Aki szerint a szlovák poénpunkos bejegyzések a lelki béke ellen elkövetett merényletek voltak, az most se fog örülni :) Ezt a bejegyzést már rég meg akartam írni, de mindig eszembe jutott helyette valami vonatos vagy villamosos dolog. Most nem jutott.
Stefan Raab egy kölni hentescsaládban nőtt fel, majd 1990 körül kitalálta, hogy trancsírozás helyett inkább reklámokhoz és műsorajánlókhoz fog zenéket írni. Olyan lelkesen csinálta ezt, hogy valaki a VIVA-tól fantáziát látott benne, és adott neki egy műsort, majd még egyet.
Bár kicsit se vagyok focirajongó, valahogy úgy hozta a sors, hogy a '90-es VB döntőjét egy rakás német turista közt néztem végig egy görög faluban. Aztán '94-ben az akkor aktuális VB idején megint németek közt - konkrétan Németországban - voltam, ahol nagyjából minden a fociról szólt, hiszen a válogatottjuk címvédő volt. Ekkor láttam először a rendkívül markáns állal rendelkező Raab urat a tévében, ugyanis kiküldték riporterkedni, ő meg az interjúk mellett összeblődködött egy dalt a német csapat edzőjéről, Berti Vogtsról. A Böörti Böörti Vogts című eposz bejutott a német TOP10-be, én meg a falra másztam tőle, annyit nyomták. Nem is nyerték meg a vébét :)
Néhány évvel később aztán a tévémaci nyugatnémet változatából, az egérből csinált slágert. Hirtelen nem is tudom, hol találkozhattam a dallal, mert tutira nem néztem Vivát, de mégis hallottam. Ezután még rádiózott és zenélt egy ideig, de nem nagyon találkoztam vele, míg '99-ben el nem indította a Total TV című műsort a Pro7-en, melyben tévéműsorokból ollózott ki eredetileg nem annak szánt vicces vagy ciki jeleneteket, újságírói bakikat. Máskor meg médiaszereplőket figurázott ki, telefonbetyárkodott, és úgy általában elég szórakoztatóan ökörködött. Na meg közben sok ellenséget szerzett, be is perelték párszor.
A legjobbak azok a bevágások voltak, amikor bejelentkezett interjúra egy-egy világsztárhoz, aztán kérdések helyett ukulelén eljátszotta annak egy-két slágerét, abban a reményben, hogy az illető sztár csatlakozik hozzá. A hírességek meglepően jól viselték ezt, bár egy idő után valószínűleg már előre szóltak nekik, hogy mire számítsanak. Will Smith mindenesetre jól érezte magát, ...
... és az AC/DC-s Angus Young se rúgta ki. Mondjuk segített, hogy Raab elég biztosan elvolt néhány hangszeren, leginkább talán a gitáron. Az ukulele meg már majdnem gitár.
A TV Total legvalószerűtlenebb pillanatai valószínűleg azok voltak, amikor tévés bevágásokból rakott össze dalokat. Egyszer például egy műsorban rálelt egy idősebb hölgyre, aki arra panaszkodott, hogy a szomszéd hóbogyó-bokra rálóg a drótkerítésére, és tönkreteszi azt. A hölgy olyan viccesen mondta ki a "Maschendrahtzaun", azaz drótkerítés szót, hogy Raab country-balladát rittyentett köréje:
... ami aztán hetekig leparkolt a német és osztrák slágerlisták élén. Németül nem tudók is érthetik a dalt, mert nagyrészt angolul van.
De nem csak átlagos polgárokkal szórakozott: Gerhard Schröder, az akkori német kancellár egyszer kamerák előtt azt bírta mondani autogramosztás közben valakinek, hogy "hozz már egy üveg sört, különben sztrájkba lépek", ...
... amiből Raab a témához illő sramlit csinált, pontosabban népiesch műdalt, abból a fajtából, amin mi olyan jókat szoktuk nevetni. DJ Szövetségi Kancellárnak (ez németül azért jobban hangzott) nem volt utána őszinte a mosolya :)
Közben néha azért saját dalokkal is előrukkolt. Igaz, némi ihlet itt is kellett: séta közben látott egy hölgyet, aki a kutyája szájából próbált valamit kicibálni, méltatlankodó "hát neked meg mid van ott?" felkiáltással. A német eredetit kicsit gügyögősen megcsavarva jött létre a "Wadde hadde dudde da?" szöveg, a zene pedig a hetvenes évek diszkóját idézte. Naná, hogy ez a dal is felkúszott a slágerlistára, plusz ötödik helyezett lett az Eurovíziós Dalfesztiválon. A fentebb látható klipben NDK esztrádműsorok felvételei keverednek a Raabról készültekkel, hogy kellően pusztító legyen a hatás.
Ez az euróvíziós dolog egyébként becsípődött nála, időről-időre elindított mindenféle tehetségkutatókat a megfelelő német küldött megtalálásra. A legérdekesebb ezek közül a "Stefan a szupersztárt keresi, aki azt énekelhet, amit akar, és felléphet akár az RTL-nél is" (Stefan sucht den Superstar, der singen soll, was er möchte und gerne auch bei RTL auftreten darf) volt, elsősorban a neve miatt :) 2010-ben aztán - már egy másik, rövidebb nevű, és más által szervezett tehetségkutatón - megtalálta Lena Meyer-Landrutot, aki a Satellite című számmal megnyerte a Dalfesztivált, és akinek a lemezproducere lett. A fentebbi videón egy évvel később, a döntő elején egy rockabilly jellegű feldolgozással állított emléket ennek. Eddigre a fickó már egyszemélyes médiakonszern lett, tucat körüli különkiadással és speciális (sport, zenei és egyéb) műsorral, rengeteg szerzői kredittel, tehát körülbelül mindent elért, amit Németországban el lehetett.
Ennek ellenére furcsa húzás volt, amikor 2015-ben kitalálta, hogy visszavonul a szerepléstől. Megszüntette az akkor már kétezer adáson túl járó TV Totalt a mindenféle spin-offok többségével együtt, és eltűnt a képernyőről. A producerkedést persze folytatja, néha zenél is, de a 2000 körüli idők egyik legmegosztóbb, és egyben legszórakoztatóbb figurája már nem táncol az idegeinken. Én meg már nem sajnálom, hogy a műholdas csomagban nincs Pro7 :)
Ez megy most