Múltkor morogtam egy sort arról, hogy az egykor szép Kálvin tér hogyan vált tűzfalak sora által szegélyezett puszta átszállóhellyé, de maradt még pár emlékezetes foghíjtelek gyerekkori emlékeim közt, úgyhogy folytatnám a felsorolást.
A Bajcsy-Zsilinszky út/Andrássy (akkor Népköztársaság) út(ja)/József Attila utca kereszteződése is elég szellős volt akkoriban, lásd fentebb. Ez a kép 1975-es, amikorról még nem lehetnek emlékeim, de később is mindenféle reklámok színesíthették a falakat, míg a nyolcvanas évek második felében fel nem épült ide a ma is itt álló, Finta József által tervezetett irodaház. Itt jegyzem meg, hogy számomra a foghíj miatt azóta is itt kezdődik a Bajcsy-Zsilinszky út, ...
By Unknown photographer – Original: Magyar Királyi Honvéd Légierő Scan: Arcanum/Mapire Fortepan - FOTO:Fortepan — ID 109128: Adományozó/Donor: Magyar Királyi Honvéd Légierő., Public Domain, Link
... pedig igazából a Deák tértől indul. Ez történelmileg alakult így: ahogy az a fentebbi, 1944-es légifotó jobb szélén látszik, az Akvárium Klub és környezete helyén eredetileg végig házak álltak. A Deák téren a "Két törökhöz címzett" házzal kezdődött a sor, ...
By FOTO:FORTEPAN / UVATERV, CC BY-SA 3.0, Link
... és a József Attila utcánál a Marokkó-udvarral fejeződött be, mely még ezen az 1959-es képen is áll. Ha valaki esetleg nem tudja, hol járunk, itt van ugyanez a hely ma:
De mindegy, ez nem tartozik a témához, csak gondoltam, hátha valaki nem tudta eddig, hogy nem mindig volt ilyen nagy az Erzsébet tér :)
És térjünk át (pun not intended) egy másik ikonikus térre: a Blaha ma is elég gáz, ahogy kinéz, de még rosszabb volt, amíg az Akácfa utca nyugati oldalán a fentebb látható foghíj díszelgett.
És ez a foghíj egész sokáig megvolt, a helyén álló irodaház ugyanis már a kilencvenes években épült. Mit mondjak, nem sírom vissza a tűzfalakat a helyére!
Ezen a képen bárki, aki már járt arra, felismerheti az Astoriát, pontosabban az MTA-bérházat. Ez most is ugyanott áll, mint akkor, csak már nem látni át annyira a Rákóczi útra a Kiskörútról, mert a kilencvenes évek elején felépült az itt még üresen tátongó területre az East-West Business Center:
Ennek a foghíjnak elég szomorú története van: eredetileg a Pesti Magyar Színház épülete állt rajta, melyet 1875-ben egy bérházzal egészítettek ki. Ez az épületegyüttes ha megmaradt volna, ma a város egyik büszkesége lenne, 1908-ban azonban életveszélyessé nyilvánították. Az ekkor már Nemzeti Színház néven játszó társulat ekkor költözött a Blaha Lujza térre, a Népszínház épületébe, amit ma "a" régi Nemzetinek neveznek, pedig igazából csak átmeneti megoldásként volt az. Az eredeti épület az Astoriánál ezután még évekig üresen állt, majd 1913-ban lebontották - kivéve az alját, melyet rengeteg régi (villamosos) képen láthatunk gyógyszertárként. Ezt az elég szégyenteljesen kinéző csonkot végül a metróépítés miatt bontották le az ötvenes években. Ezután jó ideig építési területként, bekerítve állt; az én gyerekkoromban valami kopár kis parkocska volt ott, bódékkal. Mondjuk akkoriban mindenhova bódékat raktak, nem véletlenül becézték Bódépestnek a fővárost...
És a bejegyzést az eszembe jutó legkisebb foghíjjal zárnám: a Tanács körút 6-tal. Itt egy alacsony, elég dísztelen házacska állt, melynek alapjait még a XVIII. században emelték, és amit 1969-ben, a fentebbi fotó készítése idején bontottak le.
Gyerekkoromban egy elég igénytelen S-Modell kulipintyó állt a helyén, majd a nyolcvanas évek közepén beépítették - mai kinézetét viszont valamikor a kétezres években kapta. Szerintem jó ez a mostani arculat, minden modernsége ellenére nem lóg ki olyan rettentően a régi házak sorából.
No, hirtelen ennyi jutott eszembe, de messze nem soroltam fel minden foghíjat, ami azóta eltűnt. Kinek vannak még ilyen emlékei, hol állt tűzfal, amit ma (újra?) ház takar?
Ez megy most