Bár már gyerekként is tudtam, hogy Budapesten van Városháza (igazából több is), néha hiányoltam, hogy nincs egy impozáns központi főterünk tornyos városházával, mint amilyeneket külföldi útjainkon láttam. Pedig régen volt ilyenünk, és a "régen" tulajdonképpen nem volt nagyon régen, hiszen fotók is bőven vannak róla:
Készítette: Borsos József - Vasárnapi Ujság 1892/23 [1] Áthozva a hu.wikipedia projektből a Commonsba., Közkincs, Hivatkozás
Ő az ott a Belvárosi plébániatemplomtól balra, hátul. Nem mondanám, hogy kimondott szépség volt a torony, de legalább volt. És itt jegyzem meg, hogy másnak is hiányzik egy tornyos városháza Budapestről: egyszer találkoztam egy turistával, aki a New York-palotára hitte, hogy az az, mert az volt a legvárosházásabb az aznap látott épületek közül :)
Így néz ki a régi fotó helyszíne ma: a (buda)pesti Városháza, sőt: az egész Városház tér eltűnt a piarista központ tömbje alatt!
Ezen az 1894-es térképen nyíllal jelöltem a Városházát. A tőle jobbra eső nagyobb, négyszögletes épület a piaristák (régi) rendháza volt.
Ahogy az utcák nyomvonalából látható, az (eredeti) Erzsébet híd építése miatt alaposan átrendezték a környéket!
Fortepan / Budapest Főváros Levéltára. Levéltári jelzet: HU.BFL.XV.19.d.1.06.044
És itt van "ő" a kép jobb szélén: a régi városháza a lebontása előtt néhány évvel. Nem volt különösebben szép - vagy régi - épület: az 1840-es években építették a korábbi, hasonló, de rossz állapotban levő akkori városháza helyére. Hamar szűknek bizonyult, ezért 1863-ban ráépítettek egy harmadik emeletet, de ez se volt elég, így nemsokára elkezdték a (mai) Váci utcai Új Városháza építését, ezt pedig 1900-ban lebontották. A fentebbi kép kicsit olyan, mintha nem is Budapesten készült volna, nem? Valahogy nem ismerős, pedig szerintem nagyon hiányzik egy-két ilyen városi tér Pestről. De várjunk csak! A kép közepén levő sarokház, illetve a balszélen levő épület mintha mégis ismerős lenne!
Próbálnék ugyanabból a szögből fotózni, de a piarista tömbön át nem megy :) Mivel legutóbbi ottjártamkor tele volt minden parkolva, a Google street view-t hívom segítségül.
És tényleg: az egykori Városház tér keleti oldala ma a Váci utca keleti oldala; a Kígyó utca torkolatának északi sarka ma a Váci utca 32 számot viseli; ezt az épületet 1872-ben adták át. Szintén létezik még a régi kép balszéléről a 28-as számú ház 1877-ből. A kettő közti ikerépület a köztük futó Haris közzel viszont csak 1911 óta létezik - ezek annyira egy objektumot alkotnak, hogy maga a Haris köz is csak a második világháború után lett közterület!
A Százéves Étterem már régen jóval öregebb nevénél, úgyhogy nem meglepő, hogy még láthatta a Városház teret.
Ha tekergetjük a képet, kiderül, hogy az étteremtől jobbra álló ház is megvan, de erről majd később!
Ahogy látható, az utca szintje ma magasabban van, mint régen. Tulajdonképpen örülhetünk, hogy ezt az épületecskét megőrizték, nem valami eklektikus bérpalota áll a helyén!
Fortepan / Budapest Főváros Levéltára. Levéltári jelzet: HU.BFL.XV.19.d.1.07.016
Ez a fotó 1894-ben készült, a Városháza északnyugati sarka épp csak belóg a képbe jobbról. A megközelítőleg középen álló kétemeletes házat kicsivel később lebontották, helyére egy eklektikus palota került, ...
Ezt se lehet az eredeti helyéről meglőni, pedig az utcák ma is ugyanazok :)
... mely ma is áll, jelentősen lebutított formában. A képeket összehasonlítva talán az is látszik, hogy a már említett Váci utca 28-on kívül szintén áll a Párizsi utca másik oldalán levő sarokház, a 26-os szám - sajnos az eredetihez képest leegyszerűsített tetővel.
Fortepan / Budapest Főváros Levéltára. Levéltári jelzet: HU.BFL.XV.19.d.1.07.044
Ugyanabban az évben a Városháza mellől északnyugat felé nézve készült ez a kép, melynek nagy részét a piaristák régi tömbje foglalja el. Ott van ugyanakkor jobbra az a homlokzat, melynek egy részét már láttuk a Százéves Éttermes képen:
A kissé tolkienesen hangzó nevű Vasudvar 1876-ban készült el egy vaskereskedés számára. Ma egy pláza működik benne.
Fortepan / Budapest Főváros Levéltára. Levéltári jelzet: HU.BFL.XV.19.d.1.08.013
Nem akarom hosszúra húzni a blogbejegyzést, hisz sok újat úgyse tudok mondani, de itt van még egy fotó az 1890-es évekből, ...
... és egy 1902-ből. A Városháza ekkor már nem létezett, de a tér még igen, a területre ugyanis csak 1914 és 17 közt építették fel a piaristák ma is látható tömbjét. Ami érdekes, hogy a Váci utca mentén már a Klotild-paloták állnak - a jobbszélről belógó palotát viszont ne keressük, ma a Március 15. tér van a helyén.
Utóirat: Mikor már majdnem elkészültem ezzel a bejegyzéssel, és már csak pontosítások miatt gugliztam egy kicsit, a kereső hirtelen kidobott egy oldalt, ami nagyjából ugyanezt a témát dolgozta fel, csak sokkal részletesebben: Fölöttem a felhő - Váci utca, Fő utca és a lebontott főtér. Ha hamarabb rábukkanok, nem kezdek ezzel a bejegyzéssel kínlódni, de most már hadd tegyem közhírré az én verziómat is :) Mindenesetre akit érdekel a téma, mindenképpen kattintson a linkre!
Források: gyerekkori olvasmányok, wikipedia, urbface.com/budapest
Ez megy most