Majna-Frankfurtban (mielőtt valaki beleköt, hogy ilyet le mertem írni: egy időben így hívták magyarul Frankfurt am Maint, amit annyira viccesnek találtam kiskoromban, hogy rászoktam) '89-ben jártam először. Három dolog maradt meg a városból:
- itt láttam először kutyáját a járdára kakáltató, majd továbbálló gazdit,
- a McDonald's ingyenes újságjában valami Ford Fairlane: Rock'n'Roll Detektiv című filmet reklámoztak, én meg gondoltam, hogy na, ezt se fogom megnézni, milyen ellenszenves már a főszereplő
- a felhőkarcolók.
Utóbbiakat megnézni mentem vissza idén nyáron, mert ugyan jártam itt azóta egy-két alkalommal, de akkor épp nem az épületeket figyeltem.
Ez volt az egyik felhőkarcoló, ami nagyon megmaradt bennem a '89-es kirándulásból: az Ezüsttorony (Silberturm). Akkoriban a Dresdner Bank használta, és a város legmagasabb irodaháza volt. Nekem tiszta Amerikának tűnt, pedig 32 emeletével utoljára 1900 körül számított volna magasnak New Yorkban :)
Ez a kép szépen mutatja, hogyan megy át a XIX. századi Pályaudvari negyed* (Bahnhofsviertel) a felhőkarcolókkal (mint például az itt látható Gallileo) teli bankárnegyedbe: igazából sehogy. Mennek az utcák, és ahogy az ötvenes évektől kezdve fel tudták vásárolni a telkeket a befektetők, úgy tűntek el a régi házak, és épültek a helyükre az egyre magasabb tornyok. A telekspekuláció és a városszövet rombolása egy idő után már a politikusoknak is sok volt, úgyhogy újabb és újabb koncepciókkal próbálták korlátozni a folyamatot - emiatt az igazán magas házak mostanában inkább a város más részein épülnek - vagy korábbi tornyok helyén.
*ez a környék egyébként arról kapta a nevét, hogy a város első pályaudvarainak helyén alakították ki
A hetvenes évek második felében épült Ezüsttorony, és a 2000 után épült Skyper közt van némi stílusbeli különbség, nekem viszont az jut eszembe utóbbiról, hogy mennyibe kerülhet egy ilyen csupa üveg épületet hűteni-fűteni. Félreértés ne essék, ezek az épületek nyilván bőven kitermelik a saját fenntartásukat, na meg az építőanyagok és a szellőzéstechnika is fejlődtek, mégse igazán bírok velük megbarátkozni. Régimódi lennék?
Ez a két torony elsősorban azért maradt meg az emlékeimben, mert gyermeki képzeletem számára rettentő "new yorki" hatásuk volt. Ahogy az emblémákról sejthető, ez a Deutsche Bank központja (ami egyébként szerénytelen neve ellenére nem a német "nemzeti" - az ő szóhasználatuk szerint szövetségi - bank).
Az eddig látott épületek viszonylag elkülönülve, pontszerűen állnak, ellentétben az ezen a fotón csoportosulókkal. Balra a Taunus-tornyot (Tanunusturm) látjuk, ami igazából két torony: egy magas iroda-, és egy alacsonyabb lakóépület. Középtől jobbra lent a Commerzbank 1973-ban megnyílt egykori központi épülete áll, mögötte pedig a Commerzbank jelenlegi központi épülete, a nem túl meglepő nevű Commerzbank Tower*. Kicsit szorosan állnak, nem?
A Commerzbank Tower tetejére szívesen felmentem volna, de sajnos nincs kilátóterasza. Pedig ez a torony már tényleg egész magas: 259 méter + antenna - jelenleg ez Németország legmagasabb háza. Sőt, '98 és 2003 közt egész Európáé is ez volt, míg egy moszkvai torony el nem vette tőle a címet (attól meg egy másik moszkvai vette el, attól meg egy még magasabb moszkvai, egy londoni, aztán egy sokadik moszkvai, s.í.t.). Mindenesetre tetszik, hogy más, mint az átlag felhőkarcolók; csak az alja néz ki elég lehangolóan, a sok "apró" épülettel, meg a kötelező árnyékkal.
És legközelebb innen folytatom, mert a sok álló formátumú képtől túl hosszú lett a bejegyzés ;)
Ez megy most