Az "Arany" jelzőt Prága kapcsán szokták emlegetni, de egy eső utáni szeptemberi délutánon a lemenő nap fényében fürdő Berlinre is ráillett:
A Kollhoff-Tower tetején működő kilátóterasszal már évek óta szemeztem, de valahogy mindig túl későn jártam a Potsdamer Platzon, és már zárva volt. Idén aztán sikerült feljutnom! A képen Nyugat-Berlin központját láthatjuk a Vilmos császár emléktemplom körül, a távolban a Teufelsberg tetején az egykori amerikai lehallgatóállomás egyik radarkupolájával. Talán érdekes, hogy ez a fura nevű domb ("Ördöghegy") nem természetes eredetű, hanem a második világháború után a lebombázott épületek összehordott maradványaiból emelték.
Itt északnyugat felé nézve a Tiergarten fáit láthatjuk. Sajnos a kilátó rácsozatának kialakítása miatt nem minden irányba lehet rendesen fotózni (vagy csak én nem mertem kilógatni a fényképezőgépet), ezért csonka a park látványa. Az előtérben jobbra a Sony Center sátortetejét, középen pedig a Berliner Philharmonie és a Kammermusiksaal épületeit látjuk.
A másik irányba, az egykori Kelet-Berlin központja felé se volt rossz a kilátás! Az előtérben a nyolcszögletű Leipziger Platzot láthatjuk, a távolban pedig természetesen a tévétornyot. A kép kattintásra megnő, így el lehet veszni a részletekben, például meg lehet keresni a Französischer és a Deutscher Dom jellegzetes kupolaszerű tornyait, a Nikolaikirchét, vagy éppen az Új Birodalmi Kancellária és Hitler bunkere helyére felhúzott panel lakótelepet.
Zoomoljunk bele a látványba: a tévétorony mögött az Alexanderplatz szocmodern épületei látszanak, előtte jobbra az újraépítés alatt álló egykori császári palota, amögött jobbra pedig a Vörös Városháza. A tévétorony gömbjén a nép által a "pápa bosszújának" elnevezett jelenség is megfigyelhető, tudniillik hogy a fény kereszt alakban tükröződik rajta - ennek annak idején a keleti belügyesek nem nagyon örültek.
Az "aranyosodás" a nap lefelé haladtával elviselhetetlenné kezdett válni, gyakorlatilag egy normális képet se tudtam csinálni :) Az itt látható két magas hasáb közül a baloldali az Axel Springer-toronyház, melyről a köztudatban az a kép él, hogy a tetejéről fényújság szórta a "nyugati" híreket az onnan néhány méterre kezdődő szovjet szektor felé. Ez azonban tévedés, a szóban forgó fényújság a jobb oldali toronyház helyén álló épület tetején működött (és volt egy ilyen berendezés a Potsdamer Platzon is). A Springer-féle toronnyal kapcsolatban van egy másik történet is: 1969-ben egy nyugat-berlini rádiós műsorvezető azzal viccelődőtt élő adásban, hogy a Rolling Stones nemsokára koncertet fog adni az épület tetején. Sajnos a keleti hallgatók komolyan vették ezt, és több ezren elindultak a közeli utcák felé, a Népi Rendőrség és a Stasi nem kimondott örömére.
És a képmutogatást ezzel a fotóval zárnám. A középen álló csíkos tömbre a legtöbb ember valószínűleg rámondaná, hogy ilyen csúnya épületeket is csak az ötvenes-hatvanas években tudtak építeni, de az igazság az, hogy az Europahaust 1926 és 31 közt emelték. Ezen a környéken annyi minden eltűnt (beleértve egy jókora nagyvárosi fejpályaudvart is), kész csoda, hogy ez a ház megmaradt...
És a végén még egy érdekesség: a kilátóba Európa leggyorsabb liftje visz fel - másodpercenként 8,65 métert tesz meg! Érdekes, hogy az elindulását nem nagyon érezni, viszont az utazási idő fele azzal telik, hogy a fülke lelassít a megálláshoz...
Ez megy most