Az utóbbi bő egy évben azt vettem észre, hogy kedvenc csatornáim egyre ritkábban publikálnak videókat, vagy legalábbis olyan videókat, amilyenekkel eredetileg megfogtak. Például saját tartalom helyett gyorsan összedobható reagálós videókat csináltak ("kibírod-e nevetés nélkül", "guitarist reacts to XYZ"). Ez nem volt baj, legalább kevesebb időt bambultam a gép előtt, viszont amikor karácsonykor elkaptam ezt a koronás cuccot, és megint sokat ültem a gép előtt, rájöttem, hogy nem csak képzelem, nem Az_Algoritmus(TM) rejti el előlem kedvenc kontentgenerálóimat, hanem tényleg elkezdték visszafogni magukat. De még mindig nem gondolkodtam el a témán, mert emiatt rábukkantam pár új csatornára.
Aztán Tom Scott bejelentette, hogy neki már kicsit sok ez az elmúlt néhány év, és egy időre abbahagyja. Aztán Adam Neely vallotta be, hogy ő lényegében feladta, és csak lendületből youtube-ozik, Rick Beato pedig azon filozofált, hogy meddig akarja ezt az egészet csinálni. Közös pont ezekben a videókban a végső következtetés, miszerint nem lehet a végtelenségig youtubernek lenni. Bár sokan váltanak pályát, az orvosok többsége orvosként megy nyugdíjba, az írók, költők se mennek el csontkovácsnak, és az informatikusok többsége is megmarad informatikusnak. Viszont a youtube egy minden irányba lejtő pálya: hol van bevétel, hol nem, hol sok képernyőre odateszi a tartalmukat Az_Algoritmus(TM), hol nem, hol sok zavaros elme ír gyalázkodó kommenteket, hol még több zavaros elme ír gyalázkodó kommenteket. Ezek az emberek talán már évekkel korábban abbahagyták volna a youtuberkedést, csak jött a karantén, és felfutott a nézettség, mert mindenki a gép előtt ült. Egyrészt nem nagyon lehetett mást csinálni, másrészt a felfutásra ráugrottak a szponzorok, ezért megérte youtuberkedni. Viszont mostanra nem csak simán elfáradtak, hanem ki is égtek.
Szomorú vagyok, hogy nem lesz hetente egyszer valami quite interesting témát feldolgozó Tom Scott videó, de pozitív dolgokat is bele tudok látni. Egyrészt lehet, hogy jön más a helyére - bár az illetőnek sokkal jobban meg kell majd dolgoznia ugyanazért a rivaldafényért, és kevesebbet is fog visszakapni, mert nem biztos, hogy a ma induló alkotók el tudják PewDiePie vagy MrBeast szintjét érni. Másrészt viszont becsülendő, hogy van, aki a csúcson abba tudja hagyni. Tévésorozatokon és zenei karriereken lehet a leginkább látni, hogy nincs olyan, hogy valaki folyamatosan ugyanazt a szintet tudja hozni évtizedeken át. Ez persze ízlés kérdése is, de a Dr. House utolsó két évada hol volt az első kettőtől? És bármennyire is szeretem, de a Motörhead vagy az AC/DC kései lemezei tényleg ugyanolyan jók, mint az első néhány? De ha valakinek ezek a kedvenc együttesei, akkor a fentebbi neveket ki lehet cserélni bármi másra, még a két legnagyobb kedvencemre, a Queenre és Gary Moore-ra is. Biztosan van kivétel, sőt, látszólag bepunnyadt alkotók is meg tudják néha lepni a világot, de ez ritka, és akkor se ismételhető meg végtelenszer. Ráadásul ott van az is, hogy egy dolog 2-3 évente csinálni egy lemezt, vagy 4-5 évente egy filmet, és egy másik hetente csinálni egy húszperces videót.
Szóval a megszokott alkotók eltűnése kapcsán elkezdtem azon gondolkozni, hogy egyszer valószínűleg a youtube mint szolgáltató is eltűnik, és akkor vele együtt eltűnik minden, ami fent van rajta. A tényleg alkotók, a reagálók, a kedvenc interjúnk valakivel, az 1982-es szilveszteri tévéműsor, minden. Az idősebb generációk azon aggódnak, hogy eltűnnek a könyvek, ehhez képest én úgy látom, hogy még mindig adnak ki új könyveket, működnek kiadók és terjesztők, sőt, a világ egyik leggazdagabb embere is egy könyvesbolttal szedte meg magát. Viszont nem tudod már megnézni azt, amit húsz éve írtál valami fórumra vagy levelezési listára. Sőt, küzdelem egy akárcsak két hónappal korábban feltöltött képet megtalálni a facebookon. Szerintem ezeket az információkat kellene félteni, nem a könyveket! Tudom, létezik az archive.org, de az messze nem mindent rak el a jövő generációknak. Illetve az ugyanúgy eltűnhet, mint bármilyen másik weboldal.
Igazából nem tudom, mit akartam volna eredetileg írni, inkább csak ki akartam adni magamból az érzést, hogy lehet, hogy most fog megváltozni az internetnek az a része, ahol fél estéket eltöltök, és nem tudom, mi lesz helyette. Szerintetek?
Ez megy most