Két éve megemlékeztem arról, ahogy 2000-ben elbúcsúztattuk a budapesti 23-as villamost. Létezett pár járat 23-as számmal a városban a történelem folyamán, de amire a legtöbben emlékezhetnek, az az 1951-ben kialakult rend, melynél a villamos a Könyves Kálmán körúton és a Vajda Péter utcán át ment Ferencvárosból nagyjából észak felé. Azért írom így, mert időben egészen az újpesti vasúti hídig eljutott a viszonylat, máskor meg a pestújhelyi MÁV-telepig - akit bővebben érdekel a történet, ezt az oldalt nézze meg! Az utolsó években mindenesetre már csak a Keleti pályaudvar és a Mester utca közt járt a 23-as, majd 2000 során előbb az Üllői útig, majd Ferencváros vasútállomásig vágták vissza, míg meg nem szüntették.
És most újra itt van. Már hogy a szám. A hármas metró déli szakaszának felújítása miatt indították el 2020-ban a 2M jelzésű járatot, mely a Keletitől a Soroksári útig a 24-es útvonalán haladt, majd a Haller utca végén északnak fordult, és a 2-es útvonalán a Jászai Mari térig ment. Ugyan a metrópótlásnak most vége van, a járat alapvetően bevált, úgyhogy megtartották, egy régi szám feltámasztásával.
Az új útvonalból kb. 1700 méter közös a régivel, a régi 23-as ugyanis a Golgota térnél balra kanyarodott a Vajda Péter utcába, csak ott ugye már nincsenek sínek. Aki élt 1991-ben, talán emlékszik, hogy abban a kanyarban történt az a baleset, mely során egy 24-es villamos kisiklott, felborult és a sarkon álló házig csúszott, több embert maga alá temetve. Ez a fotó itt fent viszont nem azt a kanyart ábrázolja, hanem azt, ahol a 23-as a Fiumei útról a Festetics György utcába kanyarodik - ez 2000-ig ugyanígy zajlott, tehát a kijelzőktől (meg pár apró részlettől) eltekintve akár akkor is készülhetett volna. Egyébként nem akarok túl okos lenni, de meglepő számomra, hogy a 2-esről induló, de egészen Pesterzsébetig menő 2B viszonylat nem kapott ugyanígy külön számot. Különösen azért, mert távolról viszonylag könnyű 23-nak olvasni a 2B-t a kijelzőn (és vice versa)...
Baross kocsiszín mellett is ugyanígy haladt el a régi 23-as, bár a vágányok itt mindig változtak kicsit. Ami biztosan pont ugyanott van, az a jobbszélen látható kupolás épület, mely a Ganz család mauzóleuma - többek közt annak a Ganz Ábrahámnak végső nyughelye is, aki a fotón szereplő villamost (jóval később) építő gyárat alapította! Kocsimániások ezen felül egy VW "hippibuszt" is kiszúrhatnak a háttérben.
És itt vagyunk ismét a pesti korzón, hisz mégiscsak ez a vonal legfotogénebb része (a Kossuth Lajos tér mellett). Egy kis érdekesség, hátha valaki még nem vette észre: a villamos alatti "viadukt" itt nem olyan díszes, mint másutt, sőt, ez gyakorlatilag csak plasztikázott vasbeton, nem egy üreges szerkezet. Ez azért van, mert ezen a szakaszon a második világháborúban úgy megsérült a vízzel párhuzamos hídszerkezet, hogy a villamosokat egy időre a korzóra kellett terelni, és később is csak leegyszerűsítve építették vissza. Csak a rendszerváltás után szépítették meg az elég csúnya vasbeton támfalat.
Ez megy most