett bejegyzésben írtam a pesti Nagyvásártelep előképéről, a Grossmarkthalléról. Nos, azóta kiderült számomra, hogy abba is beleépítettek, és mi mást, mint egy felhőkarcolót - ide költözött át az Európai Központi Bank az imént látott Eurotowerből. A látvány annyira elkeserített, hogy inkább nem is gyalogoltam ki odáig, csak kattintottam egyet a Majna fölött, és visszamentem a Römerre.
Von Epizentrum - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0, Link
Persze biztos van, aki szerint csak nem érem fel agyilag a műűűűűvészetet, de én azt látom, hogy itt egy teljesen karakán kinézetű, és technikailag is érdekes épületre rádobtak egy erőltetetten "nemkocka" épületet. És ha már (részben) eltűnt épület, megemlékeznék egy másik fura jószágról is - az 1959-61-ben egy gabonasiló és egy tévétorony keresztezéseként létrehozott Henninger-toronyról:
Von dontworry - File:Skyline-sued-ffm004.jpg, CC BY-SA 3.0, Link
Igen, ez az épület tényleg létezett! 87 méter magas szögletes részében malátát és árpát tároltak (a Henninger ugyanis nem kenyérgyár volt), a 120 méterig felnyúló toronyban pedig kilátó és forgóétterem működött. Utóbbira szerintem egyébként szükség lenne Pesten, mondjuk a Citadella tetején, én legalábbis imádom, amikor asztalnál ülve körbehúzzák előttem a panorámát :) Ezt a tornyot mindenesetre 2013-ban lebontották, és azóta felépítettek a helyére egy hasonló kinézetű lakóházat, melynek valamikor mostanában kellene elkészülnie. A fentebbi, erősen telés kép mellé azért el kell mondani, hogy ez a torony nem a belvárosban volt, hanem jóval kijjebb - de így is 1974-ig a város legmagasabb épülete volt.
Ez megy most