Bár gyerekkoromban eléggé odavoltam érte, felnőttként szem elől tévesztettem a budapesti személyhajózást. Mindenféle fura kinézetű új hajók jöttek, a BKV "héttörpéi" új neveket kaptak, szóval mintha minden megváltozott volna. Csak néhány éve vettem észre, hogy régi kedvenceim, a váci alumínium vízibuszok még mindig járnak:
Ezeket anno nagyon bírtam: a BKV 200-as Ikarusokra hajazó átkelőihez képest karcsúak, áramvonalasak voltak, és mintha jobban is mentek volna. Aztán persze lehet, hogy utóbbit csak beképzeltük magunknak tesómmal, hiszen előbbiekkel jellemzően csak a Jászai Mari tér - Margit-sziget távot tettük meg, míg utóbbiakkal hosszában is közlekedtünk a Dunán.
A váci hajógyár az Alumínium és Horganyfeldolgozó Vállalatból alakult az ötvenes években. Ladikokat gyártottak, oldalkocsikat a Pannonia motorokhoz - na meg '56-tól ezeket a szépséges vízibuszokat. Az alumínium használata újdonságnak számított, és bár volt némi bizonytalanság a képletben, a gyártmányaik beváltak, még külföldre is eljutottak. A képen egy 301-es sorozatú vízibuszt látunk, "bogárhátú" vezetőfülkével, végig fedett fedélzettel, Ikarusos panorámaablakokkal.
By VargaA - A feltöltő saját munkája, CC BY-SA 3.0, Link
Néhány példányban egy nagyobb kapacitású, részben kétszintes változat is épült a hazai víziközlekedés új büszkeségeiből, magasabb oldalfallal, nyitott hátsó tetőterasszal. 1960 körül ennél közelebb kevesen juthattak a tengeri jachtok hangulatához az országban...
A 301-est 1960-tól követte a kissé módosított 3011-es sorozat, nyitott (bár azóta sok példányon zárrtá alakított) hátsó fedélzettel, panorámaablakok nélkül. Ezek szerintem még ma is legszebb hajók közé tartoznak kategóriájukban, ...
... bár természetesen sokukat átépítették, tetőterasszal, új motorokkal, a régi fehértől eltérő festéssel. Ezen a képen egyébként érdekes a háttérben álló régimódi kabinos hajó is.
A viharnéző és "amerikai buszablakos" túra mellett a még felismerhetően régi formájukban üzemelő 3011-eseket is videózgattam mostanában - főleg a Budavárat és a Lágymányost, ugyanis azok jöttek legtöbbször szembe velem.
A "régi formát" azért hangsúlyoztam ki, mert nem mindegyik gép olyan szerencsés, mint mondjuk az Almádi nevű 301-es!
Erről a kockahajóról például elsőre biztosan nem mondanám meg, hogy eredetileg a Tihany nevű 301-esként kezdte pályafutását, csak aztán átépítették. És még nem ő járt a "legrosszabbul", hiszen az eredetileg Arács néven elkészült, egy ideig a Sztálinváros nevet is viselő Wikingre a saját édesanyja se ismerne rá :)
Forrás: Hajóregiszter.hu, http://users.atw.hu/sry/vizibusz.htm, Fortepan, Koszolicz Péter, magyar Wikipedia
Ez megy most