... jártam egy forró augusztusi hétvégén, ezredszerre. Már írtam arról, hogy egy ideje ez a kedvenc részem az egész Várban, főleg este - de meg kell hagyni, nappal se csúnya. Teljesen más érzés innen megközelíteni a Palotát a Dísz(telen) tér felől érkezéshez képest! A Vár történelmének köszönhetően a látvány persze nem teljesen eredeti, hiszen a védműveket részben lerombolták a különböző ostromok során, részben pedig beépítették másba, de azért így is elég lenyűgöző:
Az egész erődítés legrégebb óta felismerhetően meglevő része a Duna felé nyújtózkodó két kortinafal. Mindig nehezemre esik eldönteni, hogy erre jöjjek, ...
... a fullos panorámával bíró rámpán a Savoyai teraszig felgyalogolva, vagy inkább...
... nyugat felé induljak, kis tekergés után egy zárt kertrendszerbe jutva. Sejtésem szerint a pestiek a lehető legritkábban jönnek dél felől - lehet, hogy sokan nem is tudnak arról, hogy ilyen szeglete is létezik a várnak :)
Az a nem elvágólag álló, futónövénnyel benőtt négyszög a felülnézeten az István-torony alapjának maradványa, mellette a furcsa tetejű hasáb pedig...
... a gótikus lovagtermet rejti. Ennek romjait a vár törököktől való visszafoglalása után feltöltötték; a második világháború után aztán kiásták az akkori romok alól, és helyreállították. Jó kérdés, hogy miért nem mentek a födém magassága fölé, ...
... hiszen az oldalára még egy ilyen kis zárt erkélyt is felhúztak a maradványok alapján. Ezen a rekonstrukción kivehető, hogyan nézhetett ki az épület eredetileg, keleti oldalán a fentebbi gótikus erkéllyel, az északin pedig az István-toronnyal. Persze valószínűleg azért nem mentek feljebb a helyreállításkor, mert az már új építésnek minősült volna - a romok tetejére ugyanis az Ybl/Hauszmann-féle palotánál ráépítkeztek, az emeletekből nem maradt meg semmi.
A déli zártkert látványa Pesttel. Kicsit gatyába rázva remek leülős-beszélgetős hely lehetne - bár biztos most is az, csak nem 35-40 fokban :)
Ez a kis udvarocska azelőtt pince volt: a háború utáni rekonstrukcióig a képen látható terület le volt fedve, mivel a fölötte levő épületrész eredetileg teljesen más volt: kővel volt borítva, egy kapu nyílt rajta, a kapu előtt pedig terasz terült el. Ennek ellenére jópofa hangulata van; gyerekkoromban úgy képzeltem, a királylányok töltötték a napjaikat ilyen eldugott, alaposan védett udvarokban, kertészkedve, társalogva, miközben odakint háborúk, járványok dúlnak :)
Ezeken a részeken különösen jól látható, hány rétegből áll össze az a valami, amit ma Budai Várként ismerünk. (A fent középen, a falak megtörésénél látható vakolathiány valószínűleg nem szimpla vakolathiány, hanem az épületrész helyreállításához szükséges falkutatás eredménye.)
És itt a bejegyzés vége. Igazi "időbúvárkodós" élmény itt sétálgatni, csak ajánlani tudom mindenkinek, amíg tart a viszonylagos jó idő!
Ez megy most