A kontinens közepén elég kevés olyan nagyváros van, melynek látképén nem ejtett maradandó sebet a második világháború. Persze azóta már többnyire beállt egyfajta egyensúly ezen városok életében: ami volt - volt, ami van - van. Drezdára - főleg politikai okokból kifolyólag - furcsa kettőség volt a jellemző a háború után: egyrészt az "ezt meg ezt a kerületet bekerítjük, megtartjuk romnak", másrészt az "azt meg azt teljesen ledózeroljuk, és mást építünk a helyére". Az NDK kimúlása után mindkét "irányzat" eredményeit elkezdték korrigálni, de mindig vannak átmenetek, és emiatt a fentebb említett egyensúly még Budapestnél is kevésbé érezhető (SZVSZ).
Kis túlzással azt mondhatnánk, hogy Drezda nagy része a budai Dísz tér/Palotanegyed építészeti és kognitív státuszának "örvend" (amit én leginkább a "disszonancia" szóval tudnék jellemezni) - csak több a pénz, így a felújítások és újraépítések gyorsabban mennek, látványosabb az eredmény.
Ez a templom (egy panellakóteleppel átellenben) még mindig a világháborús mementó szerepét játssza. Vajon mi a terv vele? Persze ha marad ilyennek, annak is megvan az értelme, hiszen vannak dolgok, amikre emlékezni és emlékeztetni kell - még a nyugati, szerencsésebb Németországhoz tartozó Kölnben is van hasonló romtemplom!
Aztán vannak régi utcák, amiket újjáépítettek a háború után, és melyek ma ennek ellenére elég lehangoló látványt nyújtanak. Ez a ház a képen például egy (új)belvárosi utcában áll, hangulata nem különbözik olyan rettentően Terézvárostól.
A város ipari negyedeiben természetesen nem meglepő romos épületeket látni, ezért inkább egy menőbb, szerepileg inkább a Pasarétre hasonlító helyről mutatnék egy elhagyatott házat. Ránézésileg ez ráadásul nem tűnik rossz állapotúnak, csak hát üres... Felső-Szilézia egykori porosz bányavárosaiban százával állnak ilyenek, hasonló állapotban, de itt sokkal mellbevágóbb ilyesmit látni!
A fenti két elhagyatott ház kapcsán persze jó lenne tudni, hogy azért néznek így ki, mert nincs tulajdonosuk, és azért nincs tulajdonosuk, mert építészetileg borzasztó állapotban vannak, vagy van tulajdonosuk, csak azoknak nincs pénze felújíttatni őket (esetleg nem foglalkoznak vele).
És hát persze a DDR időszakból is számos elhagyatott építményt látni mindenfelé. Érzésre talán többet is, mint Budapesten. Mindezt csak azért bátorkodtam megmutatni, hogy aki csak a belvárosban turistáskodott, lássa, ott se kolbászból van a kerítés...
Folytatás: a rehabilitált Drezda (MAJD!)
Ez megy most