A múltkori modern épületek után szükségét éreztem, hogy levezetésként pár régebbit is mutassak. Már úgy értem, azoknak, akiknek nem volt elég a Dóm, vagy a rengeteg római emlék ;)
Kezdjük egy olyan épülettel, melyben rendeztek német-római birodalmi gyűlést és G7/G8 tanácskozást, helyszíne volt számtalan karneváli bálnak és táncmulatságnak: ez a Gürzenich.
„Haus Gürzenich 1850“ von Poppel nach Lange - http://www.antiquariat-franziska-bierl.de/media/bild/4821BG.jpg. Lizenziert unter Gemeinfrei über Wikimedia Commons
A gótikus bálházat 1441-től '47-ig építették, majd 1850-ben kibővítették a környező házak rovására; ugyanekkor a nagytermet is átépítették. A második világháborúban jelentős sérüléseket szenvedett, ezért az ötvenes években a régi homlokzattal, de modern belsővel építették újjá.
Ezt a külső liftet már a kilencvenes években toldották a tömb oldalához, egy nagyobb felújítás során. Rendhagyó látvány, bár a rendezvényhelyszín használhatóságához biztos sokkal hozzájárul.
„Erdgeschossfoyer01“ von KölnKongress GmbH. Original uploader was KWege at de.wikipedia - Transferred from de.wikipedia; transferred to Commons by User:Ireas using CommonsHelper. (Original text : KölnKongress GmbH). Lizenziert unter Gemeinfrei über Wikimedia Commons
Az 1850-es bővítésnek köszönhetően a tömb "körbefolyja" a Szent Albán templom korábban már bemutatott romjait: a fentebbi képen az apszis betüremkedését láthatjuk a lépcsőházba. Pontosabban igazából a templom falait építették körbe...
A Haus Neuerburgot az azonos nevű cigarettagyár igazgatóságaként építették az 1920-as években. Homlokzata az általam kedvelt téglaépítészetre emlékeztet, nyolcszögletű tornya pedig a kölni patríciusházak hasonló díszeire - akárcsak a korábban bemutatott Richmodisturm. Ma a városháza különböző hivatalai működnek benne, bár van valami megmagyarázhatatlan bohém kisugárzása, ami miatt mindig azt hittem rá, hogy sörház :)
A 4711 az egyetlen konkrét kölni márka, amit ismerek, de természetesen nem ez volt az első kölnivíz: azt a Farina-család készítette, a ma is álló Farina-házban 1709-től. A XIX. század végétől egy másik cég is elkezdett ilyet készíteni, az említett család engedélye nélkül, de annak nevével ellátva - állítólag, hogy jogilag ne lehessen ebbe belekötni, egy ideig folyamatosan voltak Farina nevű emberek a cégvezetésben.
„Glockengasse24-28“ von Farina Archiv - Farina Archiv. Lizenziert unter CC BY-SA 3.0 über Wikimedia Commons
A márkanév a cégtulaj házának száma volt, amit a francia megszállás idején a tulajdonképpeni házszám (Glockengasse 12) helyett használtak. Ez a lakás nem volt azonos a fentebbi képen látható, neogótikus homlokzatú házzal (Glockengasse 24-28), ahová a tulaj 1854-ben költözött, és mely elég látványos volt ahhoz, hogy második világháborúban való pusztulása után új helyszínen (Glockengasse 4) építsék újra. A név egyébként az 1830-as évek óta van használatban, bár tulajdonosa és készítője azóta többször is változott.
Semmi nevezetességéről nem tudok, de kis utcánkban állt - a Nord-Süd-Fahrt aszfaltkanyonjának túloldalán -, és mindig is tetszett ez a lépcsőzetes oromzatú ház a XVI. századból. Nehéz elképzelni, hogy egykor ilyenekből állhatott az egész utca, mert ma nagyon magányos látvány!
Források: német Wikipedia, koeln.de, bilderbuch-koeln.de, szóbeli közlések, saját emlékek
Kölni sorozatom további részei:
A kölni Dóm építése
A Nagy Szent Márton-templom
A Cloaca Maxima
Mementó: a Szent Albán-templom romjai
Severin-híd
Két és fél Erzsébet híd
Hatvágányos vasúti híd a Dóm tövében
A kölni főpályaudvar története
Egy másik "testvérhíd"
A kölni városháza római kori "pincéje"
A "Dómtömés"
Köln utcáin sétálva: régi vagy régi formájú?
Római kori bevásárlóutcák, rejtett terek, eltűnt korok maradványai
Köln utcáin sétálva: az este
Köln utcáin sétálva: faszádizmus
Amikor a levéltár eltűnt a föld felszínéről
Kikötő romjaiból menő negyed
Nord-Süd-Fahrt, avagy a túl nagy városrendezés se mindig jó ötlet
Tornyok és egyebek: kölni modern és még modernebb
Ez megy most